Na mecie

Ósma edycja multiTEST-u dobiegła końca. Po trzymiesięcznym testowaniu programu do szyfrowania danych G DATA TopSecret Next Generation znamy już zarówno jego wszystkie zalety, jak i niedociągnięcia znalezione przez testerów

To już trzecia relacja z przebiegu 8. edycji multiTEST-u. TopSecret NxG został gruntownie przetestowany przez Czytelników. Czytając podsumowujące komentarze uczestników multiTEST-u, odnosi się wrażenie, że mają one pozytywny wydźwięk. Zobaczmy, jakie słowa pochwały i krytyki napisali testerzy na temat aplikacji TopSecret NxG.

Łukasz Kaczmarczyk:

„Mogę napisać, że program przypadł mi do gustu. Jest łatwy w obsłudze, nawet dla początkującego użytkownika komputera. Częściej korzystałem z modułu pocztowego (wysyłania i odbierania kodowanych wiadomości) niż szyfrowania danych. Co do sejfów – szkoda, że są ograniczone pojemnościowo tylko do 4 GB, ale można z tym jakoś żyć. Oczywiście, obowiązkowo przydałaby się kolejna aktualizacja, umożliwiająca sprawne działanie modułu pocztowego. Duży plus należy się aplikacji za niszczarkę plików, choć szkoda, że nie plików i katalogów. TopSecret TxG mógłby być też nieco tańszy”.

Jerzy Kazojć:

„Program przez trzy miesiące użytkowania nie sprawiał przykrych niespodzianek. Sejfy i poczta działały prawidłowo, do istniejących mankamentów można było się przyzwyczaić. Oprogramowanie to może dość znacznie utrudnić osobom niepowołanym dostęp do cennych danych przechowywanych na dyskach firmowych. Aplikacja tego typu dobrze uchroniłaby dane na dyskach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ponadto niszczarka plików działa znakomicie – próby odzyskania danych skasowanych za jej pomocą zakończyły się niepowodzeniem.

Niestety, program nie jest pozbawiony wad. Niszczenie większej liczby plików bywa dość uciążliwym zadaniem. Czasochłonną czynnością jest też tworzenie wielu sejfów. Do niedociągnięć zaliczam obniżone bezpieczeństwo przechowywanych danych, wynikające z możliwości przypisania jednego hasła do kilku sejfów, i niezbyt fortunne połączenie programu z obsługą poczty elektronicznej.

Ostatecznie ze względu na fakt, że jest to jedna z rozwojowych wersji polskiego programu, oceniam go na czwórkę w sześciostopniowej skali ocen”.

Leszek Foss:

„Program TopSecret Next Generation firmy GDATA Software mogę ocenić na czwórkę z minusem. W codziennej pracy bardzo przydatne są sejfy, w których można przechowywać zaszyfrowane dane. Bardzo przydatna jest też funkcja całkowitego usuwania plików. Szkoda, że nie kasuje od razu całych katalogów. Przydałaby się jej też integracja z menedżerami plików, np. Total Commanderem. Program dostał ode mnie ocenę -4, gdyż moduł pocztowy oraz funkcja wysyłania kluczy do innych użytkowników sprawiły mi masę kłopotów. Według mnie aplikacja powinna się integrować z klientem poczty, np. Outlookiem Expressem”.

Agnieszka Gryzik:

„Uważam, że idea stworzenia TopSecret NxG jest świetna, jednak sam program jest nieco niedopracowany. Mam nadzieję, że jego poprawienie nastąpi po naszym teście.

Aplikacja przyda się na pececie, z którego korzysta kilka osób. TopSecret NxG współpracuje z programem antywirusowym, co jest jego dodatkową zaletą. Myślę, że jest on trochę zawiły – zbyt często trzeba zaglądać do instrukcji, żeby coś ustawić czy zmienić parametry. Sejfy powinny zamykać się samoistnie w momencie wylogowania lub wyłączenia programu. Ogólnie oceniam TopSecret NxG jako dobry i przydatny”.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.