Kopia (nie)doskonała

Choć wytwórnie płytowe wciąż wymyślają nowe sposoby walki z piractwem, całe rzesze programistów, a nawet duże firmy piszą aplikacje umożliwiające kopiowanie filmów i muzyki. Wśród tego typu programów znajdziemy też InstantCopy 8 Pinnacle'a

Zabawa w kotka i myszkę – tak mniej więcej wygląda sytuacja na rynku programów do kopiowania płyt CD i DVD. Podczas gdy kilka firm niestrudzenie przygotowuje nowe metody ochrony płyt, inne pracują nad aplikacjami do ich kopiowania. Co ciekawe, programy do powielania krążków tworzą nie tylko małe firmy ukryte przed prawnikami na egzotycznych wyspach, ale i duże korporacje, np. Pinnacle.

InstantCopy 8 umożliwia kopiowanie krążków CD z muzyką i danymi, płyt DVD oraz przekształcanie nagrań DVD-Video do formatów Video CD i Super Video CD. Program wyposażono też w narzędzia do zmniejszania objętości filmów DVD (transkodowania), usuwania systemów menu i zbędnych ścieżek dźwiękowych, tak aby zawartość oryginalnego nośnika dwuwarstwowego można było wypalić na jednowarstwowej płytce DVD+/-R.

Pinnacle InstantCopy 8
Wymagania: Windows 98 SE/Me/2000/XP, ok. 13 MB na dysku
+ estetyczny interfejs
– brak obsługi szyfrowanych płyt DVD i zabezpieczonych krążków CD, niezbyt ergonomiczny interfejs, brak polskiej wersji
Cena: 199 zł
www.ab.pl

Niestety, InstantCopy nie pozwala odczytywać płyt DVD zabezpieczonych systemem CSS, czyli znakomitej większości oryginalnych krążków. W module do kopiowania nośników CD zabrakło z kolei narzędzi do powielania płyt zabezpieczonych nowoczesnymi technikami. Co więcej, interfejs programu, choć estetyczny, jest niewygodny i nie został spolonizowany.

Im dłużej używam InstantCopy 8, tym bardziej odnoszę wrażenie, że jest to program przeznaczony dla… nikogo. Podczas kopiowania filmów DVD lepiej sprawdza się DVD Shrink – aplikacja wygodniejsza, obsługująca każdą płytę i w dodatku darmowa. W trakcie produkcji materiałów VCD InstantCopy przegrywa z kolei z DVD2SVCD. Jeśli zaś myślimy poważnie o powielaniu zabezpieczonych płyt CD, lepszym rozwiązaniem będzie użycie programu Alcohol, za który przyjdzie co prawda zapłacić, lecz jest on znacznie bardziej zaawansowany technicznie.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.