To ci gratka, kręcimy Radka!

Jak zamienić wersję Radeona X800 Pro na XT i zaoszczędzić kilkaset złotych? Bardzo prosto. Trzeba mieć tylko ostry nóż, śrubokręt, samą kartę i - oczywiście - odrobinę szczęścia

Czym różni się Radeon X800 Pro od wersji XT? Przede wszystkim ma dwunastopotokowy silnik zamiast szesnastopotokowego – odpowie większość. Wtajemniczeni overclockerzy odpowiedzą – nieprawda. Obie karty różni jedynie cena, co staje się prawdą natychmiast po odblokowaniu czterech wyłączonych potoków. Tylko jak to zrobić?

Przeróbka nie jest, niestety, jedynie software’owa – wymaga prostej, ale fizycznej modyfikacji karty. Potrzebne narzędzia: niewielki śrubokręt, ostry nóż, pasta przewodząca, dyskietka systemowa, program FlashROM, BIOS do X800 XT, sterowniki ATI Catalyst 4.5 beta i programik ATITool do sprawdzenia rezultatów naszych działań, no i oczywiście karta.

Pierwszy krok: za pomocą ATITool sprawdzić, czy X800 Pro jest w stanie pracować z zegarami podkręconymi do poziomu XT (526 MHz – rdzeń i 570 MHz – pamięć). Jeżeli nie – możemy poprzestać na odblokowaniu potoków. W tym przypadku pomijamy krok drugi.

Drugi krok: wypalamy BIOS dla XT. W tym celu najpierw odinstalowujemy sterowniki do X800 Pro, a w trybie awaryjnym usuwamy wszelkie pozostałości po nich (driver cleaner). Na dyskietkę systemową zapisujemy flashrom.exe oraz BIOS dla XT. Następnie startujemy z dyskietki i robimy backup BIOS-u karty poleceniem flashrom -s 0 x800pro.bin. Później możemy już wgrać nowy BIOS, wpisując flashrom -p 0 x800xt.bin -f. Kończymy ten etap, wyłączając komputer po zakończeniu wypalania.

Trzeci krok: modyfikujemy kartę. Wyjmujemy ją z gniazda AGP. Odłączamy zasilanie wiatraka, odkręcamy trzy przytrzymujące go śrubki i delikatnie zdejmujemy wentylator. Powinniśmy zobaczyć obudowę rdzenia, tak jak na zdjęciu powyżej. W prawym górnym rogu znajduje się pięć punktów kontaktowych. Należy połączyć punkt pierwszy z czwartym (patrz: zdjęcie). Tu uwaga, mała przeszkoda – punkty są zaizolowane. Najpierw za pomocą ostrego noża lub skalpela należy je odsłonić. Do łączenia trzeba wykorzystać z kolei pastę lub lakier przewodzący. Sztuczka z ołówkiem nie zadziała.

Czwarty krok: zamontować radiator, włożyć kartę, wystartować system, zainstalować sterowniki i za pomocą ATITool sprawdzić, czy powiodło się odblokowanie.

Niestety, nie każdego X800 Pro uda się przerobić. Jeżeli potoki się nie odblokują bądź w trakcie grania pojawią się artefakty to wystarczy przerwać łączenie i wgrać stary BIOS, by przywrócić karcie funkcjonalność X800 Pro. Gdy natomiast do uzyskania funkcjonalności XT brakuje tylko nieco mocy, wówczas możemy spróbować tzw. v-moddingu, czyli podbicia napięcia zasilania. Zrobimy to, zwierając ołówkiem rezystor R1597.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.