Panoramiczne spojrzenie

Dzięki możliwościom konstrukcji współczesnych matryc LCD nic nie stoi na przeszkodzie, by zamiast sztampowych maszyn z 15-calowym ekranem zaoferować notebooki od małych i lekkich, pasujących niemal do damskiej torebki, aż po wielkie konstrukcje, będące zamiennikiem dla tradycyjnego peceta czy nawet stacji roboczej do projektowania w aplikacjach CAD/CAM

Użytkowników notebooków podzielić możemy na kilka grup. Ta najbardziej niedoceniana to z pewnością ci, którzy szukają małego i poręcznego narzędzia pracy mieszczącego się w teczce czy plecaku. Jednym z nowych i ciekawych przedstawicieli mobilnych maluchów jest z pewnością MSI Megabook S250. To, co od razu każdy zauważy, to mały panoramiczny ekran. Choć przekątna wynosi tylko 12,1 cala, wyświetlany obraz ma rozdzielczość 1280×800 punktów. Czcionki systemowe są zatem niewielkie, jednak ich czytelność bez zastrzeżeń. Uwagi można mieć jedynie do warstwy antyodblaskowej, która nie najlepiej radzi sobie z tłumieniem padającego na ekran światła.

Mocne serce

Gdy popatrzymy na wnętrze, uwagę zwraca mobilna wersja układu Celeron M, będąca okrojoną o połowę pamięci cache L2 jednostką Pentium M. Co ciekawe, mimo dobrych chipsetów Intela MSI postawiło na układy firmy SiS. Przyznać jednak muszę, że choć w testach sprawdzaliśmy przedprodukcyjny egzemplarz, platforma była całkowicie stabilna. Jej wydajność porównać można do osiągów modelu z Pentium M 1,2 GHz. Nawet wydajność grafiki jest zbliżona do oferowanej przez chipset Intela.

Choć model ten wyposażony jest wyjątkowo skromnie w złącza, znajdziemy tu te nowsze, np. USB czy FireWire, czytnik kart pamięci flash czy nawet optyczne wyjście audio. Panoramiczny ekran predysponuje Megabooka S520 do oglądania filmów, ewidentnie brakuje więc wyjścia TV, dzięki któremu zawsze można zastąpić wyświetlacz LCD znacznie większym telewizorem czy rzutnikiem. Te ostatnie na szczęście mają zwykle złącza komputerowe.

MSI Megabook S250
Małe notebooki do 2,5 kg
Ocena ogólna (POWER): 53
Opłacalność (ECONO): 78
Procesor: Intel Celeron M 330 (1,4 GHz/512 KB)
Pamięć RAM (maks.): 256 (2048) MB
Dysk twardy/napęd optyczny: 40 GB/combo CD-RW/DVD
Wyświetlacz: 12,1 cala (1280×800 pikseli)
Układ graficzny: SiS M661MX 16/32/64/128 MB
Sieć: 10/100 Mb/s, Wi-Fi (802.11g)
Wymiary/ciężar: 303x28x225 mm/1800 g
Czas pracy – maks. wydajność/oszczędzanie: 93/101 min
System operacyjny: Windows XP Home PL
Gwarancja: 24 miesiące
małe wymiary i ciężar, panoramiczny ekran, estetyczna obudowa, przystępna cena
krótki czas pracy na baterii, brak wyjścia wideo
Cena (z VAT-em): 4600 zł
www.msi-polska.pl
Toshiba Satellite Pro M30-894
Notebooki z dużym ekranem
Ocena ogólna (POWER): 69
Opłacalność (ECONO): 59
Procesor: Intel Pentium M 715 (1,5 GHz/2 MB)
Pamięć RAM (maks.): 512 (2048) MB
Dysk twardy/napęd optyczny: 40 GB/DVD±R/RW
Wyświetlacz: 15,4 cala (1280×800 pikseli)
Układ graficzny: nVidia GeForce FX Go 5200 64 MB
Sieć: 10/100 Mb/s, Wi-Fi (802.11g)
Wymiary/ciężar: 360x36x270 mm/2790 g
Czas pracy – maks. wydajność/oszczędzanie: 215/251 min
System operacyjny: Windows XP Professional PL
Gwarancja: 24 miesiące
mobilna platforma Centrino, dobrej jakości głośniki i panoramiczny ekran, dobra wydajność, niezależny panel audio
wysoka cena
Cena (z VAT-em): 7900 zł
www.techmex.com.pl

Z większym Pulpitem

Dla nieco bardziej wymagających ciekawą propozycją może być model Toshiba Satellite Pro M30 wyposażony w panoramiczny ekran o przekątnej 15,4 cala. Wyświetlana rozdzielczość jest taka sama jak u poprzednika (1280×800 punktów), przez co wszystkie litery są większe. Po otwarciu ekranu uwagę zwracają dobrej jakości stereofoniczne głośniki firmy harman/kardon oraz niezależny panel audio z trybami CD i Digital (do odtwarzania plików audio). Całość uzupełniają dwa przyciski szybkiego uruchamiania aplikacji oraz jeden do wyboru aktywnego wyjścia wideo, znacznie usprawniający przełączanie np. między ekranami projektora i telewizora.

Sercem modelu M30-894 jest Pentium M będący podstawą platformy Centrino. Na uwagę zasługuje jednak wersja układu, który bazuje na jądrze Dothan wyposażonym w aż 2 MB pamięci cache L2. Co prawda w notebooku zainstalowano dość wolną jednostkę tego typu, taktowaną zegarem 1,5 GHz, jednak z łatwością radzi sobie ona z większością, szczególnie biurowych, zadań. Warto też wspomnieć, że moduł sieci bezprzewodowej pracuje w standardzie 802.11g (54 Mb/s).

Ponieważ standardowa „grafika” wymienionej platformy nadaje się jedynie do prac biurowych, producent wyposażył ten model w kość GeForce FX Go 5200 korzystającą z 64 MB własnej pamięci. Jej wydajność nie jest wprawdzie oszałamiająca, z pewnością jednak zdecydowanie przewyższa możliwości układu Intela.

Na deser otrzymujemy oprogramowanie i bardzo szczegółową dokumentację. Ta ostatnia z powodzeniem wystarczy nawet początkującym. Wśród aplikacji na uwagę zasługuje pakiet do nagrywania płyt CD i DVD. Mało znany program o nazwie Drag’n Drop CD+DVD wprawdzie nie zawiera tylu opcji co popularny Nero, jednak jednym ruchem myszy bez zbędnych pytań nagrywa dane na odpowiednie nośniki.

Tradycyjnie już program do zarządzania poborem mocy oferuje w modelu Satellite Pro M30-894 bardzo zaawansowane funkcje, pozwalając stworzyć własny tryb zarządzania energią. Co ważne, wybrane opcje mogą się zmieniać wraz z wyczerpywaniem się akumulatorów.

Srebrna obudowa, choć wygląda lepiej od często spotykanych u innych producentów szarych plastików, jest dość standardowa. Klawiatura natomiast – bardzo wygodna. Jedyna niedogodność to lokalizacja znaku tyldy, który umieszczony został po lewej stronie spacji.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.