Podaj plik!

W jaki sposób skonfigurować klienty popularnych sieci P2P, tak aby wydajnie i bezpiecznie pobierać pliki? Prezentujemy rozwiązania typowych problemów podczas codziennej pracy z Kazą, eMule'em oraz BitTorrentem

Wymiana plików pomiędzy użytkownikami Sieci dzięki nieustannie udoskonalanym programom jest coraz łatwiejsza. Niestety, nie zawsze wszystko przebiega bezproblemowo. Dlatego opracowaliśmy listę wskazówek przydatnych w walce z codziennymi kłopotami występującymi podczas korzystania z aplikacji P2P.

1. Zdalne zarządzanie eMule’em

Chciałbym mieć możliwość sprawdzania z dowolnego komputera, jak na domowym pececie są pobierane pliki w eMule’u.

Klient eMule pozwala na znacznie więcej niż tylko zdalne sprawdzenie statusu pobieranych zbiorów. Dzięki wbudowanemu w aplikację serwerowi WWW możliwe jest pełne sterowanie programem z poziomu przeglądarki WWW. Opisywany mechanizm musimy włączyć na zakładce eMule’a Ustawienia | Serwer WWW | Ogólne. Przy uaktywnieniu usługi warto zaznaczyć opcję kompresja Gzip, dzięki której pomiędzy przeglądarką a serwerem będziemy przesyłać znacznie mniej danych. Czasami konieczna może być też zmiana numeru portu, pod którym ma być dostępny eMule. Warto także ustawić hasło dostępu do aplikacji w polu Administrator w celu zabezpieczenia się przed ewentualnym szpiegowaniem naszych działań przez niepowołane osoby. Ostatecznie, żeby się połączyć z uruchomionym i skonfigurowanym klientem sieci eD2K, wystarczy, że na zdalnym komputerze w oknie przeglądarki wpiszemy pełny adres lub numer IP, np. http://komputer _z_emulem:4711. Należy pamiętać, żeby podać po dwukropku także numer portu, na którym „odpaliliśmy” usługę. Po autoryzacji przy użyciu wcześniej ustanowionego hasła możemy w pełni korzystać z eMule’a.

2. Zarządzanie eMule’em przez komórkę

Słyszałem, że można sterować eMule’em przez telefon komórkowy. Czy to prawda?

Tak! Konieczne będzie uruchomienie w telefonie programu MobileMule. Należy spełnić kilka warunków, aby taka operacja się powiodła. Musimy mieć komórkę, która obsługuje midlety Javy, z przynajmniej 40 KB wolnej pamięci. Najlepsze efekty uzyskamy, gdy telefon jest wyposażony w kolorowy wyświetlacz. Instalacja oprogramowania polega na uruchomieniu przeglądarki WAP w komórce i wpisaniu w niej adresu http://mobil. mule-project.net/en/mobilemule.jad. W telefonie pojawi się zapytanie, czy chcemy pobrać wskazany plik, które potwierdzamy. MobileMule jest dostępny za darmo, jednak jego skopiowanie oraz używanie będzie związane z opłatami zależnymi od taryfy u operatora telefonii komórkowej. Zanim uruchomimy aplet Javy wgrany do komórki, musimy ustawić jeszcze serwer w kliencie eMule. Wystarczy, że w oknie Ustawienia | Serwer WWW włączymy opcję MobileMule oraz podamy odpowiednie hasło dostępu. Następnie „odpalamy” MobileMule, podajemy numer IP naszego komputera oraz dane logowania. Po pomyślnej autoryzacji możemy z telefonu kontrolować pobierać i wyszukiwać.

3. Problemy z połączeniem w Kaazie Lite

Zainstalowałem program Kazaa Lite, lecz nie mogę się połączyć z siecią FastTrack, pomimo że np. przeglądarka WWW łączy się z Internetem bez problemów.

W niektórych sieciach lokalnych i osiedlowych, zwłaszcza tych dysponujących niezbyt szybkimi łączami, wprowadza się blokady ruchu bądź ograniczenia przepustowości łącza dla P2P. Zazwyczaj administratorzy realizują to poprzez odpowiednie filtrowanie ruchu na określonych portach w centralnym routerze sieci lokalnej. Obejście blokady warto rozpocząć od zastosowania dodatku KaNAT z Kazaa Lite i naciśnięcia przycisku Start Autoreplace. Jeśli to nie przyniesie skutku, to pomocne mogą też być zmiany portu dla połączeń przychodzących – w opcjach programu na zakładce Firewall. Możemy poeksperymentować z numerami portów (np. 2180, 2300) lub zaznaczyć opcję Użyj portu 80 jako alternatywnego. Niestety, nie zawsze uda nam się w ten sposób uniknąć ograniczeń. Możemy spróbować sięgnąć po mocniejsze narzędzie – na przykład użyć aplikacji, która pomoże nam ustawić tzw. tunel. W tym celu ze strony www.http-tunnel.com pobieramy odpowiedni program i instalujemy go na naszym komputerze. Aplikacja HTTP-Tunnel pozwala na przedostanie się przez różnego rodzaju zapory ogniowe z użyciem zewnętrznego serwera proxy. Za darmo możemy korzystać z tego typu usługi z ograniczonym transferem do 40 Kb/s. Po uruchomieniu HTTP-Tunnela musimy w Kazie Lite zmienić na zakładce Firewall opcję Use SOCKS5 Proxy Server na 127.0.0.1, a jako numer portu wpisać 1080 .

4. HighID vs. LowID

Podczas łączenia się z siecią eDonkey2000 w oknie Log w eMule’u widzę, jak kolejne serwery odmawiają współpracy z moim klientem. Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyną takiego zachowania jest najczęściej status LowID nadawany aplikacji podłączonej do sieci eD2K. Klienty z takim statusem nie będą mogły się między sobą wymieniać danymi. W sieci eDonkey2000 komputer z LowID jest mało użyteczny dla innych członków społeczności P2P. Stąd często administratorzy nie dopuszczają, żeby w ten sposób korzystać z zasobów serwerów. Aby w pełni móc używać funkcji wymiany plików w eMule’u, należy poprawnie skonfigurować łącze oraz klienta. Do uzyskania statusu tzw. HighID, a tym samym pełnej i wydajnej komunikacji, wymagany jest dostęp do portów TCP 4662, 4661, 4711 oraz UDP 4672, 4665. W praktyce wystarczy użyć opcji Test ports eMule’a, znajdującej się na zakładce Ustawienia | Parametry łącza. Po naciśnięciu tego przycisku zostanie przeprowadzony krótki test, który powie nam, czy odpowiednie porty mogą być użyte do komunikacji. W wypadku problemów warto sprawdzić ustawienia zapory ogniowej, niezależnie od tego, czy używamy firewalla wbudowanego w Windows XP czy też korzystamy z innego oprogramowania (np. ZoneAlarma itp.) – wcześniej wspomniane porty powinny być otwarte. Jeśli nasz komputer znajduje się za tak zwanym NAT-em, czyli ma nieroutowalny adres IP (np. z zakresu 192.168.x.x), to niestety, nie uda nam się uzyskać HighID bez interwencji administratora naszej sieci LAN. Pewnym rozwiązaniem może być zastosowanie opisanego we wcześniejszym punkcie programu HTTP-Tunnel.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.