Nie ta strona

CoolWebSearch potrafi sporo namieszać w ustawieniach Internet Explorera. Spróbujmy przywrócić przeglądarkę do porządku

Niechciane reklamowe strony drażnią i przeszkadzają w pracy. W celu zablokowania ich i przywrócenia oryginalnych ustawień Internet Explorera czasami wystarczy po prostu wydanie komendy Narzędzia | Opcje internetowe i wypełnienie pola Strona główna. Ale może być też tak, że wszystkie opcje przeglądarki są ustawione poprawnie, a po uruchomieniu Internet Explorera i tak ładują się dziwne strony WWW, mamy kłopoty z korzystaniem z przeglądarki Google itp. W takiej sytuacji należy nieco dokładniej przyjrzeć się naszemu systemowi operacyjnemu – prawdopodobnie pojawił się w nim jakiś nieproszony gość.

Wśród kluczy

Przede wszystkim skontrolujmy Rejestr systemowy. Wydajemy komendę

Start | Uruchom | regedit, rozwijamy gałąź HKEY_CURRENT_USER\Software\ Microsoft\Internet Explorer\Main

i odnajdujemy klucz StartPage. Przypisana mu wartość określa, jaka strona będzie ładowana po uruchomieniu Internet Explorera (np. www.chip.pl). Jeśli zobaczymy tam jakiś niechciany wpis, zawsze możemy go zmodyfikować i wprowadzić właściwe „namiary” witryny startowej.

Czasami jednak okazuje się, że klucz StartPage jest poprawny, a pomimo to przeglądarka ładuje niewłaściwą stronę. Oczywiście można wtedy wyszukiwać w Rejestrze wszystkie podejrzane adresy i kasować związane z nimi klucze, ale to kiepski pomysł – zwłaszcza wtedy, gdy na dysku zagościła jakaś odmiana CoolWebSearcha. Ten „szkodnik” ma wiele postaci i bardzo dobrze ukrywa się w systemie.

Na sztywno

Sięgnijmy po program CWShredder – potrafi on usuwać kilkadziesiąt odmian CoolWebSearcha. Aplikację pobierzemy z Sieci (patrz:

ramka „Więcej informacji”

) lub skopiujemy z CHIP-CD. Gdy narzędzie znajdzie się już na dysku, wystarczy zamknąć Internet Explorera i dwukrotnie kliknąć ikonkę CWShreddera. Dalsze czynności są proste: naciskamy przycisk Fix, potwierdzamy monit o konieczności zamknięcia przeglądarki WWW i wydajemy komendę Next. Po minucie CWShredder kończy pracę, a nasz system jest już „czysty”. Powinniśmy jeszcze co jakiś czas odwiedzać witrynę twórcy CWShreddera i sprawdzać, czy nie pojawiła się na niej nowa wersja narzędzia.

Nie zaszkodziłoby jeszcze zabezpieczyć Internet Explorera w taki sposób, aby dokonywanie zmian strony startowej w ogóle nie było możliwe. Skorzystamy z kolejnego narzędzia – StartPage Guarda. Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji wystarczy uaktywnić opcję SELECTED, a następnie w polu adresu wpisać „namiary” odpowiedniej strony WWW. Warto także zaznaczyć pola Check StartPage when Windows starts oraz Revert to Selected without notification .

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.