Tajne przez poufne

W dobie banków internetowych, komunikatorów i płatnych serwisów wymagających logowania zmuszeni jesteśmy do pamiętania coraz większej liczby haseł. Najlepiej zdać się tu na aplikację umożliwiającą bezpieczne ich przechowywanie. Tylko czy NSsure SecureLogin to wybór dobry dla każdego użytkownika?

Poufność informacji jest ważna nie tylko w pracy, gdy logujemy się do systemu czy innych aplikacji wymagających podania hasła, ale również w domu, gdy wchodzimy na różne strony internetowe, np. banku, aby zrobić przelew. Minimum bezpieczeństwa zapewniają nam hasła, które musimy w odpowiedniej chwili wpisywać. Gdy jest to hasło do systemu i kilku stron internetowych – nie ma problemu, zapamiętamy je bez trudu. Gorzej, gdy musimy pamiętać np. dziesięć haseł.

Nsure SecureLogin 3.51
Wymagania: Windows 98/Me/2000/XP/2003, ok. 6 MB na dysku
+ spore możliwości konfiguracji
– kłopotliwa i nieintuicyjna konfiguracja
Cena: ok. 480 zł (1 stanowisko)
www.novellsecurelogin.com/trial/

W takiej sytuacji pomocna może okazać się aplikacja o nazwie Nsure SecureLogin firmy Novell. Do redakcji trafiła wersja oznaczona numerem 3.51. Duża liczba opcji programu może wprawić w zakłopotanie. Nasuwa się nawet myśl, że został on „przekombinowany”. Aplikacja pomaga w logowaniu na strony WWW, ale na razie współpracuje tylko z Internet Explorerem i Netscape’em. Programiści Novella myślą o dodaniu obsługi innych przeglądarek, m.in. Mozilli Firefox, Opery czy różnych nakładek na IE (np. Avant Browsera). Gdy skonfigurujemy naszą ulubioną stronę internetową, trochę kłopotliwe może być wylogowanie się z niej, gdyż NSure automatycznie zaloguje nas ponownie po naciśnięciu przycisku Logout, jeżeli zostaniemy przeniesieni na stronę główną. Oczywiście wbudowany język skryptowy umożliwia obejście tego oraz innych problemów, polegających m.in. na tym, że NSure nie potrafi otworzyć jakiegoś programu (np. Any Password), do którego dostęp jest możliwy wyłącznie po podaniu hasła.

Mimo tych minusów większość aplikacji współpracuje z produktem Novella bez problemów. Jeżeli jednak miałbym polecać NSure SecureLogin, to wyłącznie do zastosowań w firmie, gdzie przeszkolona osoba mogłaby usunąć napotkane problemy. Do użytku domowego ten program na razie nie za bardzo się nadaje.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.