Wyhodować narybek

Nowe narzędzia programistyczne z Microsoftu

Tegoroczna konferencja Tech-Ed 2004 usatysfakcjonowała zapewne w największym stopniu twórców oprogramowania, a to za sprawą premier nowych produktów, przeznaczonych właśnie dla nich. Ważnym wydarzeniem było niewątpliwie ukazanie się wersji beta najnowszych narzędzi deweloperskich Microsoftu: produktów z linii Visual Studio oraz SQL Server.

Darmowy Express

Tym razem Microsoft postanowił wybiec w przyszłość i niejako „wychować” sobie przyszłych programistów. W tym celu na rynku pojawi się uproszczona wersja Visual Studio, nosząca nazwę Express Edition. Przeznaczona jest ona dla uczniów, studentów i hobbystów, tj. ludzi, którzy zajmują się (lub chcą się zajmować) programowaniem amatorsko. Narzędzia z założenia są uproszczone i łatwe w użyciu. Mają jednak umożliwić szybkie tworzenie atrakcyjnych, dynamicznych witryn WWW oraz aplikacji do systemu Windows, oczywiście wykorzystujących bazy danych.

W skład linii Express wejdą SQL Server 2005 Express, Visual Web Developer 2005 Express oraz narzędzia do programowania w językach: Visual Basic, C#, C++ i J#. Mogą być one używane łącznie lub oddzielnie. Na szczególną uwagę zasługuje uproszczona i bezpłatna wersja SQL Servera 2005, przeznaczona do tworzenia nieskomplikowanych aplikacji bazodanowych. Jej możliwości są jednakże znacznie większe niż pakietu MSDE będącego jej poprzednikiem. SQL Server 2005 obsługuje CLR i XML, pozwala używać procedur wbudowanych, wyzwalaczy i kursorów.

Zaletą narzędzi z edycji Express jest ich mały rozmiar. „Ważą” zaledwie kilkadziesiat MB, podczas gdy pełne Visual Studio ponad 2 GB. Dzięki temu nie powinno być problemu z pobraniem ich z Internetu. Zostały udostępnione w witrynie lab.msdn.microsoft.com/express/. Wszystkie produkty zawierają przykładowe aplikacje wraz z kodem źródłowym i dokumentacją. Cel jest prosty – nauczyć użytkownika tworzenia aplikacji dla środowiska.NET.

Duży może więcej

Dla „poważnych” programistów przeznaczona jest „duża” wersja Visual Studio 2005, nosząca miano Team System. Poza rozszerzeniami języków C#, C++ i Visual Basic rozwija ona i samo środowisko programistyczne. Projektantów i kierowników projektów niewątpliwie ucieszy pojawienie się narzędzi wspomagających zarządzanie projektami. Finalna wersja powinna ukazać się na rynku pod koniec 2005 roku.

Wierzę, ale sprawdzę

Uczestnicy Tech-Edu mogli własnoręcznie sprawdzić funkcjonowanie nowego Visual Studio oraz SQL Servera. W laboratorium można było zweryfikować funkcjonalność prezentowanego podczas wykładów oprogramowania. Każdy chętny zapoznał się tu z nowymi rozszerzeniami języków C#, C++ bądź Visual Basic, a także zobaczył, jak wygląda przyszłe środowisko programistyczne.

Projektanci infrastruktury i administratorzy też nie powinni mieć powodów do narzekania. Rodzina serwerów, nosząca obecnie nazwę Windows Server System, wzbogaci się o nowe produkty: MOM 2005, ISA 2004 Virtual Server 2005 i SQL Server 2005. Pierwszy z wymienionych zostanie zintegrowany z SMS 2003 i będzie sprzedawany pod nazwą System Center 2005.

Warto zwrócić uwagę na tak wczesne udostępnienie wersji beta. Wygląda na to, że Microsoft chciałby w przyszłości uniknąć zarzutów o wprowadzanie do sprzedaży nieprzetestowanych produktów, a trudno o lepszych odbiorców niż uczestnicy Tech-Edu. Symptomatycznym zjawiskiem jest też udostępnienie takiego produktu jak SQL Server 2005 Express Edition za darmo. Czyżby strach przed oprogramowaniem Open Source?