Domowy stół montażowy

Już niewielkim nakładem sił i środków da się stworzyć domowe studio pozwalające przeprowadzać wiele operacji na zbiorach multimedialnych. Odpowiednie i - co ważne - często darmowe oprogramowanie bez trudu znajdziemy w Internecie

Obróbka nawet niewielkiego zbioru zawierającego film pochłaniała do niedawna całą moc obliczeniową naszych poczciwych pecetów i zabierała dużo czasu. Rozwój komputerów, a co za tym idzie – znaczny wzrost ich wydajności, umożliwił powstawanie coraz bardziej zaawansowanych programów, niemal realistycznych gier działających w czasie rzeczywistym oraz zbudowanie na bazie peceta domowego centrum rozrywki. Współczesne „blaszaki” mogą bez problemu posłużyć również jako stoły montażowo-mikserskie, ułatwiając zaawansowaną obróbkę plików multimedialnych.

Kamery wideo standardu DV są dostępne dla coraz większej rzeszy posiadaczy pecetów, a nagrywarki DVD kosztują tyle, ile do niedawna napędy CD. Faktem jest też, że wiele naprawdę użytecznych programów, pozwalających dowolnie przycinać, konwertować czy nagrywać zbiory multimedialne, jest dostępnych za darmo lub za przysłowiowy grosik. Dlatego zbudowanie domowego studia do obróbki multimediów nie nadszarpnie naszego budżetu.

Poniżej przedstawiamy ponad dwadzieścia (wszystkie znajdują się na CHIP-CD/DVD) tanich lub zupełnie bezpłatnych programów, pozwalających m.in. zgrać muzykę z płyty CD, przekonwertować tak powstały zbiór WAVE do formatu MP3 i zapisać go na płycie CD-R. Inne narzędzia umożliwią „wyciągnięcie” ścieżki audio z filmu DVD, obróbkę takiego materiału i zapisanie muzyki w postaci wielokanałowego zbioru audio. Posiadacze kamer wideo też mogą się wykazać talentem. Po zgraniu materiału z imienin bez trudu zapiszą go w postaci zbioru DivX czy XviD np. za pomocą bardzo popularnej aplikacji Gordian Knot. Powodzenia!

Audio: konwersja i obróbka dźwięku za darmo

Zestaw freeware’owych programów pozwoli zgrywać muzykę z płyt CD, wyodrębnić ją z filmu DVD, a także przekonwertować do postaci zbiorów MP3.

Nie ma chyba użytkownika nagrywarki, który chociaż od czasu do czasu nie kopiowałby krążków CD-Audio. Choć programów do powielania płyt muzycznych nie brakuje, to zdecydowanym liderem w tej kategorii pozostaje od dawna Exact Audio Copy. Jego unikatowymi cechami są mechanizmy mające za zadanie wykrywanie i korekcję błędów, które mogą wkraść się do muzyki podczas jej ripowania. Nośniki audio są bowiem znacznie słabiej zabezpieczone przed przekłamaniami niż dyski z danymi komputerowymi i brak należytej kontroli odczytywanych informacji może prowadzić do słyszalnych usterek. O tym, że jest to jak najbardziej rzeczywisty problem, mogą zaświadczyć użytkownicy sieci P2P, w których roi się od muzyki z trzaskami, stukami i innymi zakłóceniami. EAC dysponuje najbardziej wyrafinowanymi algorytmami do wykrywania tych błędów. Do aplikacji można też dołączyć LAME’a, czyli najlepszy darmowy kompresor MP3, i w ten sposób produkować „empetrójki” bezpośrednio z krążków audio. EAC potrafi też oczywiście wypalać nośniki CD-Audio z obrazów utworzonych przez siebie lub inne aplikacje.

Z płyt CD do MP3

Niestety, EAC-owi nieco brakuje do ideału: jego początkowa konfiguracja jest dość trudna i niekiedy czasochłonna. Należy jednak pamiętać, że prawidłowe dobranie parametrów pracy programu jest absolutnie koniecznie – w przeciwnym wypadku zaawansowane funkcje wykrywania błędów będą działały błędnie lub też wcale nie zostaną aktywowane.

