@Localhost

Proces robienia strony WWW, która korzysta ze skryptów PHP i serwera MySQL, wydaje się bardzo skomplikowany. W praktyce często tak właśnie jest. Jednak istnieje metoda na szybkie i proste tworzenie nawet bardzo skomplikowanych witryn na domowym komputerze - WAMP

PHP, MySQL czy też najpopularniejszy serwer WWW – Apache – powstały z myślą o ich wykorzystaniu w środowisku uniksowym. W praktyce aplikacje tego rodzaju najczęściej działają pod kontrolą którejś dystrybucji Linuksa. Istnieją bardzo łatwe w instalacji i konfiguracji wersje tego systemu operacyjnego – np. Mandrake czy SuSE. Jednak nie każdy może lub też chce korzystać z Pingwina.

Na szczęście za przygotowanie witryny internetowej wykorzystującej technologie PHP i MySQL możemy się zabrać nawet na domowym komputerze z Okienkami. Dla platformy Windows dostępne są wersje instalacyjne PHP, MySQL oraz Apache. Jeśli jednak zależy nam na wygodnej kooperacji pomiędzy tymi komponentami, warto skorzystać z WAMP Servera 5 zawierającego programy instalacyjne dla wspomnianych usług. Ten pakiet nie tylko integruje wspomniane narzędzia, ale także zapewnia wygodne mechanizmy do konfiguracji poszczególnych jego składników. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na inną ważną zaletę tej aplikacji. Jak wiadomo, niezwykle istotne podczas tworzenia kodu HTML/PHP jest testowanie strony. Należy sprawdzać, jak nasza witryna będzie wyglądała po modyfikacji np. skryptów PHP. Jest to dość ważne w przypadku czułej na składnię najpopularniejszej przeglądarki internetowej – Internet Explorera. Dzięki WAMP Serverowi 5 weryfikacja wyglądu strony będzie niezwykle prosta.

Okienkowa integracja

Zestaw aplikacji po automatycznej instalacji składników PHP, MySQL-a oraz Apache’a dodaje do systemu Windows odpowiednie usługi oraz ikonkę w Polu systemowym. Klikając ją, przywołujemy menu, z którego zarządzamy komponentami: phpMyAdminem, SQLiteManagerem, edytować pliki konfiguracyjne oraz zatrzymać lub uruchomić serwer WWW oraz bazę danych. Ta ostatnia opcja okaże się przydatna, jeśli dokonamy poważniejszych zmian w opracowywanym projekcie, które będą wymagały przeładowania MySQL-a czy Apache’a. W takim wypadku wystarczy skorzystać z opcji Restart All Services z menu WAMP-a, a następnie podejrzeć zawartość wygenerowanej strony, używając IE.

Domyślne ustawienia pakietu programów gwarantują poprawne działanie składników. Po uruchomieniu aplikacji z menu Start, w Polu systemowym odnajdziemy więc nową ikonkę. Wystarczy ją kliknąć i wybrać opcję Localhost, aby używając Internet Explorera, zobaczyć stronę tytułową WAMP Servera 5. W oknie przeglądarki WWW w polu Server Configuration widoczne będą wersje Apache’a, PHP oraz bazy MySQL. Poniżej w sekcji Tools umieszczono odnośniki do narzędzi phpinfo, phpMyAdmin oraz SQLiteManager. Następnie w kolejności znajdziemy opis nowych metod programowania w PHP 5. Na dole strony umieszczone zostaną odsyłacze do opracowywanych właśnie projektów (

Your projects

). Domyślnie zbiory PHP, HTML i inne składające się na naszą witrynę są przechowywane w katalogu WWW znajdującym się w folderze instalacyjnym nakładki na aplikację (np. C:\WAMP\WWW).

Aby dobrze działało

Zanim rozpoczniemy korzystanie z WAMP-a, konieczna będzie konfiguracja – zarówno głównego modułu programu, jak i komponentów PHP i MySQL. Ponieważ w procesie tym musimy edytować pliki tekstowe, warto zainstalować nieco lepszy edytor tekstu niż zwykły Notatnik. Osobiście polecam zastosowanie darmowego Notepada2, głównie ze względu na wyróżnianie kolorem składni skryptów PHP. Możemy oczywiście użyć innego edytora, ważne jest jednak, aby obsługiwał on bezbłędnie znaki końca linii (tzw. powrotu karetki), niezależnie od tego, jaki plik tekstowy obrabiamy – czy jest zapisany w konwencji znanej z Windows (CR/LF), czy z Uniksa (CR). Żeby jednak używać Notepada2 do edycji plików konfiguracyjnych, należy zmodyfikować sekcję [conf_files] w pliku wampserver.ini. Domyślnie do edycji używany jest Notatnik z Windows, dlatego zamieniamy wpis ”

notepad.exe

” na ”

C:\pełna_ścieżka otepad2.exe

„.

Jeśli chcielibyśmy korzystać np. z Firefoksa zamiast Internet Explorera, możemy zmienić stosowne odwołanie w sekcji [Menu.Left]. Aby używać alternatywnej przeglądarki WWW, wystarczy, że zamiast ”

explorer.exe

” wpiszemy np. ”

C:\pełna_ścieżka\firefox.exe

„. Po zapisaniu zbioru z konfiguracją konieczne będzie zrestartowanie całego pakietu WAMP.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.