Ekspresem po wiedzę

Opis narzędzi programistycznych z serii Express 2005

Wersje beta oprogramowania trafiają do użytkowników coraz wcześniej. Są też coraz bardziej stabilne, choć nie zawsze oferują pełną funkcjonalność. Tak właśnie jest z najnowszymi narzędziami programistycznymi Microsoftu. „Najnowsze” w tym przypadku oznacza nie tylko kolejny numer wersji, ale również nową linię produktów. Do niedawna edycje beta produktów Microsoftu były osiągalne tylko dla subskrybentów MSDN-u. Wersja testowa nowego Visual Studia ma być dostępna dla wszystkich. Powszechnie wiadomo, że nie każdy użytkownik środowiska programistycznego Microsoftu wykorzystywał jego pełne możliwości. Dla wielu innych pakiet ten był zbyt drogi – nawet oddzielnie sprzedawane narzędzia, np. Visual Basic Standard Edition, nie należą do tanich (ok. 100 USD).

Microsoft chyba zaczął doceniać tę grupę użytkowników. W efekcie równolegle z nową edycją Visual Studia (noszącą oznaczenie 2005) pojawi się seria „odchudzonych” narzędzi (Visual Studio 2005 Express Edition). W odróżnieniu od swego „większego brata” nie jest to cały pakiet, lecz zestaw pojedynczych, samodzielnie funkcjonujących programów. Programy z serii Express są uproszczonymi odmianami narzędzi, które znajdujemy w Visual Studiu 2005. Oznacza to, że aplikacje stworzone za pomocą tych środowisk powinny być w pełni przenaszalne pomiędzy nimi. Jedyna różnica polega na tym, że w narzędziach Express pewne zaawansowane funkcje, np. kontrola wersji, nie będą dostępne.

Premiera edycji beta nowych narzędzi (bo tylko taka jest obecnie dostępna) odbyła się na przełomie czerwca i lipca w Amsterdamie, podczas tegorocznej konferencji TechEd. Wersji finalnej należy się natomiast spodziewać w pierwszej połowie przyszłego roku.

Początek może nie być łatwy

W zestawie Express Edition znajdują się narzędzia służące do programowania w językach Visual Basic, C#, C++ i J#. Noszą one nazwy: Visual Web Developer 2005 Express (VWD), Visual Basic 2005 Express Edition (Visual Basic Express), Visual C# 2005 Express Edition (Visual C# Express), Visual C++ 2005 Express Edition (Visual C++ Express) i Visual J# 2005 Express Edition (Visual J# Express). Istotnym elementem tego zestawu jest Visual Web Developer 2005 Express przeznaczony do tworzenia dynamicznych stron WWW. Obecnie coraz rzadziej spotyka się aplikacje, które nie współpracują z bazą danych. Aby zestaw narzędzi programistycznych był pełny, Microsoft oferuje SQL Server 2005 Express Edition.

Wszystkie wymienione programy mogą być wykorzystywane niezależnie. Chętni znajdą je na stronie producenta lab.msdn.microsoft.com/express/. Wydaje się, że pobranie i instalacja pakietów nie powinny nastręczać żadnych kłopotów. Ich mały rozmiar – rzędu kilkudziesięciu MB – nie zapowiada problemów. Jest jednak przeciwnie. Potencjalni użytkownicy dysponujący wolnym łączem mogą się trochę natrudzić, zanim uruchomią te „ekspresowe” narzędzia. Przyczyn takiej sytuacji jest kilka. Pierwsza to konieczność zainstalowania również.NET Framework 2.0, czyli ściągnięcia dodatkowo 24 MB. Drugim źródłem utrudnień jest dość irytujący sposób instalacji. Najpierw z witryny Microsoftu pobieramy mały, kilkumegabajtowy program instalacyjny i wtedy okazuje się, że musi on „dociągnąć” z Sieci właściwy plik instalacyjny. Jeżeli nie ma problemów z transferem, to świetnie. Jeśli natomiast nastąpi przerwa, całą operację należy niestety rozpocząć od początku. A co zrobić, gdy zechcemy zainstalować to oprogramowanie na kilku komputerach? Rozwiązaniem jest instalacja z krążków oferowanych przez Microsoft. W komfortowej sytuacji znajdują się subskrybenci MSDN-u, którzy takowe już zapewne otrzymali.

Podsumowując: jeżeli chcemy zainstalować wszystkie elementy serii Express Edition wraz z dokumentacją w postaci MSDN Library Express, musimy pobrać z Internetu w sumie ponad 500 MB, a to dla wielu potencjalnych użytkowników może być za dużo. Na szczęście dalej jest już lepiej, szczególnie dzięki kilku ciekawym przykładowym aplikacjom i obszernej dokumentacji.

Za pomocą omawianych produktów można tworzyć zarówno aplikacje internetowe (witryny, usługi sieciowe), jak i normalne programy okienkowe bazujące na komponentach WinForms. Do pisania tych pierwszych przeznaczony jest Visual Web Developer 2005 Express (VWD). Do tworzenia zwykłych aplikacji służą natomiast pozostałe składniki pakietu. IDE wszystkich narzędzi są bardzo podobne do siebie i przypominają środowisko programistyczne znane z Visual Studia 2003.