Na dwóch warstwach

Nagrywarki DVD Double Layer pojawiają się na półkach sklepowych jak grzyby po deszczu. Jednak jak zwykle pojawia się pyanie czy warto kupić już dziś nowy napęd?

Jeszcze nie tak dawno obserwowaliśmy, jak na rynek wkraczają pierwsze nagrywarki DVD, które wypalały dane z prędkością zaledwie 1x lub 2x. W dodatku większość urządzeń była zgodna ze standardem DVD+R lub DVD-R. Obecnie trudno szukać nagrywarek jednosystemowych, a od kilkunastu tygodni obserwujemy prawdziwy urodzaj napędów wieloformatowych, które dodatkowo nagrywają płytki Double Layer (patrz: $(LC106613:Podwójna spirala)$). Wspomniany standard umożliwia zapis aż 8,5 GB danych, co odpowiada niemal dwóm nośnikom DVD i 12 płytom CD-R o pojemności 700 MB. Spośród kilku tego typu urządzeń postanowiliśmy przetestować nagrywarki firm Lite-On i LG, które mają mocno ugruntowaną pozycję na polskim rynku i cieszą się dobrą opinią wśród użytkowników.

Lite-On SOHW-832S nagrywa krążki DVD±R z maksymalną prędkością 8x, a RW – 4x. Odczyt płyt DVD obywa się natomiast z prędkością jedynie 12x. Należy to uznać za wadę, szczególnie ze względu na możliwość nagrywania nośników o pojemności aż 8,5 GB. Ponadto, jak pokazują wyniki testów, 12x to jedynie prędkość maksymalna, a wartość średnia w dużej mierze zależy od nośnika i np. dla dwuwarstwowej płyty wynosi niewiele ponad 4x.

Lite-On SOHW-832S
Ocena ogólna (POWER): 92
Opłacalność (ECONO): 76
Interfejs: ATA
Bufor: 2048 KB
Odczyt CD/DVD: 40x/12x
Odczyt płyt DVD-RAM/-R/-RW/+R/+RW: nie/tak/tak/tak/tak
Zapis płyt CD-R/CD-RW: 40x/24x
Zapis płyt DVD+R/+RW/-R/-RW: 8x/4x/8x/4x
Zapis nośników DVD+R9 (Double Layer): 2,4x
Odczyt płyt 90-/99-minutowych: tak/tak
Technologia gwarantowanego zapisu: Smart Burn
Gwarancja: 24 miesiące
+ zapis na krążkach DVD+R DL
– brak obsługi nośników DVD-RAM, niska prędkość odczytu płyt DVD
Cena: 410 zł
www.liteon.ab.pl
LG GSA-4120B
Ocena ogólna (POWER): 98
Opłacalność (ECONO): 63
Interfejs: ATA
Bufor: 2048 KB
Odczyt CD/DVD: 40x/16x
Odczyt płyt DVD-RAM/-R/-RW/+R/+RW: tak/tak/tak/tak/tak
Zapis płyt CD-R/CD-RW: 40x/24x
Zapis płyt DVD+R/+RW/-R/-RW: 12x/4x/8x/4x
Zapis nośników DVD+R9 (Double Layer): 2,4x
Odczyt płyt 90-/99-minutowych: tak/tak
Technologia gwarantowanego zapisu: Buffer Underrun
Gwarancja: 24 miesiące
szybki odczyt nośników DVD-ROM oraz DVD+R9, zapis na krążkach DVD+R DL
niska prędkość zapisu nośników DVD-RAM
Cena: 565 zł
www.lge.com
www.lge.pl

Zanim jednak przyjdzie nam odczytywać dane, musimy je zapisać, a z tym podczas testu nie było żadnego problemu. Najbardziej interesująca jest oczywiście możliwość nagrywania płyt DVD+R Double Layer (DVD+R9). Wypalenie krążka marki Verbatim o pojemności 8,5 GB z prędkością 1,2x trwało prawie 46 minut. Podczas weryfikacji zapisu urządzenie nie raportowało żadnych błędów, co potwierdziło poprawne nagranie danych. Pomiar czasu wypalenia jednowarstwowego krążka DVD z krotnością 8x pokazał, że płytki DVD+R z tymi samymi danymi wypalają się o prawie dwie minuty szybciej niż DVD-R.

Po przeprowadzonych testach pokusiłem się o otwarcie SOHW-832S. Okazało się, że nie jest to napęd produkowany bezpośrednio przez firmę Lite-On. Urządzenie jest bliźniaczo podobne do modelu Sony DRU-700A. Po oględzinach stwierdziłem, że na płytach głównych obu napędów znajdują się te same układy, a na obu laminatach widnieje firmowy napis Sony. Nagrywarki z zewnątrz odróżnić można po tym, że DRU-700A pozbawiony jest gniazda słuchawkowego.

Odmienną konstrukcją jest LG GSA-4120B, który funkcjonalnością stanowczo wyróżnia się na tle pozostałych napędów dostępnych na rynku. Jego główny atut to obsługa zarówno tych bardziej, jak i mniej popularnych mediów. Urządzenie bez problemu radzi sobie z każdym typem krążków, w tym również z DVD-RAM, które czytane są z prędkością 16x. Tak jak poprzednio, najbardziej interesował mnie transfer danych z nośnika DVD+R9, który wyniósł niewiele ponad 6x (8100 KB/s). Zapis DVD+R DL trwał natomiast około 45 minut i odbywał się ze średnią prędkością 1,3x. Zdecydowanie dłużej, bo około godzinę, zajęło wypalenie płyty DVD-RAM. Mimo prawidłowego rozpoznania prędkości zapisu 2x napęd LG wypalił płytę z prędkością 1x. Według danych producenta GSA-4120B może wypalać na DVD-RAM z szybkością maksymalnie aż 5x! Pozostałe nośniki DVD±R były nagrywane średnio o około 2,5 minuty szybciej niż w przypadku SOHW-832S. Biorąc pod uwagę możliwość stworzenia np. kopii zapasowej dwuwarstwowej płyty DVD z filmem, zakup nagrywarki DVD DL jest z pewnością opłacalny. Niestety, w czasie testów już sam zakup nośników dwuwarstowowych okazał się sporym problemem. Sprzedawcy z racji wysokiej ceny tego typu płytek – wahającej się w granicach 45-50 zł za sztukę – nie wprowadzili ich bowiem do oferty w obawie przed brakiem popytu ze strony klientów. Obecnie wszyscy zainteresowani nagrywaniem płyt dwuwarstwowych powinni zaczekać na obniżki cen. Koszt tego typu nośników w przeliczeniu na megabajt jest bowiem czterokrotnie wyższy niż w wypadku markowych i nawet 8-10 razy wyższy niż tanich płyt DVD±R. Za cenę krążka DVD+R DL można przecież zakupić kilkanaście jednowarstwowych lub zamiast tworzyć kopię zapasową dwuwarstwowej płyty z filmem, w razie uszkodzenia kupić drugą.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.