Cyfrak na dotyk

Test aparatu cyfrowego BenQ DC E40

DC E40 to pierwszy aparat z serii Elegant firmy BenQ przeznaczony dla początkujących fotoamatorów. Poza podstawowym zestawem funkcji ma on także kilka nietypowych, niespotykanych w cyfrakach z tzw. dolnej półki. Pierwszą z nich jest dotykowy ekran LCD, za pomocą którego użytkownik wybiera i ustawia parametry pracy aparatu. Stukając w ikony pojawiające się na wyświetlaczu LCD o przekątnej 1,5 cala, można zdefiniować tryb pracy aparatu (do wyboru jeden z pięciu programów tematycznych), zmienić rozdzielczość i stopień kompresji zdjęcia, balans bieli, czułość ISO i sposób pomiaru światła oraz skorygować ekspozycję i dodać do fotografii jeden z trzech efektów graficznych (B&W, sepia i vivid). Dla osób z dużymi palcami korzystanie z ekranu dotykowego może być niewygodne, gdyż czasami omyłkowo naciska się nie na tę ikonę, na którą się chciało. Alternatywnym sposobem nawigacji jest poruszanie się po menu za pomocą czteropozycyjnego przycisku kierunkowego.

BenQ DC E40
Ocena ogólna (POWER): 55
Opłacalność (ECONO): 58
Matryca: 4 megapiksele
Format zdjęć:
rozdzielczość maksymalna: 2304×1728 pikseli
rozdzielczość interpolowana: 2848×2136 pikseli
Ogniskowa odp. aparatowi 35 mm: 35 mm
Zoom optyczny/cyfrowy: brak/4x
Jasność obiektywu: f/3,2
Migawka: 1/2000-2 s
Czułość ISO: 100-200
Nośnik danych: SD/MMC (wewn. pamięć flash 8  –  MB)
Wyświetlacz: 1,5″
Złącza: USB 1.1, TV i audio
Gwarancja: 24 miesiące
+ dotykowy ekran LCD, polskojęzyczna dokumentacja, stylowy wygląd, funkcja cyfrowego dyktafonu
– słaba jakość zdjęć, brak gwintu pod statyw, zapis zdjęć z podpisem w rozdzielczości tylko do 640×480 pikseli, wysoka cena
Cena: 1000 zł
www.benq.pl

Druga ciekawa funkcja to możliwość dodawania do zdjęcia odręcznych napisów i graficznych ramek. Opcje te zaszyte są w menu aparatu. Można z nich skorzystać w trybie podglądu fotografii. Po wyświetleniu żądanego zdjęcia wystarczy wybrać opcję Scrawling, aby przejść do edycji jego podpisu. Najlepiej do tego celu użyć cienkiego rysika. Można wybrać jeden z dziesięciu dostępnych kolorów oraz jedną z trzech grubości linii i gumki. Szkoda, że zdjęcie z dodanym podpisem jest zapisywane tylko w rozdzielczości 640×480 pikseli.

Trzecia nietypowa pozycja w menu aparatu to funkcja pozwalająca dodawać ramki do wykonanego zdjęcia. Wybierać możemy spośród 10 wzorów. Podobnie jak w wypadku fotografii z dodanym podpisem, te z ramką zapisywane są na karcie pamięci tylko w rozdzielczości 640×480 pikseli. Jednak najważniejszą cechą aparatu jest jakość zdjęć, tyle tylko że w tym wypadku nie jest ona niestety najlepsza. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to bardzo duży poziom szumów. Mankamentami aparatu są też słaba ostrość zdjęć i niezbyt wierne odwzorowanie kolorów. Fotografie wykonywane w pochmurny dzień wychodzą zbyt ciemne. Tylko zdjęcia zrobione w dobrych warunkach oświetleniowych (słońce, jasne pomieszczenie) mają akceptowalną jakość, która jednak zadowoli chyba tylko mało wymagających użytkowników. Na dodatek cena urządzenia jak na jego możliwości jest bardzo wygórowana.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News