Maluchy w akcji

Postępująca miniaturyzacja nie omija żadnych dziedzin życia. W końcu przyszła kolej na naszego domowego peceta, który z niezgrabnego i dużego pudła przeistacza się w niewielkie i zgrabne urządzenie, jakie z dumą można zaprezentować na swoim biurku

Komputery typu barebone, bo o nich tu mowa, mają na celu zaspokoić gusta użytkowników ceniących sobie estetykę i niewielkie rozmiary. Po zamontowaniu w małej obudowie procesora, dysku twardego oraz napędu optycznego otrzymujemy pełnowartościowego peceta, który śmiało może konkurować z jego większymi braćmi. Postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć „maluchom” firm MSI i Shuttle. Różnią się one od siebie znacznie, w szczególności pod względem rozwiązań technicznych i wyglądu. MSI MEGA 180 Deluxe został pomyślany jako substytut miniwieży stereo, która w połączeniu z telewizorem lub monitorem LCD ma tworzyć multimedialną platformę. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to estetyczna, czarna obudowa oraz brak miejsca na stację dyskietek. Zamiast tego producent zafundował nam czytniki najpopularniejszych formatów kart pamięci flash dostępnych na rynku. Widoczne są także potencjometry oraz przyciski sterujące tunerem radiowym i odtwarzaczem CD. I tu właśnie jest podstawowa różnica pomiędzy zwykłym pecetem a MEGA 180, który może nam służyć jako miniwieża bez konieczności włączania komputera. Urządzeniem sterujemy za pomocą dołączonego do zestawu pilota. Niestety, automatyczne przeszukiwanie pasma częstotliwości ma niską czułość, gdyż na dołączonej do zestawu antenie wbudowany tuner radiowy znajdował tylko jedną stację. Model wyposażony jest w equalizer z kilkoma standardowymi ustawieniami muzycznymi oraz duży, czytelny i estetyczny wyświetlacz.

MSI MEGA 180 Deluxe
Wymiary: 202x320x151 mm
Płyta główna (chipset): MS-6796 (nVidia nForce2)
Obsługiwane procesory: Athlon XP do 3000+, Duron
Obsługiwana pamięć: 2 x DDR333 (do 2 GB)
Złącza AGP (typ)/PCI: tak (8x)/1
Liczba zatok 5,25″/3,5″: 1/0
Zasilacz: 200 W
Zintegrowane elementy: układ graficzny w chipsecie, karta sieciowa 100 Mb, karta Wi-Fi, modem 56 kbps, karta dźwiękowa 5.1, FireWire, czytniki kart pamięci flash (CF, MS, SD, SM, MMC)
Panel tylny: 2 x D-Sub, 2 x PS/2, 2 x USB 2.0, LAN (RJ-45), S-Video, wyjście optyczne S/PDIF, LPT, mic-in, line-in, line-out, złącze antenowe, wyjście modemowe
Panel przedni: wejście optyczne S/PDIF, mic-in,line-out, 2 x FireWire (6-  i 4-pinowe), czytniki kart pamięci flash
Gwarancja: 24 miesiące
+ estetyczny wygląd, bogate wyposażenie, funkcja radia i odtwarzacza CD i MP3
– brak możliwości jednoczesnego korzystania z peceta i wbudowanego tunera FM
Cena: 1680 zł
www.msi-polska.pl
Shuttle XPC Zen ST62K
Wymiary: 170x280x190 mm
Płyta główna (chipset): FT62K (ATI Radeon 9100IGP)
Obsługiwane procesory: Pentium 4, Celeron
Obsługiwana pamięć: 2 x DDR400 (do 2 GB)
Złącza AGP/PCI: brak/1
Liczba zatok 5,25″/3,5″: 1/1
Zasilacz: 200 W (zewnętrzny)
Zintegrowane elementy: układ graficzny w chipsecie, karta dźwiękowa 5.1, karta sieciowa 100 Mb, FireWire
Panel tylny: 1 x D-Sub, 2 x PS/2, 2 x USB 2.0, LAN (RJ-45), mic-in, line-in, line-out, wyjście optyczne S/PDIF, S-Video, 2 x FireWire (IEEE-1394), port COM
Panel przedni: mic-in, line-in, line-out, 2 x USB 2.0
Gwarancja: 24 miesiące
bardzo cicha praca dzięki zastosowaniu heat pipes, dużo miejsca wewnątrz obudowy
mało wydajna karta graficzna, brak AGP
Cena: 1985 zł
www.action.pl

Najważniejsze jest jednak to, co drzemie pod maską. Płyta główna bazuje na chipsecie nVidia nForce2 i obsługuje procesory AMD Athlon XP i Duron. Chłodzenie CPU odbywa się poprzez dołączony radiator, wyposażony w dwa ciche wentylatory, który, niestety, zajmuje sporo miejsca. Na płycie znajdziemy zintegrowany układ graficzny GeForce4 MX, jednak mimo to producent zostawił nam do dyspozycji slot AGP 8x. Co z tego, skoro miejsca jest tak mało, że wciśnięcie tam czegokolwiek poza bardzo niewielkich rozmiarów kartą jest praktycznie niemożliwe.

Największą zaletą komputera firmy MSI jest mnogość zintegrowanych z płytą elementów. Warto tu wspomnieć chociażby o karcie Wi-Fi, którą można wykorzystać do bezprzewodowego łączenia z siecią WWW bądź LAN. Także kontroler FireWire, dwa wyjścia D-Sub oraz S-Video, zintegrowany z płytą modem, karta sieciowa i sześciokanałowa karta dźwiękowa wpływają na wysoką funkcjonalność zestawu MSI.

Całkowicie odmienną propozycję stanowi XPC Zen ST62K firmy Shuttle. Aluminiowa, jasna obudowa wykonana jest estetycznie, aczkolwiek płyta czołowa nie zachwyca niczym szczególnym. Próżno szukać tu obecnych w modelu MSI funkcji zestawu hi-fi. Pod maską od razu widoczny jest brak złącza AGP, przez co jesteśmy skazani na zintegrowany z płytą układ graficzny Radeon 9100IGP, który nie nadaje się do obsługi najnowszych gier. Na szczególną uwagę zasługuje natomiast sposób chłodzenia CPU, na którym zamontowano jedynie radiator. Układ przewodów cieplnych (heat pipes) odprowadza nadmiar energii do radiatora przytwierdzonego do obudowy, z którego za pomocą wentylatora jest ona transportowana na zewnątrz. Dzięki temu XPC Zen ST62K hałasuje jedynie przez pierwszych parę sekund po włączeniu, a następnie obroty wentylatora spadają do poziomu, przy którym jest on praktycznie niesłyszalny (także pod obciążeniem). Dobrym pomysłem okazało się zastosowanie zewnętrznego zasilacza, przez co zyskujemy sporo miejsca we wnętrzu. Funkcjonalnie rozwiązano także sposób mocowania dysku twardego, który montuje się w kieszeni zaczepionej do obudowy na specjalnych szynach, zdemontowanie napędu nie sprawia więc problemów.

Obydwa testowane minikomputerki różnią się dość znacznie nie tylko ze względu na obsługę różnych procesorów. Do użytkownika należy wybór pomiędzy efektownym wyglądem i bogactwem wyposażenia modelu MEGA 180 czy też elegancką prostotą i ergonomią droższego XPC Zen ST62K.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.