„Szesnastki” na topie

Test nagrywarek DVD TDK 1616N i AOpen DUW1608/ARR

Nagrywarki DVD spowszedniały i dzisiaj już nikogo nie dziwi zainstalowany w komputerze napęd pozwalający na zapisywanie danych na tego typu nośnikach. Bogata oferta i znaczne obniżki cen to główne przyczyny wzrostu ich popularności.

Po niezbyt udanym modelu 882N firma TDK wyciągnęła właściwe wnioski. Wprowadzona do sprzedaży najnowsza wersja nagrywarki DVD 1616N okazała się prawdziwym demonem szybkości, i to zarówno w przypadku płyt DVD, jak i CD. Na uwagę szczególnie zasługuje znaczne przyśpieszenie procesu „palenia” płyt DVD „minusowych”, który w wypadku testowanego modelu został skrócony do niecałych siedmiu minut. Dodatkowym argumentem przemawiającym za wyborem 1616N jest możliwość nagrywania płyt dwuwarstwowych z prędkością 5400 KB/s (4x), co lokuje ten model w ścisłej czołówce. W wypadku pozostałych testów napęd TDK 1616N zachował również wysoki poziom, detronizując dotychczasowego lidera – nagrywarkę NEC 3500A. Jedyny wyjątek dotyczył korekcji błędów. Na tym polu TDK 1616N znacznie ustępował napędom LG czy Lite-On. Oprócz tego nagrywarki firmy TDK mają jeszcze jedną dość istotną wadę – jest nią wysoka cena. Dotyczy to również testowanego modelu. Prawie 600 złotych – tyle trzeba za niego zapłacić – to dość znaczny wydatek, zwłaszcza że za kwotę 200 złotych mniejszą możemy nabyć napęd o zbliżonych parametrach – wspomnianego powyżej NEC-a 3500A.

TDK 1616N
Ocena ogólna (POWER): 99
Opłacalność (ECONO): 58
Interfejs: ATA
Bufor: 2048 KB
Odczyt CD/DVD: 48x/16x
Zapis płyt CD-R/CD-RW: 48x/24x
Zapis płyt DVD+R/-R/+RW/-RW/+R9(DL): 16x/16x/4x/4x/4x
Czas dostępu CD/DVD: 120 ms/140 ms
Technologia gwarantowanego zapisu: buffer underrun
Gwarancja: 24 miesiące
+ szybki zapis płyt DVD, obsługa standardu DVD+R DL z krotnością 4x
– wysoka cena, słaba korekcja błędów
Cena: 590 zł
www.tdk.pl
AOpen DUW1608/ARR
Ocena ogólna (POWER): 89
Opłacalność (ECONO): 65
Interfejs: ATA
Bufor: 2048 KB
Odczyt CD/DVD: 48x/16x
Zapis płyt CD-R/CD-RW: 48x/32x
Zapis płyt DVD+R/-R/+RW/-RW/+R9(DL): 16x/8x/4x/4x/2,4x
Czas dostępu CD/DVD: 120 ms/140 ms
Technologia gwarantowanego zapisu: JustLink
Gwarancja: 24 miesiące
szybki zapis nośników CD-R, DVD+R
problemy po aktualizacji oprogramowania sterującego (firmware’u)
Cena: 380 zł
www.pronox.pl

Druga z testowanych nagrywarek, AOpen DUW1608/ARR, jeszcze przed rozpoczęciem testów sprawiła sporo problemów. A wszystko to za sprawą niedopracowanego oprogramowania sterującego (firmware’u). Zgodnie z procedurą testową stosowaną przez CHIPLab pierwszą czynnością po podłączeniu napędu do komputera jest aktualizacja firmware’u. Jak się okazało, w wypadku wypalarki AOpena aktualizacja oprogramowania sterującego miała zupełnie odwrotny skutek od zamierzeń producenta i naszych oczekiwań. Po fleszowaniu nagrywarka DUW1608/ARR nie była w stanie odczytać (nie mówiąc o zapisaniu) danych z nośników CD/DVD typu RW (płyty umożliwiające wielokrotne nagrywanie). Dopiero interwencja u dystrybutora i otrzymanie wersji beta nowego firmware’u (w chwili oddawania tego tekstu na stronie producenta jest już dostępna wersja poprawiona) pozwoliło na przywrócenie urządzeniu pełnej funkcjonalności. W trakcie dalszych testów napęd nie sprawiał już większych problemów. Co więcej, w wypadku zapisu danych na nośnikach CD-R i DVD+R AOpen DUW1608/ARR osiągał wyniki zbliżone do najszybszych nagrywarek. Nieco gorzej napęd wypadł w testach odczytu i ripowania zabezpieczonych płyt audio. Jednak w klasyfikacji końcowej w kategorii POWER AOpen zajął niezłe, jedenaste miejsce.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News