Softmod jednak możliwy?

Nie wszystkie Radeony X800Pro poddają się łatwo operacji odblokowania potoków. Istnieje też pewna ich grupa, której wcale nie trzeba modyfikać fizycznie. Niestety, samo wgranie krążącego w internecie BIOS-u ATI od XT nie rozwiązuje sprawy. Trzeba wykonać parę dodatkowych operacji by osiągnąć pożądany rezultat

Sprawa zamiany Radeona X800 Pro na X800 XT powraca. Okazuje się, że jednak nie wszystkie karty "Pro" poddają się przeróbce. W części z nich mimo wgrania BIOS-u od XT i teoretycznego odblokowania potoków wciąż pozostają one nieaktywne. Druga wiadomość jest ciekawsza: możliwa jest transformacja Pro w XT nie wykonując fizycznych modyfikacji, gdyż przynajmniej część kart X800 Pro w wersji VIVO produkowana jest bez przeciętych mostków rdzenia, a blokada potoków jest tylko programowa. Niestety, samo wgranie krążącego w internecie BIOS-u ATI od XT nie rozwiązuje sprawy – wciąż pozostaje tylko 12 potoków, zdobycie innego BIOS-u nie jest takiego proste.

     

Pomóc powinien prosty trik – załadowanie na chwilę BIOS-u od X800 XT Gigabyte’a w wersji z magistalą PCI-Express. Okazuje się, że BIOS Gigabyte’a ma magiczne właściwości odblokowujące "krnąbrne" potoki. Niestety, wersja ta nie współpracuje dobrze z kartami AGP, dlatego też trzeba wgrać później "normalny" BIOS od XT. Ciekawe jest to, że 4 potoki powinny pozostać odblokowane!

     

Druga sprawa to możliwość podkręcania kart GeForce z serii 6800 – jeżeli występują artefakty, a wciąż chcielibyśmy zwiększyć zegary karty, możemy próbować podnieść nieco napięcie rdzenia. W tym celu wystarczy posłużyć się ołówkiem i zewrzeć nim rezystor zaznaczony na rysunku (R). Wielkość zmiany napięcia zależy od ilości naniesionego grafitu. Pomiaru możemy dokonać w punkcie (P). Przed załadowaniem sterowników powinno ono wynosić ok. 1,13 V, po załadowaniu – 1,43 V. Modyfikacja pozwoli zwiększyć napięcie nawet o 0,25 V.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.