Pomocnik kreślarza

Mimo że AutoCAD już dawno wprowadził rysunek inżynierski w świat technologii cyfrowej, wciąż trafiają się rysunki techniczne i mapy w postaci papierowych kopii, które trzeba jakoś wprowadzić do komputera. W takiej roli sprawdzi się program WiseImage

Przeciętnemu użytkownikowi programów graficznych słowo „wektoryzacja” kojarzy się z czymś w rodzaju Corel Trace’a. Tymczasem WiseImage zamienia zeskanowane rysunki techniczne czy np. mapy także w pliki wektorowe formatu DWG (zgodne z AutoCAD-em), a więc mające zupełnie inną strukturę niż zwykły zwektoryzowany obrazek.

Na początek można zeskanowany rysunek oczyścić z szarego tła oraz drobnych plamek. Kolorowe mapy poddajemy najpierw obróbce tonalnej, wyostrzającej czerń napisów i podnoszącej kontrast. Możemy nawet wypełnić drobne przerwy w liniach czy kształtach. Krzywe rysunki pozwalają się automatycznie korygować. Istnieje też możliwość wykorzystania siatki kartograficznej do normalizacji obrazu. Mamy do dyspozycji tryb automatyczny lub ręczne wybieranie poszczególnych obiektów na rysunku, co pozwala dobierać parametry wektoryzacji do każdej linii, koła czy litery. W programie znajdziemy opcję uczenia symboli, które będą później wykrywane w obrazie i zapisywane jako obiekty biblioteki symboli.

WiseImage 6.0
Wymagania: Windows 98/Me/NT 4.0/2000/XP, 64 MB RAM-u, ok. 70 MB na dysku
+ bardzo duże możliwości poprawy jakości obrazu przed digitalizacją, zgodność z AutoCAD-em, elastyczność doboru parametrów wektoryzacji
– brak polskiej wersji
Cena: ok. 6920 zł
www.csoft.com

Obrazy binarne można nie tylko wektoryzować, ale i poprawiać. Aplikacja oferuje narzędzia do rysowania linii, okręgów, łuków czy innych kształtów, co pozwala na dość wygodną modyfikację rysunków technicznych. Dotyczy to też tekstów opisów.

Wektoryzacja obrazu odbywa się na kilka sposobów, zależnie od treści rysunku i wybranej metody. Możemy śledzić kontury lub kształty, tworzyć linie łamane lub pojedyncze odcinki, a także automatycznie wykrywać kreskowanie przekrojów. Dla zaawansowanego użytkownika AutoCAD-a praca z programem jest dzięki temu intuicyjna i dość efektywna.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.