Z taśmy na płytę

Po powrocie z wakacji często warto zgrać nagrany materiał na płytę DVD. Jednak nie każdy użytkownik peceta potrafi sobie poradzić z edycją materiału wideo i jego nagraniem. Dla mniej doświadczonych montażystów opracowano programy Video2DVD i VideoClean

Dla niedoświadczonych użytkowników zgranie filmu z wakacji czy materiału zarejestrowanego przy użyciu tunera TV na płytę DVD bywa trudnym zadaniem. Problem wynika z konieczności zastosowania kilku programów (do przechwytywania wideo, edycji obrazu i dźwięku oraz wypalania dysków) opracowanych przez różnych autorów, a tym samym pozbawionych jednolitego interfejsu. Osoby potrzebujące prostej i wygodnej w obsłudze aplikacji, wykonującej wszystkie zadania niezbędne do nagrania krążka DVD-Video, powinny zainteresować się oprogramowaniem firmy X-OOM.

Na Video2DVD składają się cztery moduły: DVD Capture, DVD Copy, DVD Direct oraz DVD Creator, a ich przeznaczenie bardzo dobrze oddają nazwy. Moduł Capture umożliwia zgranie materiału na dysk twardy z zewnętrznego źródła: analogowego lub cyfrowego kamkordera, tunera TV lub innych urządzeń przechwytujących, zainstalowanych w systemie. Użytkownik musi jedynie zadecydować o formacie telewizyjnym (PAL/NTSC) oraz o standardzie zapisu: MPEG-1/2, AVI, Video-CD lub DVD-Video.

Video2DVD
Wymagania: PC 700 MHz, Windows 98 SE/Me/2000/XP, 128 MB RAM-u, ok. 5 GB na dysku
+ wygodne tworzenie płyt DVD z materiału zgranego z kamery wideo lub tunera TV
– problemy z obsługą starszych tunerów Conexant
Cena: 49,99 USD
www.x-oom.com

Copy służy do powielania zawartości dysków DVD-Video i VCD bądź wypalania w jednym z tych standardów wcześ-niej przygotowanych i składowanych na dysku twardym danych. Ingerencja użytkownika sprowadza się tutaj do określenia napędu bądź folderu źródłowego oraz wskazania nagrywarki i prędkości zapisu.

Bez wątpienia ciekawym modułem jest DVD Direct, będący połączeniem aplikacji przechwytującej i zapisującej dyski z materiałem wideo. Program ten pozwala zgrywać film „w locie” ze źródła zewnętrznego, następnie kodować go do formatów MPEG-1/2, po czym zapisywać materiał na krążku optycznym lub na dysku twardym. Interesującą funkcją jest możliwość przekodowania i nagrania kilku różnych plików wideo na jednym dysku DVD/VCD. Niestety, aplikacja nie potrafi automatycznie przekonwertować danych niestandardowych (np. o niewłaściwiej rozdzielczości obrazu) do spełniających wymogi specyfikacji DVD/VCD.

VideoClean
Wymagania: PC 700 MHz, Windows 98 SE/Me/2000/XP, 128 MB RAM-u, ok. 5 GB na dysku
proste usuwanie szumów, korekcja kolorów i kadrowanie przechwyconego materiału wideo
brak możliwości tworzenia pokazu slajdów w dołączonej wersji modułu DVD Creator
Cena: 39,99 USD
www.x-oom.com

Najważniejszym moduł pakietu to DVD Creator, czyli prosty w obsłudze i funkcjonalny program do authoringu dysków DVD-Video. Aplikacja umożliwia zbudowanie głównego menu i podział materiału na rozdziały. Źródłem danych audio/wideo mogą być pliki zapisane wcześniej na dysku twardym, ale możemy też przechwytywać sygnał bezpośrednio z poziomu modułu. Znajdziemy również funkcję generującą pokaz slajdów ze zdjęć w formacie JPEG. Użytkownicy, dla których samodzielne utworzenie struktury dysku wydaje się zbyt trudnym zadaniem, mogą skorzystać z wbudowanego kreatora, wykonującego kolejne zadania krok po kroku.

Firma X-OOM oferuje również tańszy o 10 USD pakiet VideoClean będący połączeniem modułów dostępnych w ramach Video2DVD z dodatkową aplikacją umożliwiającą wprowadzenie korekt do materiału wideo: zbalansowanie kolorów, poprawienie kontrastu i jasności, przekadrowanie obrazu, oczyszczenie z szumów czy zwiększenie ostrości. Program ten będzie przede wszystkim przydatny dla osób chcących bezstresowo przenieść swoje zbiory ze źródeł analogowych, np. kaset VHS. Niestety, przy okazji moduł DVD Creator został „okrojony” z możliwości generowania prezentacji zdjęć na DVD.Najważniejsze zalety aplikacji X-OOM to prostota obsługi i przejrzysty, jednolity interfejs wszystkich modułów, dzięki czemu praca z programem jest wygodna. Choć narzędzia mogą wydawać się ubogie w funkcje, to jednak w zupełności sprawdzą się w realizacji zadań, do których są przeznaczone. Uwaga: użytkownicy starszych tunerów, bazujących na układach Conexant/Brooktree, mogą mieć problemy z użyciem tych urządzeń. Producent sam informuje w dokumentacji o braku pełnej zgodności tych chipów z oprogramowaniem Video2DVD/Video-Clean.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.