Z wizytą u kosmetyczki

Zalman wprowadził na rynek odchudzoną wersję znanego i cenionego coolera CPU - CNPS-7000A. Jakie rezultaty przyniosła ta operacja?

Ponaddwuletnia konstrukcja jednego z najlepszych coolerów na procesory (Zalmana CNPS 7000A-Cu) doczekała się wreszcie modyfikacji. Wprowadzone zmiany to nie rewolucja, a raczej kosmetyka (stąd zmiana tylko jednej literki w nazwie). Radiator przeżył „kurację odchudzającą” – poddano go operacji „wycięcia” zbędnych listków miedzi. Wymieniono też regulator obrotów. Metalową płytkę do montażu na płytach przeznaczonych do procesorów Athlon 64 zastąpiono plastikową. Reszta wyposażenia – bez zmian.

Zalman CNPS 7000B-Cu
Wentylator:
Wymiary: 92x92x25 mm
Tryb Silent: 1350 obr./min, 18 dBA
Tryb Normal: 2600 obr./min, 27,5 dBA
Radiator:
Materiał: miedź
Wymiary: 109x109x62 mm
Ciężar: 755 g
Powierzchnia odprowadzania ciepła: 3154 cm2
Cena: 215 zł
www.pc-cooler.com.pl

Wprowadzone modyfikacje chyba nie tyle miały przynieść poprawienie wydajności, co raczej oszczędność na materiale bez utraty właściwości chłodzących. Potwierdzają to wyniki testu. Przy minimalnych obrotach wentylatora pod obciążeniem (Prime 95) wersja B uzyskała taką samą temperaturę (P4 2,8 GHz) co 7000A.

Maksymalne obroty dały jednostopniową różnicę na korzyść starszej wersji. Sam proces nagrzewania i utraty ciepła po wyłączeniu obciążenia przebiegał niemal w tym samym tempie. CNPS 7000B-Cu jest więc prawie tak samo dobry jak poprzednik. Szkoda tylko, że odchudzenie przyniosło ze sobą niespodziewanie… przyrost ceny. No cóż, wizyta u „kosmetyczki” kosztuje. Dla mniej zamożnych dostępna jest także wersja z miedziano-aluminiowym radiatorem, również oznaczona literą B.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.