Płaskie i smukłe

Test monitorów LCD: LG Flatron L1930B i Xerox XL795D

Rynek monitorów LCD jest jednym z najszybciej rozwijających się w całej branży IT. Nic więc dziwnego, że coraz częściej swój „kawałek tortu” próbują z niego wykroić producenci kojarzeni dotychczas z zupełnie innymi urządzeniami, tacy jak np. Xerox.

Nowa – oznaczona symbolem XL795D – ciekłokrystaliczna „dziewiętnastka” tej firmy swoją stylistyką przypomina nieco modele z logo AG Neovo. Czarna, stylowa obudowa w połączeniu z metalową, srebrną stopką powoduje, że monitor ten doskonale pasuje wszędzie tam, gdzie liczy się nienaganny wygląd (np. w miejscu pracy z klientem). Drugi opisywany model – LG Flatron L1930B – w zestawieniu z produktem Xeroksa wygląda co najwyżej przeciętnie.

LG Flatron L1930B
Ocena ogólna (POWER): 78
Opłacalność (ECONO): 67
Przekątna: 19 cali
Rozdzielczość nominalna: 1280×1024
Kontrast: 400:1
Jasność: 250 cd/m2
Czas odpowiedzi matrycy: 25 ms
Maks. kąty widzenia: 170o (poziom)/170o (pion)
Złącza: analogowe D-Sub, cyfrowe DVI-D
Gwarancja: 36 miesięcy
+ funkcja LightView, złącze DVI
– długi czas odpowiedzi matrycy
Cena: 2900 zł
www.lge.pl

Oba monitory oprócz tradycyjnego złącza analogowego wyposażono także w cyfrowy interfejs DVI-D. Niestety, wszystko wskazuje na to, że uwadze konstruktorów modelu Xerox XL795D umknął pewien istotny szczegół. Otóż w urządzeniu zabrakło przycisku (czy choćby nawet opcji w menu) pozwalającej w czasie pracy zmienić źródło wyświetlanego obrazu. Dlatego też, jeśli zależy nam na wyświetlaczu, do którego można podłączyć dwa działające komputery jednocześnie, lepszym wyborem będzie model LG.

Jakość obrazu generowanego przez oba monitory w zasadzie nie budzi zastrzeżeń. Wyświetlane kolory w obu wypadkach są żywe i nasycone, jedynie biel zawiera lekką, żółtą dominantę. Użytkowników często zmieniających ustawienia jasności i kontrastu w OSD powinien zainteresować model LG Flatron. Został on bowiem wyposażony w specjalną funkcję LightView, służącą do szybkiego wyboru oraz tworzenia własnych profili ustawień tych parametrów.

Xerox XL795D
Ocena ogólna (POWER): 71
Opłacalność (ECONO): 67
Przekątna: 19 cali
Rozdzielczość nominalna: 1280×1024
Kontrast: 600:1
Jasność: 250 cd/m2
Czas odpowiedzi matrycy: 25 ms
Maks. kąty widzenia: 160o (poziom)/140o (pion)
Złącza: analogowe D-Sub, cyfrowe DVI-D
Gwarancja: 36 miesięcy
atrakcyjny wygląd, złącze DVI
brak możliwości przełączania pomiędzy źródłami sygnału, długi czas odpowiedzi matrycy
Cena: 2400 zł
www.xerox.pl

Stosunkowo długi czas odpowiedzi matrycy (25 ms) powoduje, że podczas wyświetlania dynamicznie zmieniających się obrazów na obu monitorach widać lekki efekt smużenia. W mojej opinii nie jest to jednak zjawisko, które w znaczącym stopniu zmniejsza czytelność oglądanych filmów, nie utrudnia też np. celowania w grach FPP. Przed zakupem warto natomiast poprosić sprzedawcę o włączenie monitora i dokonać oceny samemu.

Producenci obu monitorów zaliczyli je do drugiej grupy wg normy ISO 13406-2. Oznacza to, że podstawą do wymiany wyświetlacza na nowy jest wystąpienie na jego matrycy więcej niż trzech stale zapalonych bądź zgaszonych pikseli lub siedmiu subpikseli. Dodatkowe, korzystniejsze dla użytkownika zapisy znajdziemy w karcie gwarancyjnej modelu Flatron L1930B. Do trzydziestu dni od daty zakupu tego monitora jakikolwiek defekt matrycy (piksel lub subpiksel) upoważnia nas do wymiany modelu na nowy egzemplarz.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News