Linuksowe muzyczne porządki

Posiadacze dużych kolekcji zbiorów muzycznych często mają problemy z odnalezieniem wybranych utworów. By łatwiej poruszać się w gąszczu plików MP3, OGG czy FLAC, warto wykorzystać mechanizm znaczników, czyli tagów. Do edycji tych ostatnich warto wykorzystać EasyTaga 0.31

Wiele osób nierzadko przez lata zbiera na dysku twardym swojego komputera setki, a nawet tysiące plików z muzyką. Najczęściej im większa kolekcja „empetrójek”, tym trudniej z niej korzystać. Użytkownicy Linuksa, podobnie jak i Okienek, mogą sobie z tym poradzić, stosując odpowiednie oprogramowanie do katalogowania – choćby takie, jak amaroK (KDE) czy Rhythmbox (GNOME). Niestety, jeśli w naszym zbiorze muzyki panuje chaos, to powyższe aplikacje na niewiele się zdadzą. Dlatego warto zaznajomić się bliżej z programem EasyTag, którego podstawowym zadaniem jest ujednolicenie nazw plików oraz zawartych w nich opisów, tzw. tagów. Program obsługuje wiele formatów audio, nie tylko MP3 czy OGG, ale także FLAC, MusePack oraz zbiory typu Monkey’s Audio (APE).

EasyTag 0.31
Wymagania: Linux, NetBSD, Mac OS X, ok. 1 MB na dysku
+ obsługa wielu formatów audio, możliwość edycji kilku plików jednocześnie, wykorzystanie informacji z CDDB, polska wersja językowa
– użycie starszej wersji GTK
Licencja: GPL
easytag.sourceforge.net

Podczas porządkowania zbiorów muzycznych najczęściej edytujemy wpisy ID3 Tag. EasyTag pozwala na przeglądanie katalogów oraz plików na dysku. W praktyce wystarczy, że zaznaczymy zbiory z muzyką z jednego albumu oraz skorzystamy z funkcji CDDB programu, aby pobrać pełne informacje o piosenkach. Oczywiście możemy też samodzielnie modyfikować wpisy. W przypadku pomyłki niezwykle praktyczna okaże się funkcja Undo pozwalająca cofnąć ostatnio wprowadzone zmiany. Gdy zakończymy edycję tagów w plikach, możemy na postawie już poprawnych wpisów niemal automatycznie zmienić (ujednolicić) nazwy zbiorów. Ostatecznie EasyTag pomoże nam wygenerować listy odtwarzania.

Program powstał na bazie biblioteki GTK+ 1.2, ale trwają już intensywne prace, by mógł współpracować z jej nowszą odmianą. Interfejs EasyTaga najlepiej integruje się ze środowiskiem GNOME, choć program działa także w KDE. Bardzo ważną cechą aplikacji jest też jej niemal pełna polonizacja.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.