Bogaty warsztat – programy biurowe

Masz kłopoty z obsługą małego biura? Nie wiesz, jakim programem otworzyć plik o "dziwnym" rozszerzeniu? Przeczytaj nasze porady dotyczące pracy na domowym i biurowym komputerze

Biuro i dom

W pracy biurowej oraz w zastosowaniach domowych często potrzebujemy szybkiego zaspokojenia potrzeb lub rozwiązania problemów.

10. Co to za plik?

Gdzie znajdę informacje na temat programów, którymi mogę otworzyć pliki o nieznanych mi rozszerzeniach?

Lista większości rozszerzeń i programów, z którymi są one powiązane, znajduje się na stronie http://filext.com/. Prosty mechanizm wyszukiwania pozwala szybko dotrzeć do potrzebnych informacji. Często przy opisie rozszerzenia znajduje się również łącze do strony, z której można pobrać program otwierający plik.

Jeśli rozszerzenie, którego szukamy, zawiera liczbę (np. S25) i nie znajduje się w bazie, spróbujmy jeszcze raz, zastępując liczbę ciągiem 01 (np. S01). Często pliki tego typu stanowią część serii i tylko kilka z nich, oznaczonych najniższymi numerami jest umieszczonych w bazie. Jeżeli rozszerzenie całe jest liczbą (np. 123), spróbujmy wpisać 000. Sytuacja jest podobna do opisanej powyżej.

Jeśli rozszerzenie kończy się znakiem podkreślenia _ i nie ma go w bazie, jest wielce prawdopodobne, że plik stanowi część pakietu instalacyjnego i stanowi skompresowaną wersję pliku, którego rozszerzenie zaczyna się od tych samych liter (np. plik o rozszerzeniu EX_ jest skompresowanym plikiem instalacyjnym EXE).

Jeśli w bazie nie ma szukanego rozszerzenia, warto zajrzeć do udostępnianych na stronach serwisu informacji, opisujących, jak podglądnąć zawartość pliku. Czasem pomaga to ustalić, w jakim programie plik został utworzony (np. część programów sygnuje swoje pliki z danymi notką na temat praw autorskich).

11. Masowy obrót grafik

Szukam programu, którym można szybko obrócić dużą liczbę zdjęć o 90 stopni.

Wystarczy uruchomić przeglądarkę w programie ACDSee, następnie zaznaczyć zdjęcia, które chcemy obrócić i wybrać z menu Tools funkcję

JPEG Transform

(skrót klawiaturowy [Ctrl] + [J]). Aplikacja oferuje pięć możliwości odwracania zdjęć: o 90 stopni w lewo i prawo, o 180 stopni oraz tworzenie lustra w pionie i poziomie. Przy obracaniu więcej niż jednego obrazka należy zaznaczyć okienko Apply to all .

ACDSee Classic 2.44 www.acdsystems.com

12. Uniwersalna przeglądarka

Czy można obejrzeć pliki pochodzące z różnych programów (np. Word, AutoCAD, PowerPoint) bez konieczności instalowania tych aplikacji?

Program Quick View Plus umożliwia podgląd i wydruk plików bez konieczności instalowania aplikacji, które je utworzyły. Można skopiować cały lub część oglądanego pliku i wkleić zawartość Schowka do innego programu (np. tekst zapisany w pliku z rozszerzeniem DOC wkleić do Notatnika). Quick View Plus obsługuje 225 różnych formatów, zapisanych nie tylko w systemie Windows, ale także Mac OS czy DOS. Oprócz tego oferuje kilka innych przydatnych funkcji, np. pozwala podejrzeć zawartość skompresowanego archiwum ZIP i utworzyć nowe. Niestety, Quick View Plus ma też wady. Nie ze wszystkimi plikami radzi sobie tak samo dobrze, np. ma problemy z niektórymi grafikami zapisanymi w Corelu. Ponadto program kosztuje 35 dolarów.

Quick View Plus 8.0 www.avantstar.com

13. Nietypowe wizytówki

Chciałbym przygotować wizytówki i identyfikatory, jeden z nich w kształcie koła. Wolałbym nie wydawać fortuny na program CorelDRAW czy inny wielki pakiet graficzny. Czy mogę to zrobić, korzystając z innej, niedrogiej aplikacji?

Przygotowanie wizytówek o tradycyjnym kształcie prostokąta umożliwia aplikacja Wizytówka 2003 (www.play.com.pl) kosztująca jedyne 19 zł. W programie znajdziemy wiele szablonów profesjonalnie wyglądających kartoników, możemy także przygotować własny projekt. Wizytówki wydrukujemy łatwo i szybko. Więcej możliwości, w tym także wizytówki w kształcie koła, oferuje Avery DesignPro Deluxe, ale też kosztuje więcej, bo aż 64,99 USD. Jednak jeśli potrzebujemy przygotować takie wizytówki tylko raz, ze strony www.tucows.pl możemy pobrać jego wersję demonstracyjną. Zawiera ona 1300 szablonów wizytówek w różnych kształtach, pozwala też np. wydrukować okładkę CD. Prosty identyfikator w formie koła można przygotować też w programie MS Word. W tym celu należy wybrać z menu Wstaw polecenie Obraz/Autokształty i spośród kilkudziesięciu szablonów wybrać koło. Następnie trzeba wstawić na rysunku pole tekstowe (

Wstaw/Pole tekstowe

). Jeśli chcemy, by tekst był ułożony fantazyjnie, wybieramy polecenie Wstaw/Obraz/Word Art, decydujemy się na jeden z trzydziestu oferowanych przez szablon styli i manipulujemy ich wyglądem. Możemy też umieścić na naszym kole rysunek lub pokolorować go. Identyfikator nie będzie może szczytem kunsztu graficznego, ale powinien zaspokoić nasze oczekiwania.

Avery DesignPro Deluxe www.avery.com

14. PDF bez Acrobata

Często wysyłam dokumenty do osób, które nie dysponują programem MS Word ani żadnym innym, który umożliwiałby im podgląd plików w formacie DOC. Jak szybko i bezproblemowo zamienić dokument na PDF? Czy inne pliki, np. programu Quark można też zamienić na PDF? Wiem, że moje oczekiwania spełnia program Adobe Acrobat, ale szukam tańszej, a najlepiej darmowej aplikacji o zbliżonej funkcjonalności.

Najszybszym i najprostszym sposobem na zamianę dokumentu na format PDF jest zainstalowanie darmowego konkurenta pakietu MS Office, czyli zestawu Open Office. Udostępnia on funkcję zamiany dokumentu na PDF dosłownie jednym kliknięciem. Jeśli jednak nie chcemy pobierać kilkudziesięciomegowego pliku instalacyjnego, bo tyle „waży” Open Office, możemy skorzystać z programów przeznaczonych tylko do tworzenia PDF-ów. Jeden z nich – PDF995 – jest darmowy, ale musimy oglądać stronę sponsora przy każdym uruchomieniu aplikacji. Jeśli zarejestrujemy program i zapłacimy 9,95 dolara, witryna przestanie się pojawiać. PDF995 jest wyjątkowo łatwy w obsłudze i bardzo funkcjonalny. Potrafi zamienić niemal każdy plik, nie tylko DOC, ale również zbiory graficzne czy pliki Quarka. Wystarczy wybrać polecenie Drukuj i zamiast drukarki systemowej wskazać wirtualną – PDF995. Następnie program zapyta nas o nazwę tworzonego PDF-a i miejsce, w którym ma go zapisać. I gotowe.

PDF995 www.pdf995.com

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.