Szeregowiec combo

Test napędu CD-RW/DVD-ROM wykorzystującego standard Serial ATA

Dyski Serial ATA pojawiły się niecały rok temu, teraz przyszła kolej na napędy optyczne. Pierwszym przedstawicielem nowej generacji urządzeń wykorzystujących wspomniany standard jest XA52P wyprodukowany przez firmę MicroStar. Mimo iż napędy optyczne z logo MSI dostępne są na rynku dopiero od roku, to tajwańska firma jako pierwsza na świecie zdecydowała się wprowadzić do swojej oferty urządzenie combo komunikujące się z komputerem za pomocą standardu Serial ATA.

Zanim pójdziemy do sklepu i kupimy combo MSI XA52P, warto odwiedzić stronę producenta i sprawdzić, czy na pewno będzie ono działało z naszą płytą główną. W trakcie testu napęd poprawnie pracował bowiem tylko z płytami głównymi bazującymi na chipsetach Intel 875P, 865PE, 865G, 865GV, 865P oraz 848P. Użytkownicy płyt na przykład z kontrolerem Serial ATA Promise PDC20378 nie będą mogli wykorzystać go do współpracy z napędem XA52P.

MSI XA52P
Ocena ogólna (POWER): 91
Opłacalność (ECONO): 89
Interfejs: Serial ATA
Bufor: 2048 KB
Prędkość odczytu CD/DVD: 52x/12x
DVD-RAM/-R/-RW/+R/+RW: tak/tak/tak/tak/tak
Prędkość zapisu CD-R/CD-RW: 52x/24x
Odczyt i zapis płyt 90-/99-minutowych: tak/tak
Technologia gwarantowanego zapisu: SuperLink
Gwarancja: 24 miesiące
+ odczyt i zapis nośników 90 –  i 99-minutowych, obsługa napędów DVD-RAM
– problemy z prawidłowym rozpoznawaniem nośników
Cena (z VAT-em): 260 zł
www.msi-polska.pl

Czy zaimplementowany interfejs Serial ATA zobowiązuje do zwiększenia wydajności testowanego urządzenia? Jak pokazały przeprowadzone testy, nie przekłada się to w żaden sposób na szybkość działania XA52P, który umożliwia nagrywanie płyt CD-R i CD-RW z prędkościami odpowiednio 52x i 24x oraz odczyt krążków DVD z maksymalnie 16x. Śmiało można stwierdzić, że tak naprawdę w porównaniu do napędów UltraATA zmienił się tylko interfejs. Potwierdzeniem tego jest między innymi średnia prędkość odczytu płyt CD-ROM i CD-R, która wyniosła około 38x, a dla nośników wielokrotnego zapisu około 30x. Co ciekawe, aby zmusić napęd do odczytu danych z maksymalną prędkością należy wcisnąć i przez 5 sekund przytrzymać przycisk na panelu przednim.

Odczyt krążków DVD-ROM wahał się natomiast w granicy 8x, a nagrywalnych około 6x. MSI XA52P bardzo dobrze poradził sobie ze zrzucaniem ścieżek audio, osiągając bez błędów transfer wynoszący prawie 4500 KB/s (30x). Również odczyt i zapis płyt zabezpieczonych systemem SafeDisc 2 przebiegał bez problemów, choć proces ten trwał ponad 10 minut.

MSI XA52P – podobnie, jak inne napędy optyczne tej marki – jest krótszy od standardowych nagrywarek, dzięki czemu nie utrudnia na przykład instalacji pamięci na płycie głównej. Zastosowanie wąskiego kabla Serial ATA zamiast taśmy IDE poprawi też cyrkulację powietrza wewnątrz obudowy peceta.

Niewątpliwie z zakupu napędu będą zadowoleni użytkownicy, dla których istotny jest wygląd ich peceta, ponieważ producent wraz z urządzeniem dostarcza trzy panele przednie, pozwalające dopasować wygląd urządzenia do koloru obudowy. W pudełku znajdziemy tez między innymi kabel Serial ATA, oprogramowanie do wypalania płyt Nero Express 6 i PowerDVD 5.0 umożliwiający oglądanie filmów DVD.Pod względem wydajności MSI XA52P nie wprowadza żadnej rewolucji, jednak niewątpliwą nowością jest zastosowanie interfejsu szeregowego. Napęd MSI wymaga natomiast kilku poprawek, np. umożliwienia współpracy napędu z kontrolerami Serial ATA innymi niż intelowskie. Ich wprowadzenie ułatwi na pewno dołączona na płytce CD aplikacja Live Update 3, która monitoruje stronę internetową MSI w poszukiwaniu nowszej wersji oprogramowania firmware, a po jej wykryciu umożliwia jego automatyczną aktualizację.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News