Dźwięk na osiem fajerek

Jakość zintegrowanych układów dźwiękowych montowanych do tej pory na płytach głównych nie była rewelacyjna. Ten stereotyp łamie nowy standard - Intel High Definition Audio

Zapowiadany ponad rok temu nowy standard dźwięku Intel High Definition Audio (patrz: $(LC67598:Będzie lepiej grało)$) o nazwie kodowej Azalia nareszcie się zmaterializował. Nowe płyty główne Intela z chipsetami i915 i i925X mają wbudowane układy dźwiękowe o lepszych parametrach niż implementowane do tej pory moduły zgodne z opracowaną 7 lat temu specyfikacją AC ’97. Czy nowy system dźwięku przyczyni się również do szybszego odejścia na emeryturę kart dźwiękowych?

Lepsze, bo nowe

Standard Intel HD Audio jest odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie użytkowników cyfrowymi mediami, kinem domowym, odtwarzaniem muzyki wysokiej jakości i generowaniem trójwymiarowego dźwięku w grach 3D. Możliwości nowego systemu dźwiękowego potwierdzają fakt dążeń Intela do przeistoczenia komputera PC w multimedialne domowe centrum rozrywki.

Wprowadzenie nowego standardu Intel High Definition Audio nie oznacza, że wkrótce płyty główne z układami AC ’97 znikną z rynku. Już teraz można spotkać modele z chipsetem i915, które zamiast IHDA mają zamontowany starszy układ AC ’97, o nieco gorszych parametrach od Azalii, ale wyposażony w wyjścia na osiem głośników. Dobrym tego przykładem jest płyta główna Epox EP-5EGA+ z ośmiokanałowym kodekiem AC ’97 Realtek ALC850 na pokładzie. Warto dodać, że od niedawna dostępny jest również układ C-Media CMI9780).

Układy zgodne ze standardem Intel HD Audio wprowadzili do swoich ofert popularni producenci układów dźwiękowych, tacy jak C-Media Electronics czy Realtek. Pierwsza z wymienionych firm produkuje układ kompatybilny z IHDA – CMI9880. Realtek oferuje z kolei układ ALC880.

Ale kino!

Jedną z zalet Intel HD Audio jest kompatybilność z najnowszymi standardami dźwięku stosowanymi w systemach kina domowego. W przeciwieństwie do starszych płyt głównych, na których montowano układy dźwiękowe obsługujące zwykle 6 głośników, do urządzeń kompatybilnych z Intel HD Audio można podłączyć 8 głośników (7+1). Według zapewnień Intela oprócz standardu Dolby Digital 5.1 nowe płyty z chipsetami i915 i i925X są kompatybilne z systemami Dolby Digital EX, DTS, DTS ES, DTS Discrete 6.1, DVD-Audio i Super Audio CD.

Pod względem liczby obsługiwanych standardów dźwięku przestrzennego na czele stawki plasują się: Intel HD Audio, Creative Sound Blaster Audigy 2 ZS i wspomniane już wcześniej ośmiokanałowe kodeki Realtek ALC850 i C-Media CMI9780. Nie można też pominąć systemu VIA Vinyl Gold Audio, w skład którego wchodzą kości: VIA Envy24PT, VIA Six-TRAC i dodatkowy chip DAC. Wymienione układy są w stanie odtworzyć ścieżkę dźwiękową z niemal każdego krążka DVD z filmem. Właściciele starszych płyt głównych z sześciokanałowymi układami AC ’97 lub technologią SoundStorm w nForce2, nie decydując się na przesiadkę na nową płytę główną lub zakup karty Audigy 2 ZS, będą musieli zadowolić się tylko sześciokanałowym dźwiękiem. Dla nich niedostępne są nadal standardy Dolby Digital EX i DTS ES (Matrix i Discrete) z dźwiękiem 6.1.

Filmomaniacy wykorzystujący komputer jako element kina domowego i zamierzający dokonać przesiadki na nową płytę główną powinni rozważyć zakup modelu z Intel HD Audio. Liczba dostępnych filmów DVD z dźwiękiem 6.1 zwiększa się z miesiąca na miesiąc, warto więc mieć w komputerze kartę dźwiękową kompatybilną z najnowszymi standardami. Oczywiście użytkownicy Audigy 2 ZS również nie muszą zaprzątać sobie głowy zmianą konfiguracji. Układy AC ’97: Realtek ALC850, C-Media CMI9780 i VIA Vinyl Gold Audio co prawda również są kompatybilne z Dolby Digital EX i DTS ES, ale mają nieco gorsze parametry elektroakustyczne od układów HD Audio (patrz: tabelka poniżej). Dlatego też kupując nową płytę główną, lepiej wybrać model w pełni kompatybilny z Azalią. Osoby korzystające z zewnętrznych dekoderów Dolby Digital lub DTS powinny też poszukać płyty głównej, która będzie miała zamontowane cyfrowe wyjścia audio S/PDIF pozwalające przesłać sygnał do dekodera praktycznie bez zakłóceń. Przyznać trzeba, że najsłabiej w naszym zestawieniu pod względem możliwości zastosowań w ramach kina domowego prezentuje się karta dźwiękowa zintegrowana z chipsetem nForce2. Pozwala ona odtworzyć tylko sześciokanałowe ścieżki audio z filmów DVD.

