Zawsze pod ręką

Test przenośnych pamięci flash PQI Intelligent Stick 2.0 128 MB, PQI CoolDrive 128 MB i PQI TravellingDisk2-256

Od dłuższego czasu zaobserwować można nadchodzący zmierzch wysłużonych 3,5″ stacji dyskietek, które są w stanie pomieścić zaledwie 1,44 MB danych, co dawno już przestało wystarczać. Również niezawodność wykorzystywanych nośników pozostawia wiele do życzenia, podobnie jak osiągane transfery. Wspomnianych problemów można się pozbyć, kupując przenośną pamięć flash ze złączem USB. Trzy nieco odmienne koncepcje tego typu produktów przedstawiła tajwańska firma Power Quotient International (PQI).

Intelligent Stick 2.0 o pojemności 128 MB to jedna z najmniejszych przenośnych pamięci flash. Karta jest na tyle mała, że aby ją uchronić przed mechanicznym uszkodzeniem, producent do zestawu dołącza specjalną obudowę, do której wkłada się nośnik. Z pamięci bez przeszkód można również korzystać, gdy znajduje się ona w ochronnej, plastikowej obudowie, pełniącej też funkcję adaptera.

PQI Intelligent Stick 2.0 128 MB
Interfejs: USB 2.0
Pojemność: 128 MB
Sprzętowe zabezpieczenie przed zapisem: tak
Gwarancja: 36 miesięcy
+ niewielkie wymiary, funkcjonalne oprogramowanie, przejściówka chroniąca pamięć, szybki interfejs USB 2.0
– mała odporność mechaniczna
Cena (z VAT-em): ok. 110 zł

Kolejne dwie przenośne pamięci flash z USB to typowe pendrive’y, a ich istotną zaletą, tak jak w poprzednim wypadku, jest wykorzystywanie szybkiego interfejsu USB 2.0 (480 Mb/s). Tym, co przede wszystkim różni oba urządzenia, jest ich pojemność. W modelu 128 MB zastosowano ponadto dość nietypową, bo aluminiowo-plastikową obudowę, która wyróżnia go nie tylko spośród produktów tej firmy, ale również urządzeń konkurencji.

Jednym z najważniejszych parametrów każdej pamięci jest szybkość zapisu i odczytu danych. Średnie osiągi testowanych urządzeń zmierzone aplikacją HD Tach różniły się zaledwie o 100-160 KB/s. Najszybszy w tym wypadku okazał się Intelligent Stick 2.0. Słabiej spisał się on jednak podczas pomiaru czasu odczytu (7106 KB/s) i zapisu (3280 KB/s) danych za pomocą stopera. Najlepszy okazał się tu PQI CoolDrive 128 MB, osiągając transfery dla odczytu – 7170 KB/s – oraz zapisu – 3538 KB/s.

PQI CoolDrive 128 MB
Interfejs: USB 2.0
Pojemność: 128 MB
Sprzętowe zabezpieczenie przed zapisem: tak
Gwarancja: 36 miesięcy
zabezpieczenie przed zapisem, szybki interfejs USB 2.0, estetyczny design, aluminiowo-plastikowa obudowa
Cena (z VAT-em): ok. 110 zł
www.fen.pl
PQI TravellingDisk2-256
Pojemność: 256 MB
Sprzętowe zabezpieczenie przed zapisem: tak
Gwarancja: 36 miesięcy
niewielkie wymiary, szybki interfejs USB 2.0, duża pojemność
Cena (z VAT-em): ok. 190 zł
www.fen.pl

W komplecie z każdą pamięcią flash znajduje się oprócz przedłużacza także oprogramowanie służące do szyfrowania danych, tworzenia dysku bootowalnego oraz dzielenia minidysku na partycje. W ich obrębie możemy wydzielić obszar zabezpieczony przed niepowołanym dostępem.

Pomimo niewielkich różnic w wydajności wszystkie testowane pendrive’y warte są polecenia, lecz każdy z nich z innego powodu. Jeżeli poszukujemy pamięci o niewielkich wymiarach, która mieści się w portfelu, to idealny będzie PQI Intelligent Stick 2.0. Zwolennicy estetycznych gadżetów wybiorą zapewne model PQI CoolDrive, a użytkownicy, którym zależy przede wszystkim na pojemności – PQI TravellingDisk2-256. Istnieją ponadto wersje prezentowanych urządzeń wyposażone we wbudowaną pamięć flash o różnej pojemności, nawet do jednego gigabajta.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News