Z TV na DVD

Z kodowaniem "w locie" sygnału telewizyjnego do formatu MPEG-2 i nagrywaniem go na płytę DVD do tej pory radziły sobie jedynie najszybsze maszyny. Teraz dzięki firmie ATI będą mogli to robić również właściciele słabszych pecetów

Wielu użytkowników komputerów z pewnością zna serię multimedialnych kart graficznych ATI All-in-Wonder, które oprócz procesora 3D wyposażone są w moduł tunera TV. Dzięki temu urządzenia te mogą realizować funkcje cyfrowego magnetowidu i framegrabera, będąc jednocześnie pełnowartościowym akceleratorem 3D. Wszystkie karty ATI All-in-Wonder (w tym dwie najnowsze X800 XT i X600 Pro) do przetwarzania analogowego sygnału telewizyjnego na cyfrową postać zrozumiałą dla komputera wykorzystują serię układów ATI Theater. 14 września zaprezentowana została kolejna kość z tej rodziny – ATI Theater 550 Pro, która w zasadniczy sposób różni się od dotychczas stosowanego chipa Theater 200.

Kość z grzebieniem

ATI Theater 550 Pro to nietypowy układ TV. W kości tej zintegrowano dekodery audio-wideo oraz koder przekształcający strumień danych wideo na format MPEG-2 (DVD). Ponadto urządzenie jako pierwsze w swojej klasie jest kompatybilne z interfejsem PCI Express. Najważniejsza nowość w Theater 550 Pro to zintegrowany w chipie tzw. trójwymiarowy filtr grzebieniowy służący do oczyszczania z szumów sygnałów PAL i NTSC. Trójwymiarowe oczyszczanie sygnału oprócz luminancji i chrominancji (tak jak w filtrach 2D) uwzględnia również funkcję czasu. Co ciekawe, grzebieniowe filtry 3D dopiero od niedawna stosowane są w najlepszych i najdroższych modelach telewizorów takich producentów, jak Sony, Philips, Panasonic, Hitachi czy Thom-pson. Oprócz grzebieniowego filtra trójwymiarowego w układzie ATI Theater 550 Pro znalazł się pięcioliniowy grzebieniowy filtr dwuwymiarowy.

Zamiast procesora

Dotychczas zapis wideo prowadzony za pośrednictwem domowych kart telewizyjnych i akceleratorów takich jak All-in-Wonder realizowany był na drodze software’owej. Odpowiedni program kodował sygnał wideo do jednego z formatów kompresji, np. MPEG-2 czy DivX. Niestety, proces ten wymaga dość znacznej mocy obliczeniowej i uniemożliwia na słabszych maszynach jednoczesne wykonywanie kilku zadań. Co prawda na rynku można znaleźć specjalne, profesjonalne karty z własnym sprzętowym układem kodującym sygnał wideo, ale są one stosunkowo drogie i domowy użytkownik peceta raczej nie zdecyduje się na ich zakup.

Wbudowanie w kość ATI Theater 550 Pro sprzętowego enkodera MPEG-2 umożliwia zatem przekształcenie domowego peceta w cyfrowy magnetowid. Co więcej, dzięki hardware’owej realizacji procesu kodowania sygnał wprost z tunera TV może zostać zapisany na płycie DVD±R/RW. Zapis dźwięku odbywa się również na drodze cyfrowej. Do jego nagrania nie jest wymagane jak dotychczas połączenie tunera z kartą dźwiękową. Próbkowanie dźwięku odbywa się z częstotliwością 48 kHz, a standard kodowania sygnału to dwukanałowy system Dolby Digital.

Krzemowe niuanse

Wbudowany w kości Theater 550 Pro dekoder wideo to układ 12-bitowy. Również 12-bitowe są cyfrowy demodulator częstotliwości pośrednich IF (Intermodulation Frequency) oraz wspomniany filtr grzebieniowy. Z nowym chipem firmy ATI zintegrowany został także tuner radiowy FM.

Theater 550 Pro posłuży do budowy pecetowych kart TV z tunerem FM, realizujących jednocześnie funkcje sprzętu do przechwytywania obrazu i dźwięku. Urządzenia te produkowane będą w postaci niskoprofilowych (tzw. low profile) kart PCI i PCI Express x1. Dzięki temu znajdą one zastosowanie w pecetach i miniaturowych barebone’ach. W sprzedaży pojawią się też moduły TV z interfejsem PCI Express do notebooków. Obecnie dostępne są już kości dla systemu NTSC, a w listopadzie rozpocznie się produkcja chipów dla standardu PAL. Na razie firma ATI nie przewiduje montażu nowych układów w kartach z serii All-in-Wonder. Produkcję tunerów telewizyjnych z nową kością ATI zapowiedziały już firmy Sapphire, Palit, GeCube i MSI.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.