Gratka dla graczy

Najtrudniejszy orzech do zgryzienia będą mieli fani gier komputerowych. Wprowadzając system Intel HD Audio, Intel nie zapomniał o miłośnikach wybijania w pień potworów w Unrealu czy Doomie 3. Azalia jest kompatybilna ze standardami modelowania przestrzennych środowisk dźwiękowych EAX 1.0 i 2.0 (oprócz wspomnianych standardów IHDA obsługuje jeszcze A3D 1.0, CRL3D i oczywiście DirectSound 3D), które stosowane są w większości gier. Niestety, Intel HD Audio nie zapewnia obsługi dźwięku w standardzie EAX Advanced HD. Jeśli komuś zależy na tym formacie na liście obsługiwanych standardów dźwięku 3D, musi postarać się o kartę Creative’a z układem Audigy, Audigy 2 lub 2 ZS. Co prawda tytułów gier z dźwiękiem EAX Advanced HD nie jest dużo, niemniej jednak efekty dźwiękowe zaprogramowane w tym systemie w grach Unreal Tournament 2004, Colin McRae Rally 04 czy Call of Duty, a odtwarzane na Audigy 2, brzmią znakomicie.

O ile na półce nie mamy zbyt wielu tytułów gier z dźwiękiem EAX Advanced HD, również bez obaw możemy zdecydować się na Intel HD Audio lub inny system (AC ’97, SoundStorm, VIA Vinyl Audio). Bez kłopotów radzą one sobie z obsługą standardów EAX 1.0 i 2.0 czy A3D.

Porównanie funkcjonalności popularnych układów dźwiękowych
ModelIntel High Definition AudioAC ’97 – kodeki ośmiokanałoweSoundStormkarty PCI
Układ dświękowyRealtek ALC880(D)C-Media CMI9880Realtek ALC850C-Media CMI9780(+)VIA Vinyl Gold AudionVidia nForce2 MCP-T*Creative SB Audigy 2 ZS
Dane techniczne
Tor DAC
Rozdzielczość próbkowania toru DAC24 bity24 bity16 bitów16 bitów20 bitów20 bitów24 bity
Częstotliwość próbkowania w torze DAC192 kHz (stereo), 96 kHz192 kHz (stereo), 96 kHz48 kHz48 kHz48 kHz48 kHz192 kHz (stereo), 96 kHz
Dynamika sygnału100 dB92 dBbd.95 dB95 dB90-100 dB108 dB
Tor ADC
Rozdzielczość próbkowania toru ADC20 bitów16 bitów16 bitów16 bitów20 bitów18 bitów24 bity
Częstotliwość próbkowania w torze ADC96 kHz96 kHz48 kHz48 kHz48 kHz48 kHz96 kHz
Dynamika sygnału85 dBbd.bd.85 dBbd.bd.bd.
S/PDIF
Rozdzielczość próbkowania S/PDIF24 bity24 bity16 bitów24 bity (wyj.); 20 bitów (wej.)24 bity20 bitów24 bity
Częstotliwość próbkowania S/PDIF96 kHz96 kHz48 kHz96 kHz (wyj.); 48 kHz (wej.)96 kHz96 kHz (wyj.); 48 kHz (wej.)96 kHz
Wyjścia audio
Analogowe 5.1+++++++
Analogowe 7.1++++++
S/PDIF+++++++
Wyjście słuchawkowe+++++++
Wejścia audio
Liniowe+++++++
Mikrofonowe+++++++
S/PDIF+++++++
Kino domowe – obsługiwane standardy
Dolby Digital 5.1+++++++
DTS+++++++
Dolby Digital EX (6.1)++++++
DTS-ES (6.1)++++++
DVD-Audio++++
Dolby Digital Live!opcja – model (D)++
Dolby ProLogic IIxopcja – model (D)+
kodowanie Dolby Digital+++ (tylko wersja +)+
Efekty 3D – obsługiwane standardy
EAX 1.0+++++++
EAX 2.0+++++++
EAX Advanced HD+
A3D++++++
Sensaura 3D– (opcja)++
DirectSound 3D+++++++
I3DL2+++++++
HRTF 3D++++++bd.
Efekty środowiskowe+/26+/27+/26+/27+3+/26+/26+/15
Korektor graficzny10-kanałowy10-kanałowy10-kanałowybd.bd.5-10-kanałowy7-kanałowy
Inne funkcje
Odtwarzanie multistreaming++
SmartJack/Jack Sensing+++++-/opcja
Jack Retasking+++
Virtual Speaker Shifter++
+ – tak; – – nie; bd. – brak danych, *- parametry kart dźwiękowych SoundStorm na płytach z nForce2 mogą się różnić w zależności do modelu zastosowanego kodeka AC ’97 (Realtek ALC650, ALC658 lub C-Media CMI9738)
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.