Wi-Fi z ulicy

W Polsce pojawia się coraz więcej bezprzewodowych punktów dostępowych Wi-Fi, w tym wiele darmowych. Jak je odnaleźć?

W świecie komputerów popularność zdobywają technologie bezprzewodowe. Wśród nich króluje Wi-Fi wykorzystywane coraz częściej do łączenia się z Internetem. Dostawcy Sieci, w tym operatorzy telefonii komórkowej, tworzą hotspoty, czyli publiczne punkty bezprzewodowego dostępu do Internetu, których mogą używać właściciele przenośnych komputerów, wyposażonych w karty WLAN. Korzystanie z tej usługi jest bardzo łatwe, gdyż w większości przypadków wystarczy, że znajdziemy się po prostu w zasięgu takiego hotspotu, a nasza karta WLAN automatycznie wyszuka dla nas sieć (np. na terenie restauracji czy w hotelu).

Często trzeba płacić

W zależności od operatora, do którego należy punkt dostępowy, z bezprzewodowego Internetu możemy skorzystać za darmo lub za odpowiednią opłatą. W Polsce komercyjne punkty dostępowe tworzone są najczęściej przez operatorów telefonii komórkowej. Usługa bezprzewodowego dostępu do Internetu ERA [email protected] działa od 4 listopada 2003 r. i obecnie można z niej skorzystać w 67 miejscach. Punkty dostępowe HotSpot Idea istnieją już w 40 lokalizacjach, a do końca br. operator ten planuje uruchomić w całej Polsce ok. 150 kolejnych. W tyle jest Plus GSM z usługą WLAN Internet. Ten operator telefonii komórkowej ma tylko 18 hotspotów.

Sposób płatności za usługi dostępowe zależy od operatora. Czasami musimy wykupić abonament i w zależności od jego wielkości otrzymujemy określoną liczbę godzin do wykorzystania. Drugim sposobem jest korzystanie ze zdrapek lub kuponów, które możemy nabyć np. w salonach firmowych operatorów GSM.

Aby móc korzystać z bezprzewodowego Internetu, należy wybrać sieć o określonym przez operatora (lub dostawcę) identyfikatorze (SSID), ustawić tryb pracy karty WLAN

infrastructure

i wybrać opcję automatycznego uzyskiwania adresu IP na zakładce

adres IP (Panel sterowania | Połączenia sieciowe, Właściwości Protokół internetowy TCP/IP, Ustawienia połączeń sieciowych)

. Po wykonaniu tych czynności automatycznie nawiązana zostaje łączność bezprzewodowa z punktem dostępowym (Access Pointem). Po otrzymaniu uprawnień i uiszczeniu opłaty (patrz: ramka niżej) uzyskamy dostęp do Internetu o maksymalnej prędkości ok. 11 Mb/s. Możliwość korzystania z płatnych hotspotów kosztuje od ok. 12 do prawie 20 złotych za godzinę.

Można darmo

Alternatywą dla osób, dla których stawki oferowane przez operatorów są zbyt wysokie, jest korzystanie z publicznych, bezpłatnych punktów dostępowych. Pojawiają się one w różnych miejscach, warto więc sprawdzić listę hotspotów dostępną na naszym CD.

Na wybranych stacjach Statoil w Warszawie, Gdyni i Krakowie uruchomiono już pierwsze bezpłatne hotspoty, a docelowo planowane są kolejne instalacje obejmujące swym zasięgiem całą Polskę. Bezprzewodowo z Internetem możemy łączyć się również na rynkach dużych miast, m.in. w Krakowie, Wrocławiu, na Starówce w Warszawie czy ostatnio w wybranych restauracjach Pizza Hut i KFC. Hotspoty tworzone są coraz częściej na wyższych uczelniach, gdzie cieszą się ogromną popularnością. Przykładem może być Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, gdzie studenci mogą korzystać równocześnie z katalogów biblioteki oraz z zasobów Internetu. Ministerstwo Nauki i Informatyzacji objęło patronat nad programem Ikonka, w ramach którego uruchamiane są publiczne punkty dostępowe w szkołach oraz gminnych bibliotekach publicznych. Punkty te nazywane są „czytelniami internetowymi”, a głównym celem programu jest zapewnienie jak największej liczbie osób taniego (czy wręcz darmowego), łatwego i powszechnego dostępu do Internetu.

Czekamy na obniżki

W Polsce punkty dostępowe w ostatnim czasie wyrastały jak grzyby po deszczu, co bardzo dobrze wróży rozwojowi tej usługi. Zainteresowanie usługami mobilnymi jest coraz większe, co potwierdzają światowe tredy i jest wynikiem rosnącego zapotrzebowania użytkowników. Jedyną barierą w rozwoju technologii bezprzewodowych mogą być niekiedy wysokie ceny, co może zniechęcić potencjalnych użytkowników – dla porównania: usługi tego typu u naszych południowych sąsiadów Czechów są o prawie połowę tańsze.

Gdzie znajdziemy hotspoty?
Publiczne hotspoty uruchamiane są przede wszystkim w miejscach użyteczności publicznej, takich jak:
– centra biznesowe,
– hotele,
– kawiarnie i restauracje,
– biblioteki,
– lotniska.
– salony sieci operatorów GSM i ich partnerów.
Za granicą tego typu usługi możemy spotkać także:
– na stacjach kolejowych,
– w parkach, alejkach spacerowych,
– w samolotach,
– w pociągach.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.