Linuksowe muzyczne porządki

Wiele osób nierzadko przez lata zbiera na dysku twardym swojego komputera setki, a nawet tysiące plików z muzyką. Najczęściej im większa kolekcja “empetrójek”, tym trudniej z niej korzystać. Użytkownicy Linuksa, podobnie jak i Okienek, mogą sobie z tym poradzić, stosując odpowiednie oprogramowanie do katalogowania – choćby takie, jak amaroK (KDE) czy Rhythmbox (GNOME). Niestety, jeśli w naszym zbiorze muzyki panuje chaos, to powyższe aplikacje na niewiele się zdadzą. Dlatego warto zaznajomić się bliżej z programem EasyTag, którego podstawowym zadaniem jest ujednolicenie nazw plików oraz zawartych w nich opisów, tzw. tagów. Program obsługuje wiele formatów audio, nie tylko MP3 czy OGG, ale także FLAC, MusePack oraz zbiory typu Monkey’s Audio (APE).

EasyTag 0.31
Wymagania: Linux, NetBSD, Mac OS X, ok. 1 MB na dysku
+ obsługa wielu formatów audio, możliwość edycji kilku plików jednocześnie, wykorzystanie informacji z CDDB, polska wersja językowa
– użycie starszej wersji GTK
Licencja: GPL
easytag.sourceforge.net

Podczas porządkowania zbiorów muzycznych najczęściej edytujemy wpisy ID3 Tag. EasyTag pozwala na przeglądanie katalogów oraz plików na dysku. W praktyce wystarczy, że zaznaczymy zbiory z muzyką z jednego albumu oraz skorzystamy z funkcji CDDB programu, aby pobrać pełne informacje o piosenkach. Oczywiście możemy też samodzielnie modyfikować wpisy. W przypadku pomyłki niezwykle praktyczna okaże się funkcja Undo pozwalająca cofnąć ostatnio wprowadzone zmiany. Gdy zakończymy edycję tagów w plikach, możemy na postawie już poprawnych wpisów niemal automatycznie zmienić (ujednolicić) nazwy zbiorów. Ostatecznie EasyTag pomoże nam wygenerować listy odtwarzania.

Program powstał na bazie biblioteki GTK+ 1.2, ale trwają już intensywne prace, by mógł współpracować z jej nowszą odmianą. Interfejs EasyTaga najlepiej integruje się ze środowiskiem GNOME, choć program działa także w KDE. Bardzo ważną cechą aplikacji jest też jej niemal pełna polonizacja.

Więcej:bezcatnews