Ponad siły giganta?

Zapowiadany na 2006 rok nowy OS miał stanowić rewolucję na miarę Windows 95. Tymczasem okazuje się, że Longhorn nie będzie tak nowatorski, jak zapowiadano. Kto może na tym skorzystać?

Jesienią ubiegłego roku podczas konferencji Professional Developers Conference Bill Gates zapowiadał Longhorna jako największe wydarzenie od czasu przełomowego Windows 95, a projektowany dla nowego OS-u system plików nazwał „Świętym Graalem” rynku IT. Tymczasem już dziś wiadomo, że przełomu nie będzie. Kolejne Okna bedą raczej ewolucją w porównaniu z Windows 2000/XP niż największą rewolucją informatyczną w tym dziesięcioleciu.

Zapowiadany na 2006 rok następca Windows XP o kodowej nazwie Longhorn (patrz: $(LC85040:Powrót do Pałacu)$) miał zawierać kilka bardzo istotnych nowości, z których za najważniejszą trzeba uznać system plików Windows File System pozwalający na dużo szybsze i skuteczniejsze wyszukiwanie i zarządzanie danymi. Ponadto w Longhornie planowano wprowadzić system graficzny Avalon, podsystem komunikacyjny Indigo oraz model programistyczny WinFX. Wskutek przesunięcia dużej części zespołu projektantów do prac nad SP2 dla Windows XP premiera nowych Okien w deklarowanym czasie nie byłaby możliwa przy zachowaniu wszystkich zapowiadanych mechanizmów. W dniu premiery Longhorn będzie pozbawiony swego głównego atutu, czyli nowego systemu plików. Ma on zostać opracowany później i będziemy go mogli włączyć do tej edycji Windows jako uaktualnienie.

A Pingwin na to…

Analitycy twierdzą, że późniejsze ukazanie się kolejnego systemu ze stajni Microsoftu mogłoby być bardzo korzystne dla… Linuksa. Kolejna wersja KDE ma zostać wyposażona w rozbudowany mechanizm wyszukiwania informacji, dający Linuksowi część możliwości, jakie ma wnieść do nowych Okien system plików WinFS. Być może wprowadzenie Longhorna na rynek w 2006 r. – nawet kosztem jego funkcjonalności – jest podyktowane właśnie tym, by twórcy systemów spod znaku pingwina uszczknęli jak najmniej z informatycznego tortu. Pamiętajmy, że ostatni desktopowy system operacyjny – Windows XP – firma z Redmond opublikowała w 2001 roku!

Czy nie warto czekać?

Na opóźnieniu prac nad nowym OS-em skorzystać też mogą wbrew pozorom użytkownicy starszych systemów Microsoftu. Technologie Avalon, Indigo i WinFX mają być wkrótce dostępne dla posiadaczy Windows XP/2003, dzięki czemu da się zbudować częściowy odpowiednik Longhorna. Pozostaje jedynie pytanie, czy – choćby nawet najbardziej rewolucyjny nowy system plików – okaże się wystarczającym argumentem przemawiającym za przesiadką na nowe Okna, skoro pozostałe ich elementy będziemy mogli wykorzystać w używanych już systemach.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.