Małe jest piękne…

Pundit AB-P2800 to nowa propozycja firmy Asus w dziedzinie coraz bardziej popularnych urządzeń typu barebone. Już na pierwszy rzut oka widać, że producent postarał się, aby urządzenie zajmowało jak najmniej miejsca. Pundit jest tak mały, że nie rzuca się w oczy na dużym biurku, ale jego możliwości na pewno nie zostaną przeoczone.

W eleganckiej obudowie wyposażonej w 200-watowy zasilacz otrzymujemy płytę główną dla procesorów Pentium 4 i Celeron, dwa banki pamięci DDR400, zintegrowaną kartę graficzną ATI Radeon 9200, kartę dźwiękową 5.1 i sieciową 10/100 Mb. Jeżeli przyjdzie nam ochota na rozbudowanie komputera, możemy wykorzystać dwa gniazda rozszerzeń PCI. Ponadto na zewnątrz wyprowadzono: wyjścia TV, DVI, złącze S/PDIF, porty FireWire oraz USB, które dostępne są zarówno na przednim panelu, jak i z tyłu obudowy. Dodatkowo do dyspozycji jest gniazdo kart PCMCIA oraz czytnik kart pamięci flash (MMC, SD, SM, MS). Krótko mówiąc, mamy do czynienia z prawdziwym multimedialnym „kombajnem”.

Asus Pundit AB-P2800
Chipset: ATI RS300/IXP200
Typ pamięci/najszybsze: DDR/400 MHz
Dźwięk/grafika: tak/tak
Złącza USB (liczba/typ): 4/2.0
Kontroler RAID/typ: nie/nie
Gwarancja: 24 miesiące
+ duże możliwości multimedialne, uniwersalny czytnik kart flash 4 w 1, małe wymiary, atrakcyjny wygląd, cicha praca
– mało miejsca wewnątrz; ograniczone możliwości instalacji kart PCI
Cena: 850 zł
www.pl.asus.com

Tylko szkielet

Ponieważ Pundit jest barebone’em musimy go w małe co nieco doposażyć. Na „co nieco” składają się procesor, pamięć, dysk twardy oraz napęd optyczny. Sposób montażu poszczególnych elementów jest dokładnie opisany w dostarczonej przez producenta instrukcji obsługi.

Rozpoczynamy od zdjęcia obudowy. Naszym oczom ukaże się wnętrze „mikrusa”. Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że wykorzystano w nim każdy centymetr. W celu umieszczenia w płycie procesora powinniśmy wyjąć ramkę służącą do zamontowania napędu optycznego i dysku twardego. Bez tej czynności nasza operacja jest z góry skazana na niepowodzenie. Kolejny krok to wyjęcie wentylatora i zdjęcie radiatora. Następnie możemy umieścić procesor w podstawce Socket 478. Przed instalacją radiatora warto włożyć kości pamięci, bo później dostęp do banków jest nieco ograniczony. Zakładamy wentylator i przechodzimy do pamięci masowych. Dysk twardy podłączamy, wykorzystując kanał IDE UltraATA/100 lub Serial ATA. Montaż dysku i napędu optycznego sprowadza się do zamocowania ich w ramce, podłączenia do kontrolera oraz zasilania i umieszczenia ramki na swoim miejscu w obudowie.

Nie dla gracza

Kogo może zainteresować produkt Asusa? Ze względu na brak złącza AGP na płycie głównej i niską wydajność zintegrowanego układu graficznego ATI Radeon 9200 Pundit nie poradzi sobie z najnowszymi przebojami producentów gier komputerowych. Chociaż w nieśmiertelnym Quake’u III testowany komputer w trybie graficznym 1024×768 przy 32-bitowej głębi kolorów uzyskał 74,6 fps, gwarantując świetną zabawę, to należy pamiętać, że na ten wynik bardzo mocno zapracował procesor (w opisywanym przypadku był to Pentium 4 2,8 GHz). W czasach, w których kolejne gry zaskakują nas coraz to bardziej zaawansowanymi efektami graficznymi, moc procesora bez odpowiedniego wsparcia ze strony karty graficznej nie wystarczy do zapewnienia komfortu grania.

Pundit AB-P2800 znakomicie sprawdzi się jednak jako komputer multimedialny. Dzięki prostej, ale jednocześnie przyciągającej wzrok obudowie bardzo dobrze będzie wyglądał postawiony obok monitora na biurku czy jako zestaw kina domowego obok telewizora. Obsługa dźwięku w systemie 5.1, możliwość podłączenia napędu DVD, monitora CRT czy LCD, odbiornika TV lub projektora predysponuje go do takich zastosowań. Ponadto wciąż do dyspozycji mamy funkcjonalność i możliwości niemal klasycznego peceta. Możemy wykorzystać go do nauki, pracy, przeglądania stron WWW czy rozrywki. Warto także pamiętać o rozbudowie poprzez wykorzystanie gniazd PCI. W testowanym modelu zainstalowałem kartę radiowo-telewizyjną Video Mate TV firmy Compro Technology. Nie obyło się jednak bez małych problemów. Ze względu na ograniczoną ilość wolnego miejsca wewnątrz urządzenia 10-centymetrowej wysokości karta powodowała, że ramka montażowa nie chciała się z powrotem zmieścić w obudowie. Do pełni szczęścia brakowało jednak zaledwie 2 milimetrów, więc lekkie odciągnięcie dolnej części obudowy umożliwiło zamontowanie karty. Oglądanie telewizji czy słuchanie radia to nie jedyne zalety zainstalowania tunera TV/FM. Dzięki niemu do szerokiej gamy możliwości Pundita doszła opcja wykorzystywania go jako cyfrowego magnetowidu. Nie muszę chyba dodawać, że spisywał się on w tej roli znakomicie.

Należy też wspomnieć o cichej pracy komputera. Mimo iż z boku obudowy, tuż nad wiatrakiem chłodzącym procesor, znajdują się otwory wentylacyjne, płyta główna potrafi ograniczyć generowanie hałasu poprzez dopasowanie prędkości obrotów do panującej wewnątrz temperatury. Wentylator pracuje na najwyższych obrotach jedynie wtedy, gdy próbujemy wydusić z Pundita siódme poty, a przepływ chłodnego powietrza wprost na radiator umieszczony na procesorze podwyższa skuteczność działania systemu chłodzącego.

Podsumowując, Asus Pundit AB-2800 dzięki dużemu potencjałowi, jaki w nim drzemie, wart jest polecenia. Duża liczba złączy do podłączania urządzeń multimedialnych, uniwersalny czytnik kart flash, a także możliwości dalszej rozbudowy powodują, że powinien sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników.