Dyski na wynos

Zewnętrze dyski twarde umożliwiają znacznie więcej niż tylko przechowywanie danych. Jeśli szukamy wygodnych i szybkich urządzeń do backupu czy synchronizacji danych, z pewnością zwrócimy naszą uwagę na nowe produkty sygnowane znakami Seagate i Freecom

Czy rola zewnętrznych dysków twardych ogranicza się wyłącznie do łatwego przenoszenia dużej ilości danych? Freecom oraz Seagate swoimi nowymi produktami FHD-3 i 200 GB External Hard Drive udowadniają, że niekoniecznie musi tak być.

Oba prezentowane modele zamontowano w srebrnych, wykonanych z aluminium obudowach, które dzięki dołączonym podstawkom możemy ustawić w pozycji pionowej, oszczędzając tym samym miejsca na biurku. Mimo że w wypadku obu producentów mamy do czynienia z 3,5-calowymi dyskami, Seagate jest niewątpliwie większy i cięższy od konkurenta. Także dołączone do zestawów zewnętrzne zasilacze sieciowe, dostarczające niezbędnej do pracy energii, różnią się pod względem wielkości i masy – z korzyścią dla mniejszego i lżejszego Freecoma.

Freecom FHD-3, 160 GB 3,5″ USB 2.0
Interfejs: USB 2.0
Pojemność: 160 GB
Obsługiwane systemy: Windows 98 SE/Me/2000/XP, Mac OS 9.1
Obudowa: aluminiowa
Wymiary: 175x144x44 mm
Ciężar: 950 g
Gwarancja: 24 miesiące
możliwość dołączenia dodatkowych modułów (AVI, Wi-Fi), synchronizacja danych z komputerem za pomocą jednego przycisku
wysoka cena w przeliczeniu na 1 MB, brak złącza FireWire i interfejsu sieciowego
Cena: 1000 zł
www.veracomp.pl
Seagate 200 GB External Hard Drive
Interfejs: USB 2.0, IEEE-1394a (FireWire)
Pojemność: 200 GB
Obsługiwane systemy: Windows Me/NT/2000/XP, Mac OS, Linux, NetWare
Obudowa: aluminiowa
Wymiary: 180x165x57 mm
Ciężar: 1176 g
Gwarancja: 12 miesięcy
szybki backup danych, duża pojemność, przelotowe złącze FireWire (IEEE-1394a)
wysoka cena, tylko roczna gwarancja, brak interfejsu sieciowego
Cena: 1100 zł
www.seagate.com

Różnica między testowanymi „twardzielami” dotyczy nie tylko wyglądu, ale także parametrów technicznych. Oznaczony symbolem FHD-3 produkt Freecoma bazuje na pracującym z szybkością 7200 obr./min dysku o pojemności 160 gigabajtów, którego producentem jest firma Hitachi. Komunikuje się on z komputerem poprzez interfejs USB 2.0. Znacznie lepiej wypada pod tym względem Seagate, który dodatkowo wyposażył swój produkt w port IEEE-1394a. Dysk ten dysponuje ponadto pojemnością większą od konkurenta o 20%. Do dyspozycji użytkownika oddano aż 200 gigabajtów. Prędkość obrotowa oraz bufor (8 MB) są takie same jak w napędzie Freecom FHD-3.

Nieco wyższy transfer danych, zarówno podczas odczytu, jak i zapisu, zapewnia dysk firmy Hitachi w FHD-3. Sytuacja taka ma jednak miejsce tylko w wypadku podłączenia przez USB 2.0. Komunikujący się z komputerem poprzez FireWire Seagate zdecydowanie przewyższał szybkością konkurenta.

Interesujące i niewątpliwie przydatne mogą okazać się dodatkowe opcje, w które producenci wyposażyli swoje produkty. FHD-3 ma funkcję automatycznej synchronizacji danych z komputerem, uruchamianą po naciśnięciu jedynego znajdującego się na obudowie przycisku. Do dysku możemy ponadto podłączyć zewnętrzne moduły – tuner AV oraz punkt dostępowy sieci bezprzewodowej, dzięki czemu zbudujemy małe centrum multimedialne. Jako uzupełnienie całości na dołączonym krążku CD odnajdziemy program Acronis True Image, dzięki któremu wykonamy dokładną kopię wybranej partycji lub całego dysku.

Seagate do zestawu dołącza oprogramowanie BounceBack Express służące do backupu danych. Po jego zainstalowaniu i skonfigurowaniu możemy za pomocą jednego przycisku rozpocząć tworzenie kopii zapasowej wybranego przez nas dysku lub partycji. Operacja ta jest bardzo wygodna i trwa wyjątkowo szybko – pliki kopiowane są ze średnią szybkością 449 MB/min.Zewnętrzne dyski twarde wciąż są droższe od swych wewnętrznych odpowiedników. Czy warto zatem wydawać więcej pieniędzy za taką samą pojemność? Tak, jeśli zależy nam na łatwym przenoszeniu dużej ilości danych lub potrzebujemy wygodnych narzędzi do synchronizacji lub backupu. Prezentowane dyski okazują się pod tym względem produktami godnymi naszej uwagi.

Wydajność dysków zewnętrznych z różnymi interfejsami
ModelHD TachDiskBenchSiSoft Sandra 2004
max. Burstczas dostępuśredni odczytśredni zapisdrive indexbuffered readbuffered write
Freecom FHD-3 (USB 2.0)33,3 MB/s12,8 ms31,0 MB/s25,9 MB/s28 MB/s31 MB/s26 MB/s
Seagate EHD (USB 2.0)31,9 MB/s15,6 ms28,7 MB/s24,4 MB/s25 MB/s27 MB/s25 MB/s
Seagate EHD (FireWire)31,9 MB/s15,3 ms38,1 MB/s27,3 MB/s33 MB/s30 MB/s27 MB/s
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.