Chroń swoje dane!

Test pamięci przenośnej z czytnikiem linnii papilarnych podłączanej przez port USB

BioSlimDisk iCool firmy DATA EVOLUTION LABs na pierwszy rzut oka wygląda niczym zwykła pamięć przenośna podłączana przez port USB. Dopiero odsłonięcie pokrywy zabezpieczającej ukazuje nam skaner biometryczny, dzięki któremu nasz komputer może zamienić się w małą, trudno dostępną twierdzę.

Głównym zadaniem urządzenia jest zapewnienie bezpieczeństwa przechowywanym danym. Pozwala ono dodatkowo na autoryzowanie dostępu do komputera, szyfrowanie plików i folderów, zapisanych we własnej pamięci lub na dysku twardym, oraz wyeliminowanie konieczności podawania haseł podczas uruchamiania aplikacji czy korzystania z serwisów internetowych wymagających autoryzacji.

iCool wyposażony jest w dwa przełączniki udostępniające różne tryby pracy, sensor używany do skanowania linii papilarnych i trzy diody sygnalizujące stan pracy. Pierwszy przełącznik pozwala na wybór pomiędzy funkcją Normal, wykorzystywaną w procesie identyfikacji, a Powtórnym wprowadzeniem danych, kasującym zapisany wcześniej zestaw odcisków. Oczywiście jeżeli chcemy usunąć zapisane wzory odcisków, musimy najpierw autoryzować operację, skanując jeden z wprowadzonych wcześniej palców. Drugi udostępnia tryb Przechowywania, służący do korzystania z danych zapisanych w pamięci BioSlimDiska, oraz Gateway Plus zabezpieczający dostęp do komputera.

BioSlimDisk iCool
Interfejs: USB 2.0/1.1
Skaner: biometryczny, pojemnościowy 508 dpi
Transfer: zapis/odczyt do 1 MB/s
Czas przechowywania danych bez zasilania: ponad 10 lat
Wymiary/Ciężar: 88x38x13 mm/28 g
Gwarancja: 12 miesięcy
+ możliwości zabezpieczenia komputera i przechowywanych w pamięci flash danych odciskami palców, automatyczny dostęp do aplikacji i serwisów wymagających podania hasła
– brak konieczności autoryzacji podczas logowania się w systemie innego użytkownika czy ponownego uruchamiania komputera
Cena: 1160 zł (wersja ze 128 MB pamięci)
www.dels.pl

Podczas pierwszego podłączenia czytnika do komputera możemy wprowadzić do pięciu wzorów odcisków. Należy wykorzystać tę opcję skwapliwie, ponieważ nawet drobne skaleczenie któregoś palca uniemożliwi później poprawną identyfikację użytkownika. Dzięki zastosowaniu skanera pojemnościowego próby ataków z wykorzystaniem odlewu odcisku palca skazane są na niepowodzenie.

BioSlimDisk z założenia przeznaczony jest dla jednego użytkownika, choć oczywiście może być wykorzystywany przez kilka osób, jeżeli każda z nich wprowadzi do jego pamięci wzór swoich linii papilarnych. Brak dziennika zdarzeń uniemożliwia jednak sprawdzenie, kto i kiedy korzystał z czytnika. Zastosowanie biometrii jako czynnika warunkującego dostęp do przechowywanych danych zapewnia im najwyższy stopień bezpieczeństwa, ale trzeba pamiętać o tym, iż mamy do czynienia z urządzeniem osobistym. Jeżeli dokonamy procesu autoryzacji, to pamięć będzie widoczna w systemie, dopóki jej nie odłączymy. Zalogowanie się innego użytkownika, a w przypadku większości komputerów stacjonarnych nawet powtórne uruchomienie systemu, nie wymaga ponownej autoryzacji w celu dopuszczenia do przechowywanych informacji.

Bardzo ciekawie prezentuje się tryb Gateway Plus. Dzięki funkcji Logon Protector możemy zautomatyzować proces logowania się po uruchomieniu komputera. Wystarczy tylko przesunąć palcem po czytniku i gotowe. Można wprowadzić wzorce palców dla kilku kont, każde z nich zostanie rozpoznane bezbłędnie. Podobnie jest z powrotem do pracy po uruchomieniu wygaszacza ekranu – szybki skan i po chwili maszyna czeka na nasze polecenia. Funkcja Password Protector pozwala na zapamiętanie haseł do aplikacji uruchamianych na komputerze lub ulubionych serwisów internetowych. File Disk natomiast szyfruje dane zapisane na dysku, tworząc zakodowany plik o wybranej przez użytkownika wielkości i pozwalając na jego podmontowanie jako napędu wymiennego.

Tożsamość użytkownika Gateway Plus identyfikowana jest na podstawie paszportu zawierającego nazwę, hasło i odciski palców. Może on być stworzony dla każdej z osób pracujących na komputerze. Dostęp do poszczególnych zasobów chronionych przez Gateway Plus będzie możliwy, tylko jeśli użyjemy odpowiedniego paszportu.

Podsumowując, iCool to ciekawe urządzenie, które umiejętnie wykorzystane zapewni bezpieczeństwo przenoszonym danym, a dodatkowo może okazać się niezwykle pomocne w dobie wszechogarniających nas haseł i numerów PIN.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News