Zdjęcia zawsze pod ręką

Po cyfrowym polowaniu z aparatem zwykle mamy na dysku kilkaset nieuporządkowanych zdjęć i filmików. Używając Picasy, możemy m.in. posortować i opisać fotografie, tak by znalezienie tej "jednej" nie zajmowało już kilkudziesięciu minut

Picasa 1.6 to najnowsze wydanie opisywanego przez nas ($(LC53622:Test programu Lifespace Picasa 1.0.1)$) programu do katalogowania zdjęć. Nowa wersja pozwala na importowanie bezpośrednio z aparatu lub płyt CD nie tylko fotografii, ale także innych plików multimedialnych. Za jej pomocą możemy teraz łatwo zarządzać naszymi danymi zapisanymi w formatach: JPEG, TIFF, GIF, BMP, PSD, AVI, MPEG, ASF i WMV. Aplikacja może także wyszukać pliki multimedialne zgromadzone na naszym dysku twardym lub w sieci, jak również na bieżąco rejestrować wszelkie zmiany zachodzące w naszej kolekcji, w określonych przez nas lokalizacjach.

Picasa 1.6
Wymagania: Windows 98/Me/2000/XP, ok. 50 MB na dysku
+ szybkość działania i łatwość obsługi, duża liczba rozpoznawanych formatów
– brak możliwości archiwizacji danych bezpośrednio z poziomu aplikacji
Cena: freeware
www.lifescapeinc.com

Program wzbogacony został także kilkoma podstawowymi narzędziami pozwalającymi na edycję fotografii. Obok obracania zdjęć dostępne są teraz: automatyczna opcja poprawy kolorystyki i kontrastu oraz narzędzia do kadrowania i redukcji czerwonych oczu.

Skatalogowane za pomocą Picasy pliki możemy opisać komentarzami, które ułatwią późniejsze odnalezienie zbiorów za pomocą wyszukiwarki słów kluczowych. Innym sposobem poruszania się po naszych albumach może być wykorzystanie narzędzia Timeline. Pozwala ono szybko dotrzeć do zdjęć na podstawie czasu ich powstania. Zgromadzone dane możemy zaprezentować w postaci pokazu slajdów opatrzonego muzyką z plików MP3, a także wydrukować w zadanej wielkości lub zoptymalizować na potrzeby poczty elektronicznej. Użytkownicy Picasy mogą również eksportować poszczególne albumy w oryginalnej lub zmniejszonej rozdzielczości, by następnie nagrać je na CD. Jeszcze innymi oferowanymi przez program sposoami pokazania zdjęć znajomym są ich wymiana za pośrednictwem darmowej aplikacji Hello lub publikacja w postaci internetowego blogu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.