Zrób sobie Windows

Po zainstalowaniu Okien niekiedy okazuje się, że niektóre programy są nam kompletnie niepotrzebne, a o istnieniu innych czasem nawet nie wiemy. Korzystając z nLite, możemy "odchudzić" system, tak by jego instalacja trwała krócej i zajmował on mniej miejsca na dysku

W systemach Windows możemy znaleźć w zasadzie wszystko od przeglądarki internetowej, przez prosty edytor graficzny i tekstowy, aż do gier. Czy jednak użytkownicy korzystają ze wszystkich tych aplikacji? Zamiast „odchudzać” system po instalacji, można wcześniej przygotować własną wersję Windows.

nLite 0.98.4 beta
Wymagania: Windows XP/2003, ok. 1,3 MB na dysku plus dodatkowe miejsce na pliki robocze
+ predefiniowane szablony
– możliwość zintegrowania Service Packa z wersją instalacyjną Windows
Cena: freeware
nuhi.msfn.org

Program nLite jest przeznaczony do modyfikacji plików instalacyjnych Windows XP/2003, która odbywa się za pomocą kreatora, krok po kroku prowadzącego nas przez proces „odchudzania” systemu. Po wskazaniu katalogu roboczego nLite rozpoznaje pliki instalacyjne Windows, a następnie proponuje wykonanie obrazu ISO lub zintegrowanie Service Packa z „instalką”. W kolejnym kroku należy wybrać składniki, które zostaną usunięte. Aplikacja ma kilka wbudowanych szablonów, ale pozwala też ręcznie usuwać niektóre komponenty Windows. Użytkownik może również wybrać pojedyncze pliki, które zostaną wykluczone z docelowej wersji instalacyjnej. nLite pomaga w automatycznej (bez udziału użytkownika) instalacji systemu – w tym celu należy wpisać klucz rejestracyjny, określić typ komputera, strefę czasową i wszelkie inne dane, które zwykle podaje się w czasie „sadzania” Okien. Opcje dostępne w ostatnim oknie kreatora odpowiadają za wyłączenie systemowej ochrony plików, kompresję sterowników, obsługę nieautoryzowanych driverów oraz wyglądu okien docelowego instalatora. Po zatwierdzeniu wszystkich parametrów nLite przystąpi do „kompilowania” nowej wersji instalacyjnej i tworzenia bootowalnego obrazu płyty ISO.

Aplikacja jest wciąż rozwijana, istnieje więc prawdopodobieństwo, że „odchudzanie” Windows zakończy się niepowodzeniem i nasze Okna nie zadziałają. Warto zatem przetestować system, zanim płyta z nową „instalką” powędruje do archiwum.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.