Jak pingwin z mułem

Zastanawiasz się nad przejściem z Okienek na Linuksa, lecz obawiasz się, czy nadal będziesz mógł korzystać z P2P? Zapoznaj się z przeglądem klientów takich sieci w systemie spod znaku pingwina, a wszystko stanie się jasne!

Przesiadka z Okienek na system spod znaku pingwina jest dla wielu osób coraz bardziej kusząca, szczególnie że darmowy Linux sprawdza się bardzo dobrze zarówno w zastosowaniach biurowych, jak i multimedialnych (patrz: $(LC103104: Wyprawa podbiegunowa)$). Przy odrobinie wysiłku uda nam się także zagrać w ulubione gry (patrz: $(LC106779:Pingwin na wakacjach)$). Rosnąca popularność szerokopasmowego dostępu do Internetu sprawia, że wielu użytkowników komputerów korzysta z sieci P2P do wymiany różnorakich danych. Często bronią się oni przed zmianą systemu, gdyż boją się np. utraty możliwości pobierania zbiorów MP3 z Sieci za pośrednictwem popularnego eMule’a. Obawy te są zupełnie bezpodstawne, gdyż Linux zapewnia dostęp do zasobów wielu popularnych sieci wymiany plików, tyle że za pośrednictwem nieco innych klientów.

Klonowanie muła

Wbrew pozorom różnice pomiędzy programami P2P przeznaczonymi dla różnych systemów operacyjnych nie są tak duże. Doskonałym przykładem, że równie łatwo możemy wyszukiwać i pobierać zbiory z danymi, używając programów linuksowych, są takie aplikacje, jak aMule czy xMule. Możne je wręcz nazwać klonami niezwykle popularnego okienkowego eMule’a. W wypadku najpopularniejszej obecnie sieci eDonkey2000 (ED2K) znajdziemy również inne sposoby na podłączenie się do niej i korzystanie z jej zasobów – choćby używając wielosieciowego engine’u MLDonkey. Jeśli jednak pod Linuksem chcemy skorzystać jedynie z sieci ED2K, wystarczy nam któryś ze wspomnianych wcześniej klonów: xMule lub aMule. aMule powstał, w momencie kiedy zaprzestano prac nad xMule. Ostatnio jednak wznowiono pracę nad tym pierwszym linuksowym klonem eMule’a.

Dla przeciętnego użytkownika niezwykle istotne jest to, że obie aplikacje nie tylko wyglądają tak jak ich okienkowy odpowiednik. Również ich funkcjonalność w niczym nie ustępuje „oryginałowi”. Wszystkie podstawowe opcje oraz zakładki, np. wyszukiwania, transferu itp., znajdziemy więc w tym samym miejscu, co w wersji dla Windows. Dlatego przechodząc na Linuksa, zasadniczo nie będziemy musieli zmieniać przyzwyczajeń podczas korzystania z sieci eDonkey2000. Z dwóch opisywanych klonów programów aMule jest jednak lepszy. Wyróżnia się on większym zestawem funkcji przeniesionych wprost z eMule’a. Niestety, żaden ze wspomnianych klientów linuksowych nie obsługuje obecnie nowego rodzaju sieci P2P – Kademlii (Kad). W najbliższej przyszłości ma się to jednak zmienić, gdyż właśnie trwają intensywne prace nad implementacją w linuksowych wersjach programów protokołu używanego w Kademlii.

Połączenie bezpośrednie

Inną niezwykle popularną siecią, szczególnie w osiedlowych LAN-ach, jest DirectConnect. Także i w tym wypadku znajdziemy stosownego klienta dla tej usługi. Dość ciekawym programem jest Valknut (DCGUI), którego możliwości są porównywalne z tymi znanymi z okienkowych klientów, np. DC++. Aplikacja korzysta z biblioteki QT, stąd bardzo dobrze integruje się ze środowiskiem KDE. Możliwa jest również bezproblemowa współpraca z GNOME’em. Oczywiście nie jest to jedyny klient tej sieci, ale dla użytkownika przyzwyczajonego do Okienek ten wydaje się najlepszy.

Dzięki Javie

BitTorrent umożliwia niezwykle skuteczną i szybką dystrybucję plików w Internecie. Godnym polecania klientem tej sieci jest Azureus – jest on doskonale znany również pod Windows. Ponieważ aplikacja została napisana w Javie, można ją uruchamiać na dowolnej platformie, na której działa wirtualna maszyna Javy – J2RE (Java Runtime Enviroment). Tym samym Azureus uruchomi się pod Linuksem. bez najmniejszych problemów Oczywiście i w tym wypadku nie jest to jedyny klient sieci BitTorrent, jednak godny polecenia, szczególnie dla użytkownika, który zna Azureusa z Windows.

