Smukła trójka

Test monitorów LCD: AG Neovo X-17AV, BenQ FP767-12 i LG Flatron L1730B

Trudno nie odnieść wrażenia, że w obliczu walki o klienta część producentów koncentruje się wyłącznie na udoskonalaniu technicznych parametrów monitorów LCD, np. redukując czas odpowiedzi matrycy (zaledwie 12 ms w testowanych modelach BenQ FP767-12 oraz LG Flatron L1730B), część zaś chce podbić serca użytkowników także ponadprzeciętnym wyglądem produktów. Przykładem takiego „estetycznego” podejścia może być X-17AV firmy AG Neovo, w zestawieniu z którym cała konkurencja wygląda co najwyżej przeciętnie. Czarna, wykonana z metalu obudowa oraz matryca zabezpieczona specjalną szybą (będącą także filtrem poprawiającym jakość obrazu, ale o tym za chwilę) tworzą stylową linię. Obok tego monitora po prostu nie sposób przejść obojętnie, dlatego też doskonale pasuje on wszędzie tam, gdzie wygląd gra decydującą rolę (np. w miejscu obsługi klienta). Niestety, ta nietuzinkowa konstrukcja ma też zasadniczą wadę. Jest nią mocno ograniczona możliwość regulacji ustawienia ekranu. W tym wypadku możemy w zasadzie jedynie zmienić jego nachylenie (podobnie zresztą jak ma to miejsce w modelu BenQ FP767-12). Praktyczną, choć często niedocenianą funkcję zmiany położenia matrycy w płaszczyźnie pionowej udostępnia spośród opisywanych jedynie Flatron L1730B.

AG Neovo X-17AV
Ocena ogólna (POWER): 78
Opłacalność (ECONO): 67
Przekątna: 17 cali
Rozdzielczość nominalna: 1280×1024
Kontrast: 500:1
Jasność: 250 cd/m2
Czas odpowiedzi matrycy: 25 ms
Maks. kąt widzenia: 170° (pion)/170° (poziom)
Złącza: analogowe D-Sub, cyfrowe DVI-I, S-Video, wideo
Gwarancja: 36 miesięcy
+ dobra jakość obrazu, złącza wideo, atrakcyjna stylistyka
– wysoka cena, ograniczona możliwość regulacji ustawienia ekranu
Cena: 2900 zł
www.connect.pl

Jakość w parze z wyglądem?

Dla większości użytkowników wygląd jest jednak jedynie „wartością dodaną”, a liczy się to, co najważniejsze, czyli jakość wyświetlanego obrazu. Na szczęście we wszystkich trzech monitorach stoi ona na wysokim poziomie, choć daje się zauważyć pewne rozbieżności. Pierwszą z nich jest charakterystyczny dla technologii LCD efekt smużenia obrazu, uwidaczniający się podczas szybkich jego zmian (np. w dynamicznej grze). Niestety, jest on wciąż widoczny na każdym z opisywanych monitorów, choć dzięki znacznemu zmniejszeniu bezwładności matrycy przypadłość ta w najmniejszym stopniu dotyka modeli BenQ FP767-12 oraz LG Flatron L1730B. Ciekawostką jest fakt, że pierwszy z wymienionych wyświetlaczy zachowuje superniski czas odpowiedzi matrycy (12 ms) wyłącznie podczas pracy z fabrycznie ustawionymi parametrami. Jakakolwiek zmiana właściwości obrazu (jasność, kontrast itp.) według dokumentacji powoduje natychmiastowe przełączenie się w tryb 16 ms.

Po niewielkich regulacjach wszystkie monitory wyświetlają soczyste i żywe kolory. Niestety, sprawa wygląda nieco gorzej, jeśli zechcemy uzyskać na monitorze idealną czerń lub biel. Tę pierwszą najlepiej oddają modele BenQ FP767-12 oraz LG Flatron L1730B, jednocześnie nadając białemu ledwie dostrzegalną, żółtą dominantę. Obszary o jednolitym kolorze wyświetlane na monitorze firmy BenQ obarczone są dodatkowo niewielkim drżeniem, które jednak w mojej opinii nie jest uciążliwe. Nie pomaga tu nawet mozolne dostrajanie zegara i fazy (model ten jako jedyny nie ma cyfrowego złącza DVI).

LG Flatron L1730B
Ocena ogólna (POWER): 76
Opłacalność (ECONO): 83
Przekątna: 17 cali
Rozdzielczość nominalna: 1280×1024
Kontrast: 550:1
Jasność: 250 cd/m2
Czas odpowiedzi matrycy: 12 ms
Maks. kąt widzenia: 160° (pion)/140° (poziom)
Złącza: analogowe D-Sub, cyfrowe DVI-D
Gwarancja: 36 miesięcy
krótki czas odpowiedzi matrycy, funkcja LightView
wysoka cena
Cena: 2300 zł
www.lge.pl
BenQ FP767-12
Ocena ogólna (POWER): 71
Opłacalność (ECONO): 82
Przekątna: 17 cali
Rozdzielczość nominalna: 1280×1024
Kontrast: 500:1
Jasność: 300 cd/m2
Czas odpowiedzi matrycy: 12 ms
Maks. kąt widzenia: 160° (pion)/160° (poziom)
Złącza: analogowe D-Sub
Gwarancja: 36 miesięcy
krótki czas odpowiedzi matrycy, korzystne warunki gwarancji dotyczące uszkodzonych pikseli
brak złącza DVI, ograniczona możliwość regulacji ustawienia ekranu
Cena: 1970 zł
www.benq.pl

Gadżety i technologie

Specjalny szklany filtr umieszczony tuż przed matrycą monitora z logo AG Neovo jest niestety bronią obosieczną. Z jednej strony zabezpiecza on wrażliwą warstwę przed uszkodzeniem, a także poprawia kontrast, jasność oraz nasycenie obrazu, z drugiej zaś przyczynia się do powstawania niepożądanych odbić światła.

Użytkownicy często zmieniający cechy obrazu, optymalizując go pod kątem wyświetlanej na nim treści (filmy, gry, praca biurowa itp.) powinni poświęcić nieco więcej uwagi modelowi LG Flatron L1730B. To właśnie w nim zaszyto specjalny system o nazwie LightView, służący do łatwego wyboru oraz tworzenia własnych profili, który może wybawić od konieczności każdorazowego ręcznego dostrajania.

Opisywane monitory należą do drugiej klasy według normy ISO 13406-2 (określającej maksymalną liczbę uszkodzonych punktów na matrycy). Na pewne ustępstwo możemy liczyć, jedynie nabywając model BenQ FP767-12, którego wymiany możemy żądać, jeśli na matrycy pojawią się trzy stale zapalone zielone subpiksele, trzy subpiksele innego koloru (ale nie zielone) oraz trzy stale zgaszone subpiksele dowolnego koloru. Jeśli suma defektów matrycy będzie większa od pięciu, mamy prawo do nowego wyświetlacza.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News