Wielosystemowy poliglota

Gaim to kolejny po Mirandzie multikomunikator internetowy potrafiący "rozmawiać" z wieloma sieciami IM. Program wywodzi się z Linuksa, dlatego warto sprawdzić, czy równie dobrze działa w środowisku Windows

Gaim jest kolejnym po Mirandzie programem pozwalającym na komunikację z wieloma sieciami IM. Wywodzi się z Linuksa, ale obecnie jest dostępny dla platform: Linux, BSD, Mac OS X oraz Windows. Program obsługuje sieci Gadu-Gadu, ICQ, AIM-a, MSN Messengera, Yahoo!, klasycznego IRC-a oraz Jabbera i egzotycznego Zephyra. Dlatego korzystając z Gaima, bez problemów możemy jednocześnie komunikować się z przyjacielem z Gadu-Gadu oraz na przykład ICQ, a w okienku obok gawędzić na kanale IRC.

Gaim 0.80
Wymagania: Linux/Windows 9x/2000/XP, zainstalowana biblioteka GTK +  2.2.4, ok. 10 MB nadysku
+ duże możliwości konfiguracji, polska wersja, dostępny dla Windows i Linuksa
– problemy w kontaktach z serwerem Gadu-Gadu
Licencja: freeware
gaim.sourceforge.net

Gaim ma wiele funkcji znanych z innych komunikatorów, jak chociażby transfer plików czy komunikaty o statusie użytkowników. Ciekawą opcją programu jest dziennik systemowy, który pozwala na zapis do logów informacji o tym, kiedy znajomi się łączą lub rozłączają, gdy przechodzą w stan bezczynności czy też gdy zmieniają status na zajęty i odwrotnie. Można także zapisywać do logów własne zmiany statusu. Podobnie jak w popularnej konkurencyjnej Mirandzie, Gaim również oferuje możliwości zmiany wyglądu dzięki „skórom”. Obecnie na stronie autorów programu możemy wybierać spośród kilkudziesięciu przygotowanych tematów.

Kolejnym rozwiązaniem zastosowanym w Gaimie jest system wtyczek. Za jego pomocą możemy na przykład włączyć szyfrowanie naszych rozmów czy też sprawdzać automatycznie, czy pojawiła się już nowa wersja aplikacji. Niestety, w czasie pracy z programem napotkałem też na trudności podczas pobierania listy kontaktów z serwera Gadu-Gadu. Miejmy nadzieję, że w kolejnych wersjach Gaima zostanie poprawiona komunikacja z serwerem naszego rodzimego programu. Pomijając drobne problemy, Gaim jest ciekawą, wieloplatformową alternatywą dla Mirandy.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.