Polacy nie gęsi

Powstały na wrocławskim uniwersytecie język programowania zyskał uznanie w samym Microsofcie. Czy za kilka lat będziemy używać programów napisanych w Nemerle?

Podczas kilkudziesięcioletniej informatycznej ewolucji inżynierowie i naukowcy opracowali mnóstwo języków programowania. Wiele z nich miało bardzo wąski zakres zastosowań, na przykład COBOL powstał dla programistów piszących aplikacje dla banków i instytucji finansowych. Fortran stworzony został dla zespołów piszących aplikacje wykorzystywane w nauce do bardzo skomplikowanych obliczeń matematycznych. Grupa języków powstałych w ostatnim dziesięcioleciu to przede wszystkim języki obiektowe uniwersalnego przeznaczenia. Opracowany niedawno Nemerle jest również w pełni obiektowy i umożliwia tworzenie aplikacji na platformę.NET. Łączy on cechy takich języków, jak Java, C# i C++. Wiele pomysłów wykorzystanych przy tworzeniu Nemerle zostało zaczerpniętych z bardzo mało znanych języków programowania – np. SML-a, Haskela czy OCamla. W Nemerle zastosowano też wiele autorskich innowacji oraz niesamowicie rozbudowany system makr. Najbardziej interesujący jest fakt, iż język tworzą polscy studenci z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, a idzie im to tak dobrze, że Microsoft przyznał projektantom grant na rozwój badań w wysokości 25 tysięcy euro.

Nemerle kontra C#

Podobnie jak w C# czy też C++, za pomocą Nemerle możemy tworzyć niemal dowolne programy. Nie wszystkie aplikacje warto jednak pisać w językach przeznaczonych dla platformy.NET. Z całą pewnością twórcy gier oraz wszyscy, którzy chcą tworzyć bardzo wydajne programy, będą woleli C/C++. Poza wykorzystaniem tych samych narzędzi (np. Visual Studio, Monodevelop) oraz tej samej platformy programistycznej Nemerle jest bardzo podobny do C# również składniowo, co bardzo ułatwi programistom przesiadkę na nowy język. Różnice między C# i Nemerle przemawiają na korzyść tego drugiego i pozwalają na uproszczenie implementacji algorytmów. Stworzony w Polsce język jest intuicyjny, a tworzone w nim funkcje bardziej uniwersalne niż w przypadku C#, co znacznie przyspiesza sam proces pisania aplikacji. Zupełnie inne są makra, które zostały znacznie rozbudowane, dając niespotykane dotąd możliwości.

Nowy język w praktyce

Kompilator nowego języka został skonstruowany na bardzo popularną platformę.NET i dzięki temu podczas pisania programu możemy skorzystać z powszechnie używanych narzędzi, takich jak Microsoft Visual Studio oraz Monodevelop dla Mono (patrz: $(LC108875:Mono kontratakuje)$). Kolejną bardzo istotną zaletą Nemerle jest pełna przykładów dokumentacja (niestety, tylko po angielsku), dająca wiele praktycznych i gotowych odpowiedzi, w jaki sposób najefektywniej napisać wybrane algorytmy lub opisać strukturę danych.

Co dalej?

Przyszłość Nemerle leży w rękach całego polskiego środowiska akademickiego. Sam mały zespół nie jest w stanie wypromować nowej technologii w kraju, a tym bardziej na świecie. Nadzieje należy pokładać w rodzimym systemie edukacji, który – miejmy nadzieję – obok C++, Javy czy PHP zacznie nauczać Nemerle w miejsce „zabytkowego” Pascala. Nasi profesorowie powinni się zainteresować nowym językiem, promując wiedzę polskich naukowców oraz zupełnie inny, bardziej przyszłościowy sposób konstruowania aplikacji niż ten, który już dawno powinien być na naszych uczelniach zapomniany.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.