Na straży „twardziela”

Uszkodzenie dysku twardego to niepowetowana strata dla każdego użytkownika komputera. I nie chodzi tylko o czas potrzebny na instalację i konfigurację systemu operacyjnego, lecz przede wszystkim o cenne dane. Używając DriveLED-a, można w pewnym przybliżeniu przewidzieć czas wystąpienia awarii "twardziela"

Uszkodzenie dysku twardego i utrata zapisanych na nim danych to niepowetowana strata dla każdego użytkownika komputera. I nie chodzi tylko o czas potrzebny na zainstalowanie systemu operacyjnego i konfigurację środowiska pracy, lecz przede wszystkim o cenne pliki. Gdyby więc można było w jakiś sposób przewidzieć czas wystąpienia awarii, bylibyśmy w stanie odpowiednio wcześniej przygotować aktualną kopię zapasową danych i konfiguracji. Jedną z możliwości jest zainstalowanie programu O&O DriveLED 2.0.

Interfejs programu ma postać poziomej belki z zaznaczonymi dyskami i partycjami. Operacje na poszczególnych woluminach (zapis, odczyt) są pokazywane w czasie rzeczywistym – symbole odpowiadające napędom są podświetlane na zielono, czerwono lub żółto. Bardzo wygodny jest też pasek znajdujący się pod każdą „literką”, prezentujący ilość wolnego miejsca na każdej partycji. Przezroczystość belki oraz jej kolor możemy regulować.

O&O DriveLED 2.0
Wymagania: Windows NT SP6/2000/2003/XP, MSIE 5.01, ok. 5 MB na dysku
+ monitorowanie dysków IDE i SCSI oraz woluminów sieciowych, automatyczne testowanie dysków, prognozowanie czasu pracy, wskazywanie temperatury urządzeń, ostrzeżenia o błędach
– brak polskiej wersji, możliwości ustawienia parametrów alarmów (np. maksymalnej dopuszczalnej temperatury)
Cena ok. 85 zł
www.oo-software.com

Aplikacja wykorzystuje technologię S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology) stosowaną w dyskach twardych i innych urządzeniach do zapisu danych (np. kartach pamięci typu flash, streamerach itp.) i pozwala na monitorowanie niektórych parametrów ich pracy. DriveLED oprócz modelu i numery seryjnego urządzenia pozwala odczytać np. liczbę uruchomień dysku (boot procedures), dane o błędach zapisu i odczytu, ilość przesłanych danych oraz aktualną temperaturę. Dostęp do poszczególnych informacji zależy od możliwości danego „twardziela”. Dodatkowo program przewiduje, ile czasu (w dniach) nasze dyski będą jeszcze w stanie bezawaryjnie pracować. Parametr ten jest obliczany dynamicznie na podstawie innych odczytów z urządzenia i nie zmienia się proporcjonalnie w czasie, o czym należy pamiętać.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.