Bogaty warsztat

Nie tylko mała sieć osiedlowa może być przyczyną bólu głowy. Czasami nawet proste - wydawałoby się - połączenie paru domowych komputerów sprawia kłopoty. Jakich programów użyć, by się z nimi ostatecznie rozprawić?

Internet

Mała sieć może być czasami źródłem dużch problemów. Jednak zawsze można je rozwiązać przy użyciu przedstawionych niżej programów.

39. Administrowanie zasobami

Mam w mojej sieci kilka komputerów. Chciałbym mieć możliwość centralnego monitorowania i zarządzania zasobami tych maszyn. Czy istnieje odpowiednia aplikacja umożliwiająca działania tego typu?

Opieka nad kilkoma lub kilkunastoma komputerami może nastręczać wielu kłopotów. Często się zdarza, że musimy biegać od jednej maszyny do drugiej i usuwać skutki działalności mniej doświadczonych użytkowników. W takich przypadkach bardzo pomocny może się okazać Remote Task Manager – kosztujące 40 USD narzędzie umożliwiające łatwą i sprawną administrację zasobami komputerów w sieci lokalnej, pracujących pod kontrolą systemów Windows 2000/XP/2003.

Aplikacja jest bardzo prosta w instalacji. Na maszynach, którymi będziemy zarządzali, można zainstalować wyłącznie tę część programu, która umożliwia połączenie Remote Task Managera z konkretnym komputerem (RTM Service). Na maszynie administratora instalujemy natomiast aplikację zarządzającą.

Remote Task Manager umożliwia kontrolę nad prawie wszystkimi elementami zdalnego komputera. Za pomocą Remote Task Managera możemy sprawdzić, który proces jest powiązany z danym zadaniem lub usługą i w razie konieczności zakończymy dany proces. Na zakładce Netstat, która wyświetla statystyki dotyczące aktywnych połączeń sieciowych, dowiemy się, który proces korzysta w danej chwili z połączenia sieciowego, i poznamy chwilowe obciążenie łącza na danym interfejsie.

Dzięki wglądowi do dziennika zdarzeń zdalnego komputera podłączonego do sieci względnie łatwo i szybko znajdziemy przyczynę jego błędnego działania.

Remote Task Manager 3.7.7 www.protect-me.com/rtm/

40. Komunikator w sieci lokalnej

Mam małą sieć lokalną. Czy istnieje program do komunikowania się z innymi użytkownikami naszej sieci, ale bez pośrednictwa Internetu?

Jeśli mamy komputery połączone w sieć bez podłączenia do Pajęczyny, nie skorzystamy z popularnych komunikatorów, jak choćby ICQ lub Gadu-Gadu. W takim przypadku możemy zawsze skorzystać z programu umożliwiającego „pogaduchy” w sieci lokalnej. Pomocny okaże się darmowy LANChat, uchodzący za jedną z najlepszych aplikacji do komunikacji w sieciach LAN. Między innymi obsługuje on komendy IRC i pozwala tworzyć chat-roomy. Jeśli topologia naszej sieci jest nieco bardziej skomplikowana, w dodatku podzielona na segmenty, wówczas możemy napotkać kłopoty z komunikacją z użytkownikami z innej podsieci. Rozwiązaniem tego problemu jest serwer LANChat-a zainstalowany na jednym z komputerów. Po odpowiedniej konfiguracji każdego komunikatora LANChat łączy się bezpośrednio z serwerem i to on wysyła wiadomość dalej.

W sytuacji kiedy jednak nie chcemy instalować zewnętrznego oprogramowania, a używamy systemu Windows 2000/XP/2003, możemy skorzystać z usługi Posłaniec, która zaimplementowana jest w systemie operacyjnym. Niestety, korzystanie z Posłańca nie jest tak intuicyjne jak w przypadku LANChata i nie umożliwia interaktywnej komunikacji. Obsługa sprowadza się do wpisania z linii komend polecenia net send z odpowiednimi parametrami – netbiosową nazwą komputera lub adresem IP maszyny, do której wysyłamy informację. Kolejnym parametrem jest sam komunikat, który chcemy przekazać. Po wydaniu polecenia net send na ekranie komputera, do którego wysyłaliśmy informację, ukaże się okienko z treścią komunikatu i nazwą nadawcy.

LANChat Pro Revival 1.666c www.republika.pl/lanchat/

41. Identyfikacja komputerów w sieci LAN

Czy istnieje prosty sposób wykrycia, które komputery są włączone w sieci? W jaki sposób sprawdzić adres MAC interfejsu zdalnej maszyny?

W obu tych przypadkach bardzo pomocny okaże się niewielki freeware’owy programik TPC NetView (gorlach.etype.net/netview/). Aplikacja skanuje sieć i dostarcza nam informacji o nazwie zdalnego komputera, jego adresie IP oraz adresie MAC interfejsu sieciowego. Podobną funkcjonalność zapewniają nam programy ping i arp, dostępne z linii komend systemów Windows 2000/XP/2003. Aby poznać adres MAC zdalnej maszyny, najpierw powinniśmy wydać polecenie ping nazwa/IP zdalnego komputera, a następnie za pomocą polecenia arp z parametrem -a możemy odczytać zawartość tablicy ARP naszej karty sieciowej, w której powinien się znaleźć adres MAC interfejsu sieciowego zdalnego komputera.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.