Równi i równiejsi

Jeżeli któryś użytkownik współdzielonego łącza do Internetu korzysta z niego zbyt intensywnie i utrudnia surfowanie w Sieci innym osobom, powinniśmy skorzystać z programu pozwalającego na dzielenie dostępnego pasma transmisyjnego

Rozdzielenie łącza to żadna sztuka – systemy Windows 2000/XP oferują mechanizm ICS (Internet Connection Sharing). Niestety, część użytkowników bywa bardzo kłopotliwa. Ktoś, kto intensywnie pobiera z Internetu filmy, potrafi zająć niemal całe pasmo transmisyjne i zablokować innym dostęp do Pajęczyny. Przydałaby się zatem jakaś metoda ograniczania szybkości transmisji danych na stacjach roboczych podłączonych do sieciowego routera.

Co komu wolno

Jeżeli szukamy programu, który pozwoli kontrolować nam szerokość pasma przydzielanego poszczególnym pecetom współdzielącym łącze, powinniśmy odwiedzić witrynę bsb.net.ru i pobrać z niej aplikację Band Speed Balancer (narzędzie to zamieszczamy też na CHIP-CD/DVD). Dzięki programowi będziemy mogli określić, kto, kiedy i jak intensywnie może korzystać z Internetu.

Band Speed Balancer powinien zostać uruchomiony na komputerze spełniającym rolę routera. Aplikacja pracuje jako „zwykły” program albo jako usługa systemowa. Skorzystamy z tej drugiej możliwości. Logujemy się jako administrator systemu i w Wierszu polecenia wpisujemy komendę bsb.exe -i. Gdybyśmy kiedyś musieli zatrzymać Band Speed Balancera, wydajemy polecenie bsb.exe -u .

Po włączeniu programu trzeba skonfigurować naszą bramkę do Internetu. Należy określić, jaką szerokość łącza przydzielamy poszczególnym maszynom podłączonym do routera. Nie obejdzie się bez edycji pliku konfiguracyjnego bsb.cfg, zapisanego w katalogu roboczym Band Speed Balancera. Zbiór podzielony jest na dwie sekcje. W pierwszej z nich –

[Config]

– definiujemy ustawienia globalne, obowiązujące wszystkie komputery w sieci. Najbardziej interesują nas cztery parametry:

TotalSpeed

– przepustowość łącza do Sieci (w KB/s);

DefaultSpeedLimit

– domyślne ograniczenie prędkości transmisji (w KB/s);

DefaultSizeLimit

– domyślne ograniczenie ilości pobieranych danych (w MB);

LimitTime

– czas dostępu do Internetu (w godzinach).

Jeżeli zamierzamy wprowadzić indywidualne ograniczenia prędkości transmisji i wielkości transferu na wybranych stacjach roboczych, musimy zmienić drugą sekcję pliku konfiguracyjnego – [IP]. Wprowadzone do niej wpisy powinny mieć postać:

Adres IP stacji roboczej=L(prędkość transmisji)
W(maksymalna ilość pobieranych danych)

We wpisach pomijamy widoczne wyżej nawiasy.

Na stacji

Jeżeli jesteśmy użytkownikami peceta podłączonego do routera i chcemy się dowiedzieć, jakie ograniczenia zostały nałożone na naszą stację roboczą, to wydajemy polecenie

Start | Uruchom | sciezka_do_katalogu_ Band_Speed_Balancera\bsbcl.exe adres_routera port

. W

Polu systemowym

pojawi się nowa ikonka. Po jej kliknięciu zobaczymy okienko zawierające informację na temat maksymalnej prędkości transmisji i wykorzystanego limitu transferu danych.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.