Intranetowe pogaduszki

Co zrobić, jeśli ze względów bezpieczeństwa administrator naszej sieci zabronił używania komunikatorów internetowych, takich jak Gadu-Gadu? Warto mu pokazać BORGChat - aplikację do rozmów w obrębie sieci LAN

Czasami administatorzy firmowych sieci ze względów bezpieczeństwa blokują działanie komunikatora, np. Gadu-Gadu, uniemożliwiając wysyłanie w Internet poufnych danych. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku będzie BORGChat, łączący funkcje klienta IRC oraz programu typu IM, którego działanie zostało ograniczone tylko do LAN-u.

BORGChat 0.6.0
Wymagania: Windows 98/Me/NT 4.0/2000/XP/2003, ok. 2,6 MB na dysku
+ możliwość zdefiniowania tzw. szybkich wiadomości, zastosowanie poleceń znanych z IRC-a, eksplorator komputerów z LAN-u
– niedokładna polonizacja interfejsu programu, brak przeglądarki aktywnych kanałów
Cena: freeware
borgchat.softnews.ro

Po jego instalacji warto od razu zmienić skrót klawiaturowy umieszczający program w Polu systemowym, w przeciwnym wypadku niemożliwe będzie używanie literki „ć”. Program wita użytkownika przyjemnym dla oka interfejsem i automatycznie loguje do kanału Main, gdzie toczą się wszystkie dyskusje w sieci LAN. Założenie własnego „pokoju rozmów” pozwala na prowadzenie w nim konwersacji z wybranymi osobami. Aplikacja umożliwia też tworzenie znanej z IM listy znajomych, wysyłanie grupowych i prywatnych wiadomości, prywatnych czatów, używanie sygnałów dźwiękowych oraz transfer plików. Ta ostatnia funkcja jest realizowana w ciekawy sposób – przesyłany plik pojawia się w skrzynce odbiorczej adresata i czeka na potwierdzenie pobrania. Dopiero po potwierdzeniu zbiór zostaje zapisany na dysku docelowym. BORGChat został wyposażony w eksplorator zasobów sieci lokalnej – znajdziemy go na osobnej zakładce zawierającej listę komputerów oraz udostępnionych zasobów. Na szczególną uwagę zasługuje Tablica ogłoszeń. Użytkownicy zostawiają tam dla siebie wiadomości, które znikają dopiero po ich skasowaniu.

BORGChat to przydatny program, szczególnie więc polecam go pod rozwagę administatorom nieustannie wojującym z miłośnikami internetowych czatów.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.