Konfigurację EAC-a najlepiej przeprowadzić za pomocą kreatora wyświetlanego po pierwszym uruchomieniu aplikacji. Jeśli oprócz kopiowania płyt CD-Audio planujemy też kodowanie nagrań do formatu MP3, pamiętajmy, aby wcześniej rozpakować w dowolnym miejscu na dysku twardym archiwum LAME. Kluczowe znaczenie dla wysokiej jakości ripowanej muzyki ma wybranie opcji Chcę mieć dokładne wyniki w oknie Preferencje zgrywania. Po wskazaniu tej odpowiedzi EAC przejrzy swoją bazę danych w poszukiwaniu parametrów naszego napędu. Jeśli zostaną one odnalezione, większość ustawień będzie dobrana automatycznie. Jeżeli jednak poszukiwania te zakończą się fiaskiem, konieczna będzie ręczna kalibracja za pomocą płyty testowej – opisu całej procedury należy szukać w dokumentacji programu. Dobierając w kreatorze ustawienia kompresora LAME, należy z kolei użyć zalecanych ustawień

r3mix

– dzięki temu generowane będą pliki MP3 o zmiennej przepływności (VBR) i bardzo dobrej jakości. Szczegółowe parametry tworzonych zbiorów ustalimy później, wywołując okno EAC | Opcje kompresji. Następnie trzeba wybrać odpowiedź

Jestem ekspertem więc pozwól mi korzystać z całego potencjału EAC-a

. Przed przystąpieniem do kopiowania muzyki warto się jeszcze upewnić, czy w oknie EAC | Opcje napędu | Tryb zgrywania wybrany jest Tryb pewny, który jako jedyny zapewnia uzyskiwanie dobrych rezultatów.

Kopiowanie muzyki na dysk twardy rozpoczyna się po wydaniu polecenia Akcja | Utwórz obraz i arkusz dyrektyw | Bez kompresji. Po zakończeniu ripowania otrzymamy plik WAVE oraz zbiór CUE, który przechowuje informacje o układzie oryginalnej płyty (długość ścieżek, odstępy między nimi). Kopię naszego krążka nagramy po kliknięciu Narzędzia | Wypalanie | Plik | Wczytaj arkusz dyrektyw, wskazaniu utworzonego przed chwilą pliku CUE i wybraniu polecenia Płyta | Wypalaj .

Jeśli zajdzie potrzeba utworzenia plików MP3, zaznaczamy interesujące nas ścieżki i klikamy Akcja | Zgrywaj wybrane nagrania | Z kompresją. Parametry generowanych „empetrójek” ustalamy w oknie EAC | Opcje kompresji | Zewnętrzna kompresja. Ważne jest tutaj pole Dodatkowe opcje linii poleceń, w którym widoczny jest m.in. wpis –alt-preset standard. Zmieniając go, otrzymamy zbiory MP3 o różnych parametrach. Oto dostępne możliwości:

–alt-preset medium

– przepływność zmienna w zakresie 150-180 kb/s,

–alt-preset standard

– przepływność zmienna w zakresie 170-210 kb/s,

–alt-preset extreme

– przepływność zmienna w zakresie 200-240 kb/s.

Darmowe programy do obróbki dźwięku
ProgramOpisWWWCena
BeSweetKonwerter różnych formatów audio.http://dspguru.doom9.net/freeware
BeSweet GUIInterfejs dla BeSweeta.http://dspguru.doom9.net/freeware
Exact Audio CopyRipowanie i nagrywanie płyt CD-Audio. Po dołączeniu LAME produkcja plików MP3.http://www.exactaudiocopy.de/freeware
LAMEKoder MP3.http://mitiok.cjb.net/freeware
Foobar2000Odtwarzacz audio z olbrzymią liczbą funkcji.http://www.foobar2000.org/freeware
MPEG Audio CollectionKatalogowanie plików audio.http://mac.sourceforge.net/freeware
AccurateRipRozszerzenie EAC, sprawdzające poprawność ripowania ścieżek.http://www.accuraterip.com/freeware
FLACBezstratny koder i dekoder dźwięku oraz wtyczka dla Winampa.http://flac.sourceforge.net/freeware
Monkey’s AudioBezstratny koder i dekoder dźwięku oraz wtyczka dla Winampa.http://www.monkeysaudio.com/freeware
MPEGplus/Musepack Winamp plugin Wtyczka dla Winampa do odtwarzania plików MPC.http://www.saunalahti.fi/~cse/mpc/freeware
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.