Z Radeonem w chipsecie

Najwydajniejsze pod względem przetwarzania grafiki 3D chipsety ze zintegrowanym kontrolerem graficznym wytwarza nie kto inny, jak sami producenci układów GeForce i Radeon. Jednak zawzięcie rywalizujące ze sobą firmy nVidia i ATI jeszcze nigdy nie konkurowały bezpośrednio w sektorze chipsetów do komputerów typu desktop. Pierwsza z nich upodobała sobie bowiem rynek płyt dla procesorów AMD, podczas gdy druga zdecydował się na produkcję układów do płyt głównych dla procesorów Intela. O ile jednak nVidia radzi sobie na rynku chipsetów doskonale, będąc niekwestionowanym liderem układów dla platformy Socket A i równorzędnym konkurentem korporacji VIA w dziedzinie układów dla Athlona 64, o tyle firmie ATI nie wiedzie się najlepiej. Wydajność chipsetu Radeon 9100 IGP do płyt z gniazdem Socket 478 pozostawiała wiele do życzenia, choć zintegrowany z nim kontroler graficzny jest całkiem wydajny. Po premierze płyt bazujących na kości Intel 915G firma ATI zmuszona była dopracować swój produkt. Efektem jest chipset Radeon 9100 Pro IGP, na którym bazuje prezentowana płyta Sapphire Axion A44 Radeon 9100 Pro IGP.

Ponieważ sama płyta niczym szczególnym się nie wyróżnia, skupmy się na meritum sprawy, czyli możliwościach i wydajności chipsetu. Do najważniejszych zmian należy przede wszystkim mostek południowy IXP 320 z zaimplementowaną wreszcie obsługą dysków Serial ATA (dwa porty). Wspomniany wcześniej układ Intela ma ich dwukrotnie więcej, ale takie możliwości ATI planuje wprowadzić dopiero w modelu IXP 400.

Sapphire Axion A44 Radeon 9100 Pro IGP
Ocena ogólna (POWER): 81
Opłacalność (ECONO): 75
Chipset: ATI Radeon 9100 Pro IGP (RS350)
Dwukanałowy kontroler pamięci: tak
Liczba gniazd pamięci: 4
Liczba złączy PCI/AGP: 5/AGP 8x
Liczba złączy ATA/Serial ATA: 2/2
Obsługa RAID: 0, 1
Liczba złączy USB/FireWire: 4/2
Układ graficzny: ATI Radeon 9200
Układ dźwiękowy: sześciokanałowy (5.1)
Karty sieciowe: 100 Mb/s
Gwarancja: 24 miesiące
+ niezła wydajność, zintegrowany układ graficzny ATI Radeon 9200
– niska jakość obrazu zintegrowanej karty graficznej
Cena: 400 zł
www.sapphiretech.com

Sumaryczna ocena osiągów płyty Sapphire Axion A44 z kartą graficzną ze złączem AGP okazała się o 5% wyższa niż Asusa P4R800-V Deluxe bazującego na Radeonie 9100 IGP, testowanego przez nas wcześniej w takiej samej konfiguracji. Wydajność Radeona 9100 Pro IGP, choć lepsza niż w wersji „nie Pro”, nadal nie imponuje i pozostaje na niższym poziomie niż układów 915G czy nawet 865G. Wystarczy powiedzieć, że przeciętna płyta na chipsecie Intela z dwukanałowym kontrolerem pamięci jest szybsza o około 10%, a najlepsze modele nawet o 15%.

Nieco rozczarowała mnie również wydajność zintegrowanej grafiki, która nie uległa znaczącej poprawie w porównaniu z Radeonem 9100 IGP (odpowiednik kart z Radeonem 9200SE). Z drugiej strony ATI Radeon 9100 Pro IGP prezentuje pod tm względem osiągi znacznie wyższe niż Intel 865G i mimo pojawienia się chipsetu Intel 915G pozostaje najszybszym i obsługującym największą liczbę gier zintegrowanym układem graficznym dla Pentium 4 i Celerona.