Multimedia na PCI Express

Nowy multimedialny kombajn ATI, tym razem korzystający z magistrali PCI Express, dysponuje cyfrowym tunerem o doskonałej jakości obrazu, kością wideo z obsługą HDTV oraz zupełniem nowym pilotem zdalnego sterowania

Od wielu lat kanadyjska ATI oferuje doskonałe karty multimedialne noszące wspólną nazwę All-in-Wonder. Nie inaczej stało się i teraz – po prezentacji nowej serii kart graficznych oznaczonych przedrostkiem X na rynku pojawi się model All-in-Wonder X600 Pro. Tym razem jednak stworzenie nowej karty nie polegało jedynie na zmianie procesora graficznego. Technologicznej metamorfozie uległa także część odpowiadająca za szeroko rozumiane funkcje wideo. Po otwarciu pudełka od razu rzuca się w oczy to, że nowa karta korzysta ze złącza PCI Express. Drugim szczegółem zwracającym na siebie uwagę jest zminiaturyzowany, w pełny cyfrowy moduł tunera TV. Całości dopełnia doskonały, multimedialny radiowy pilot Remote Wonder II. Przyjrzyjmy się zatem, jakich zmian dokonała firma ATI, po to by uprzyjemnić użytkownikom korzystanie z multimediów.

Z nowym tunerem

Jak już wspomniałem, karta została wyposażona w cyfrowy moduł tunera. Jakkolwiek spotkaliśmy się z podobną koncepcją już w kartach z serii All-in-Wonder Radeon 8500DV, to jednak nie obyło się wówczas bez krytyki użytkowników – moduł TV bardzo się rozgrzewał, podnosząc temperaturę całej karty. Z tego też powodu firma ATI przez pewien czas nie stosowała podobnych układów. Tym razem jednak producent wykorzystał całkowicie nowego „scalaka”, zużywającego znacznie mniej energii od swojego poprzednika z karty 8500 DV. Oferuje on teraz zakres częstotliwości od 48 do 860 MHz, co powinno zadowolić nawet najwybredniejszych użytkowników najszerszych pakietów telewizji kablowych gdyż taki zakres częstotliwości umożliwia korzystanie nawet ze 125 osobnych kanałów telewizyjnych w standardzie PAL lub SECAM. Tuner oczywiście obsługuje popularne standardy przesyłania dźwięku stereo: A2 i NICAM. Głowica RF oferuje także możliwość odbierania stacji radiowych. Zastosowanie nowego, mniejszego tunera pozwoliło na umieszczenie na „śledziu” karty dwóch złączy monitorowych: D-Sub i DVI.

ATI All-in-Wonder Radeon X600 Pro
Magistrala: PCI Express x16
Chipset: ATI Radeon X600 Pro
Częst. taktowania rdzenia/pamięci: 400/600 MHz
Pamięć/interfejs: 256 MB DDR/128-bitowy
Czas dostępu pamięci: 3,3 ns
Wyjścia: D-Sub, DVD-I, S-Video, Composite, audio
Wejścia: antenowe (TV, FM), S-Video, Composite, audio
Gwarancja: 36 miesięcy
+ doskonała jakość odbioru TV, cyfrowy tuner, możliwość używania karty jako cyfrowego magnetowidu, obsługa HDTV, pilot zdalnego sterowania o dużym zasięgu
– niedopracowane oprogramowanie
Cena: ok. 1000 zł
www.ati.com

Bez przeplotu

Kolejną zmianą jest zastosowanie nowego modułu przetwarzającego sygnał wideo – ATI Theater 200. Największe znaczenie dla poprawienia jakości obrazu ma zastosowanie w układzie adaptacyjnego filtra grzebieniowego. Nawet w najbardziej dynamicznych scenach i programach efekt przeplotu linii jest praktycznie niewidoczny. W porównaniu ze starszymi modelami All-in-Wonder karta ta zyskała także lepszą ostrość obrazu. Śmiało można powiedzieć, że jakość wyświetlanych programów telewizyjnych jest porównywalna z tą oferowaną przez wysokiej klasy odbiorniki telewizyjne. Jeśli mamy odpowiednio wydajny komputer, to istnieje możliwość zgrywania i zapisywania materiału TV lub pochodzącego z zewnętrznego źródła (na przykład z analogowej kamery) bezpośrednio do pliku w formacie MPEG-2. Jakość zapisanych sekwencji jest bardzo dobra – śmiało można kartę wykorzystać jako cyfrowy magnetowid bądź też urządzenie wysokiej jakości przechwytujące analogowe sygnały wideo.

Zdalne sterowanie

Wisienką na torcie jest zmieniony radiowy pilot Remote Wonder II, którego odbiornik podłączamy do komputera za pomocą złącza USB. Porównując nowy model z jego starszym bratem, można zauważyć, że przeprojektowaniu uległ wielokierunkowy przycisk – teraz sterowanie kursorem myszy jest precyzyjniejsze. Producent zreorganizował także rozmieszczenie kluczowych przycisków. Pilot jest poręczniejszy i przede wszystkim lżejszy. Poprawiono też zasięg działania urządzenia. Możemy sterować odtwarzaniem multimediów na naszym komputerze nawet przez ścianę z sąsiedniego pokoju, co nie pozostaje bez znaczenia dla osób wykorzystujących peceta jako podstawową platformę multimedialną w domu. Teraz możliwe jest kontrolowanie odtwarzania filmu z komputera stojącego w gabinecie, na dużym telewizorze znajdującym się w salonie.

Nie tylko sprzęt

Sterowanie kartą realizowane jest poprzez oprogramowanie ATI Multimedia Center służące nie tylko do oglądania transmisji telewizyjnych i odsłuchu audycji radiowych, ale także do odtwarzania plików wideo, audio oraz DVD. Oczywiście w aplikacji nawigujemy za pomocą przycisków umieszczonych na pilocie. Niestety, dostępny w tej chwili pakiet ma jeszcze pewne przypadłości wieku dziecięcego, wiążące się między innymi z trudnościami z prawidłową instalacją karty w systemie Windows XP.

Karta ATI All-in-Wonder Radeon X600 Pro to doskonały wybór dla wszystkich miłośników cyfrowych multimediów, szczególnie tych, którzy dysponują już platformami ze złączem PCI Express. Bogactwo funkcji multimedialnych, doskonała jakość obrazu TV, rozbudowane oprogramowanie, dobra wydajność w grach i doskonały pilot – wszystkie te argumenty przemawiają za zakupem tej karty. Szkoda tylko, że cena karty jest dwukrotnie wyższa od wersji bez tunera. Trzeba też pamiętać, że w Europie ATI nie sprzedaje kart pod własną marką, a jedynie dostarcza układy graficzne innym producentom.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.