W wielu sieciach naraz

Sporo osób korzysta w Windows z Kaazy lub jej bezpieczniejszej alternatywy Kazaa Lite. Niestety, dla Linuksa nie znajdziemy klienta przeznaczonego bezpośrednio do obsługi tylko sieci FastTrack.

Na szczęście dostępne są wielosieciowe „kombajny”, takie jak MLDonkey oraz giFT, oraz przeznaczone dla nich wtyczki obsługujące tę usługę P2P. Oba programy pracują w systemie najczęściej jako tak zwane demony — odpowiedniki usługi systemowej w Windows. Do wygodnego i efektywnego korzystania z potencjału obu engine’ów konieczne będzie zastosowanie odpowiedniej nakładki (GUI). Dodatkowo — oprócz interfejsu — niezbędne okaże się zainstalowanie wtyczek obsługujących poszczególne protokoły P2P. Dla MLDonkey domyślną siecią jest eDonkey2000, jednak dostępne są również plug-iny, które umożliwiają podłączenie się do sieci: Gnutella, Gnutella2, BitTorrent oraz FastTrack. Dodatkowo trwają prace nad wtyczkami dla DirectConnect, OpenNapa, SoulSeeka oraz innymi. Z kolei giFT bezpośrednio nie obsługuje żadnej sieci P2P — wymagana jest instalacja stosownych wtyczek. Obecnie za stabilne i funkcjonalne można uznać plug-iny do obsługi OpenFT, Gnutelli oraz FastTracka. Opracowywane są także stosowne rozszerzenia dla innych sieci, np. SoulSeek oraz eDonkey2000.

W praktyce instalacja opisywanych aplikacji sprowadza się do wgrania engine’ów do systemu oraz wtyczek sieci, których chcemy używać. Następnie musimy odpowiednio skonfigurować MLDonkeya oraz giFT-a – najczęściej edytując odpowiednie pliki w katalogu /etc.

Klienty sieci P2P dla Linuksa
NazwaaMule 2.0.0 rc5xMule 1.9.16Apollon 1.0giFTui 0.4.1Azureus 2.1.0.2KMLDonkey 0.10Valknut 0.3.3
Strona domowa http://amule.sourceforge.netwww.xmule.wsapollon.sourceforge.netgiftui.sourceforge.netAzureus.sourceforge.netkmldonkey.orgdcgui.berlios.de
Engine (deamon)nd.nd.giFTgiFTnd.MLDonkeylibdc
Obsługiwane sieci P2PeDonkey2000eDonkey2000OpenFT, Gnutella, FastTrack, OpenNap, SoulSeek, eDonkey2000 (beta)OpenFT, Gnutella, FastTrack, OpenNap, SoulSeek, eDonkey2000 (beta)BitTorrent eDonkey2000, Gnutella, Gnutella2, BitTorrent, FastTrack, DirectConnect, OpenNapster, SoulSeekDirectConnect
BibliotekawxGTKGTKQTGTKJavaQTQT
Zarządzanie pobieranymi plikami+++
Podgląd pobieranych plików multimedialnych+/-+/-+++
Czat lub wiadomości+++/-+/-+/-+
Graficzne statystyki ruchu++++
Limity połączeń i przepustowości++++++
Zmiana ustawień domyślnych portów+++/-
Współpraca z przeglądarkami WWW (przechytywanie linków)++++++nd.
Zdalna kontrola aplikacji+/-+/-++++
Krótki opisNajlepszy klon eMule’a dla Linuksa. Zawiera najwięcej funkcji oryginału. Niestety, jeszcze nie obsługuje sieci KAD.Pierwszy klon eMule’a, którego rozwój jest nieco wolniejszy niż aMule’a. Mimo wszystko wciąż trwają prace nad ulepszeniem tego klienta.Doskonały graficzny interfejs dla engine’u giFT, pracujący w środowisku KDE.Nieco skromniejsza niż Apollon, lecz w pełni funkcjonalna graficzna nakładka giFT-a dla GNOME’aKlient BitTorrenta napisany w Javie, dzięki czemu jego wygląd i funkcjonalność nie zależą od platformy, na której jest uruchamiany.Bardzo rozbudowana nakładka engine’u MLDonkey dla środowiska KDE.Graficzny klient QT/KDE dla sieci DirectConnect. Zawiera większość funkcji znanych z okienkowego DC++.
+ – tak; – – nie; +/- – częściowo; nd. – nie dotyczy
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.