Na dwa Sockety

ASRock K8 Combo-Z wzbudziła moje zainteresowanie z kilku powodów. Po pierwsze, jest to premiera tej znanej przede wszystkim z tanich produktów marki na rynku płyt głównych z podstawką Socket 939. Po drugie, modelem K8 Combo-Z zarządza chipset ULi(ALi) M1689, co także jest nowością. Trzeci argument, decydujący w największym stopniu o „egzotyce” tego produktu, jest możliwość pracy zarówno z procesorami Athlon 64 w wersji z jedno-, jak i z dwukanałowym kontrolerem pamięci! Oznacza to, że na płycie głównej znajdziemy zarówno podstawkę Socket 754, jak i Socket 939. Każda z nich korzysta z odrębnych gniazd pamięci. I tak dla procesora dwukanałowego przeznaczone są trzy gniazda DIMM umożliwiające osadzenie maksymalnie 2048 MB pamięci DDR 400. W wypadku Socket 754 producent oddał do dyspozycji dwa sloty DIMM, na których również możemy „zagospodarować” do 2048 MB RAM-u. Ponadto ASRock K8 Combo-Z wyposażono w zintegrowany z mostkiem północnym kontroler UltraATA/Serial ATA (po dwa kanały), ośmiokanałowy kodek dźwiękowy Realtek 850, cztery porty USB 2.0 oraz kartę sieciową 100 Mb/s.

ASRock K8 Combo-Z
Ocena ogólna (POWER): 77
Opłacalność (ECONO): 100
Chipset: ULi(ALi) M1689
Liczba gniazd pamięci (typ/maks.): 5 (DDR400/2 GB)
Liczba złączy PCI/AGP: 3/AGP 8x
Liczba złączy PATA/SATA: 2/2
Obsługa RAID: 0, 1, JBOD
Liczba złączy USB/FireWire: 4/0
Układ dźwiękowy: ośmiokanałowy (7+1)
Karta sieciowa: 10/100 Mb/s
Gwarancja: 24 miesiące
+ możliwość korzystania zarówno z procesorów dla złącza Socket 939, jak i Socket 754, niska cena
– wydajność niższa niż płyt z układami VIA i nVidia
Cena: 340 zł
www.ab.pl

Niestety, rozwieję nadzieje niektórych Czytelników – płyta nie pozwala na korzystanie z obu procesorów jednocześnie. Do przełączania w wybrany przez nas tryb pracy, Socket 754 lub 939, służą odpowiednie zworki (patrz: zdjęcie). Nie jest to może wygodne, jednak dzięki prostocie pozwala na pewne oszczędności, co w wypadku tej płyty ma szczególne znaczenie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę jej cenę – poniżej 350 złotych! Największe zainteresowanie wzbudzają jednak wyniki testów. Tu zaskoczenia raczej nie było. ASRock K8 Combo-Z wyraźnie odstawał od konkurentów pracujących pod kontrolą układów VIA czy nVidia, i to zarówno pod względem wydajności, jak i wyposażenia.

Korzystając z okazji, postanowiłem także sprawdzić różnice w osiągach dla Athlona 64 z jednokanałowym i dwukanałowym kontrolerem pamięci. Do tego celu użyłem procesorów pracujących z taką samą częstotliwością (2,2 GHz) oraz wyposażonych w 512 KB pamięci cache poziomu drugiego. Socket 754 reprezentowany był przez Athlona 64 3200+, a honoru platformy Socket 939 bronił Athlon 64 3500+. Jak się okazało, różnice były zauważalne, zwłaszcza w wypadku benchmarków, które w znacznym stopniu były zależne od przepustowości pamięci (patrz: wykresy). Podsumowując, należy przyznać, że mimo nie najwyższej wydajności ASRock K8 Combo-Z to ciekawe urządzenie, które dzięki swej uniwersalności umożliwia łatwą migrację z platformy 745 na 939 i na odwrót. A wszystko to przy naprawdę przystępnej cenie, dzięki której produkt uzyskał wyróżnienie CHIP-Tip ECONO.