Nie musisz pamiętać!

Pracując na komputerze musimy pamiętać wiele haseł. Potrzebujemy ich aby zalogować się do sieci, odczytać pocztę czy też uruchomić niektóre aplikacje. Chcąc ułatwić sobie życie, warto skorztystać z oprogramowania do zarządzania hasłami, takiego jak np. Citrix MetaFrame Password Manager

Zapamiętanie wielu haseł jest kłopotliwe i często staje się przyczyną spadku bezpieczeństwa, głównie za sprawą słabej pamięci użytkowników, którzy hasła po prostu zapisują na skrawku papieru lub wręcz na klawiaturze.

Problemy z pamięcią można rozwiązać dość łatwo korzystając z odpowiedniej aplikacji (patrz: $(LC117025:Pamięć (nie)ulotna)$), takiej jak np. Password Manager. Korzystając z niego, użytkownik będzie uwierzytelniał się tylko raz, a następnie program automatycznie wpisze wymagane hasła do wszystkich aplikacji, zarówno sieciowych, systemowych, zainstalowanych na komputerze lokalnym jak też bądź działających w środowisku Citrix).

Citrix MetaFrame Password Manager
Wymagania: Microsoft Windows, ok. 25 MB na dysk
+ współpraca z Active Directory, NDS-em, eDirectory
– brak polskiej wersji, wysoka cena
Cena: ok. 7030  –  ok 14 100 zł (w zależności od rodzaju licencji, 20 stanowisk)
www.citrix.com

Do efektywnego korzystania z programu konieczne jest nauczenie go wymaganych haseł. Ten proces jest jednorazowy i nie powinien sprawić żadnych problemów nawet początkującym. Po prostu każdorazowo, kiedy na ekranie pojawia się okno logowania, Password Manager pyta, czy wprowadzane hasło ma być zapamiętane. Później użytkownik nie musi już nic wpisywać, a ponowne logowanie odbędzie się już (prawie) bez jego udziału.

Aplikacja Citriksa współpracuje z mechanizmami uwierzytelniania Windows oraz NetWare’u i potrafi używać ich usług katalogowych, czyli Active Directory, NDS-u oraz eDirectory. Osoby potrzebujące maksymalnego bezpieczeństwa ucieszy informacja, że oprogramowanie Citriksa wykorzystuje nie tylko tradycyjne hasła w postaci tekstu, ale może wykorzystywać certyfikaty cyfrowe zapisane na kartach elektronicznych i tokenach.

Wdrożenie aplikacji ułatwiających pojedyncze logowanie ułatwi życie zarówno zwykłym pracownikom, jak i administratorom: ci pierwsi mają mniej do zapamiętania, a drudzy nie muszą pomagać niezbyt rozgarniętym użytkownikom, którzy zapomnieli jakiegoś hasła.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.