Na dwóch warstwach

Test dwóch nagrywarek Double Layer DVD+/-R LG GSA4120B i LiteOn SOHW-832S

Jeszcze nie tak dawno obserwowaliśmy, jak na rynek wkraczają pierwsze nagrywarki DVD, które wypalały dane z prędkością zaledwie 1x lub 2x. W dodatku większość urządzeń była zgodna ze standardem DVD+R lub DVD-R. Obecnie trudno szukać nagrywarek jednosystemowych, a od kilkunastu tygodni obserwujemy prawdziwy urodzaj napędów wieloformatowych, które dodatkowo nagrywają płytki Double Layer (patrz: $(LC106613:Podwójna spirala)$). Wspomniany standard umożliwia zapis aż 8,5 GB danych, co odpowiada niemal dwóm nośnikom DVD i 12 płytom CD-R o pojemności 700 MB. Spośród kilku tego typu urządzeń postanowiliśmy przetestować nagrywarki firm Lite-On i LG, które mają mocno ugruntowaną pozycję na polskim rynku i cieszą się dobrą opinią wśród użytkowników.

Lite-On SOHW-832S nagrywa krążki DVD±R z maksymalną prędkością 8x, a RW – 4x. Odczyt płyt DVD obywa się natomiast z prędkością jedynie 12x. Należy to uznać za wadę, szczególnie ze względu na możliwość nagrywania nośników o pojemności aż 8,5 GB. Ponadto, jak pokazują wyniki testów, 12x to jedynie prędkość maksymalna, a wartość średnia w dużej mierze zależy od nośnika i np. dla dwuwarstwowej płyty wynosi niewiele ponad 4x.

Lite-On SOHW-832S
Ocena ogólna (POWER): 92
Opłacalność (ECONO): 76
Interfejs: ATA
Bufor: 2048 KB
Odczyt CD/DVD: 40x/12x
Odczyt płyt DVD-RAM/-R/-RW/+R/+RW: nie/tak/tak/tak/tak
Zapis płyt CD-R/CD-RW: 40x/24x
Zapis płyt DVD+R/+RW/-R/-RW: 8x/4x/8x/4x
Zapis nośników DVD+R9 (Double Layer): 2,4x
Odczyt płyt 90-/99-minutowych: tak/tak
Technologia gwarantowanego zapisu: Smart Burn
Gwarancja: 24 miesiące
+ zapis na krążkach DVD+R DL
– brak obsługi nośników DVD-RAM, niska prędkość odczytu płyt DVD
Cena: 410 zł
www.liteon.ab.pl
LG GSA-4120B
Ocena ogólna (POWER): 98
Opłacalność (ECONO): 63
Interfejs: ATA
Bufor: 2048 KB
Odczyt CD/DVD: 40x/16x
Odczyt płyt DVD-RAM/-R/-RW/+R/+RW: tak/tak/tak/tak/tak
Zapis płyt CD-R/CD-RW: 40x/24x
Zapis płyt DVD+R/+RW/-R/-RW: 12x/4x/8x/4x
Zapis nośników DVD+R9 (Double Layer): 2,4x
Odczyt płyt 90-/99-minutowych: tak/tak
Technologia gwarantowanego zapisu: Buffer Underrun
Gwarancja: 24 miesiące
szybki odczyt nośników DVD-ROM oraz DVD+R9, zapis na krążkach DVD+R DL
niska prędkość zapisu nośników DVD-RAM
Cena: 565 zł
www.lge.com
www.lge.pl

Zanim jednak przyjdzie nam odczytywać dane, musimy je zapisać, a z tym podczas testu nie było żadnego problemu. Najbardziej interesująca jest oczywiście możliwość nagrywania płyt DVD+R Double Layer (DVD+R9). Wypalenie krążka marki Verbatim o pojemności 8,5 GB z prędkością 1,2x trwało prawie 46 minut. Podczas weryfikacji zapisu urządzenie nie raportowało żadnych błędów, co potwierdziło poprawne nagranie danych. Pomiar czasu wypalenia jednowarstwowego krążka DVD z krotnością 8x pokazał, że płytki DVD+R z tymi samymi danymi wypalają się o prawie dwie minuty szybciej niż DVD-R.

Po przeprowadzonych testach pokusiłem się o otwarcie SOHW-832S. Okazało się, że nie jest to napęd produkowany bezpośrednio przez firmę Lite-On. Urządzenie jest bliźniaczo podobne do modelu Sony DRU-700A. Po oględzinach stwierdziłem, że na płytach głównych obu napędów znajdują się te same układy, a na obu laminatach widnieje firmowy napis Sony. Nagrywarki z zewnątrz odróżnić można po tym, że DRU-700A pozbawiony jest gniazda słuchawkowego.

Odmienną konstrukcją jest LG GSA-4120B, który funkcjonalnością stanowczo wyróżnia się na tle pozostałych napędów dostępnych na rynku. Jego główny atut to obsługa zarówno tych bardziej, jak i mniej popularnych mediów. Urządzenie bez problemu radzi sobie z każdym typem krążków, w tym również z DVD-RAM, które czytane są z prędkością 16x. Tak jak poprzednio, najbardziej interesował mnie transfer danych z nośnika DVD+R9, który wyniósł niewiele ponad 6x (8100 KB/s). Zapis DVD+R DL trwał natomiast około 45 minut i odbywał się ze średnią prędkością 1,3x. Zdecydowanie dłużej, bo około godzinę, zajęło wypalenie płyty DVD-RAM. Mimo prawidłowego rozpoznania prędkości zapisu 2x napęd LG wypalił płytę z prędkością 1x. Według danych producenta GSA-4120B może wypalać na DVD-RAM z szybkością maksymalnie aż 5x! Pozostałe nośniki DVD±R były nagrywane średnio o około 2,5 minuty szybciej niż w przypadku SOHW-832S. Biorąc pod uwagę możliwość stworzenia np. kopii zapasowej dwuwarstwowej płyty DVD z filmem, zakup nagrywarki DVD DL jest z pewnością opłacalny. Niestety, w czasie testów już sam zakup nośników dwuwarstowowych okazał się sporym problemem. Sprzedawcy z racji wysokiej ceny tego typu płytek – wahającej się w granicach 45-50 zł za sztukę – nie wprowadzili ich bowiem do oferty w obawie przed brakiem popytu ze strony klientów. Obecnie wszyscy zainteresowani nagrywaniem płyt dwuwarstwowych powinni zaczekać na obniżki cen. Koszt tego typu nośników w przeliczeniu na megabajt jest bowiem czterokrotnie wyższy niż w wypadku markowych i nawet 8-10 razy wyższy niż tanich płyt DVD±R. Za cenę krążka DVD+R DL można przecież zakupić kilkanaście jednowarstwowych lub zamiast tworzyć kopię zapasową dwuwarstwowej płyty z filmem, w razie uszkodzenia kupić drugą.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News