Bayes na Pulpicie

Jeśli nie możemy uruchomić filtru antyspamowego na serwerze pocztowym, a nasz adres e-mailowy trafił już do spamerskiej bazy danych, to powinniśmy sięgnąć po osobisty filtr niechcianych przesyłek

Ten, kto próbował np. zdefiniować w Outlook Expressie reguły blokujące niechcianą pocztę, wie, że to syzyfowa praca. Spamerzy wysyłają swoje listy z coraz to innych bramek, a więc reguły są nieaktualne zazwyczaj już w momencie utworzenia. Lepiej poszukać zewnętrznego „odspamiacza”.

W naszym teście programów antyspamowych sprzed kilku miesięcy wygrała aplikacja SpamPal. Właśnie ją proponuję zainstalować; nie powinniśmy jednak polegać tylko na standardowych filtrach programu.

Pobierz wtyczkę

Obecnie jednym z najbardziej popularnych sposobów klasyfikacji treści listów (odróżniania przesyłek pożytecznych od „śmieci”) jest statystyczna metoda Baye-sa. SpamPal sam z siebie jej nie oferuje, ale możemy skorzystać z odpowiedniej wtyczki do aplikacji. Wydajemy komendę Tools | Options | Plugins | Find more plugins i łączymy się z witryną SpamPala, skąd pobieramy program Bayesian108a.exe. Po uruchomieniu pliku instalujemy wtyczkę dodającą do aplikacji antyspamowej funkcje filtru Bayesa. Musimy jeszcze go włączyć. Klikamy Tools | Options | Plugins i zaznaczamy pozycję Bayesian Filter.

Powinniśmy nauczyć nasz nowy filtr odróżniania przesyłek pożytecznych od spamu. Uaktywniamy symbol Bayesian Filter i naciskamy przycisk Properties. Przechodzimy do zakładki Options i włączamy funkcję Learn (don’t mark spam). Edukację możemy uprościć, jeśli dysponujemy dwoma zestawami listów: jednym zawierającym „śmieci” i drugim, na który składają się zwykłe przesyłki. Gdy mamy takie bazy, uaktywniamy zakładkę Import i po naciśnięciu przycisku Clean wskazujemy folder, w którym zapisaliśmy normalne listy. Powtarzamy operację dla spamu, klikając przycisk Spam. Oczywiście możemy także na bieżąco wskazywać SpamPalowi, która przesyłka to „śmieć”, a która nie.

Czarne i białe

Filtr Bayesa jest najsilniejszym narzędziem, jakie oddaje nam do dyspozycji SpamPal. Nie musimy jednak polegać tylko na nim – możemy utworzyć dodatkowo listy spamerów oraz nadawców, którzy nigdy nie przysyłają do nas niepotrzebnej poczty. Zrobimy to dzięki poleceniu Tools | Options | Spam Detection | Blacklists/Whitelists. W przypadku czarnej listy mamy możliwość zdefiniowania indywidualnych adresów spamerów oraz list „zakazanych” domen lub krajów.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.