Śmierć Neronowi!

Przegląd programów do nagrywania płyt DVD

Zastanówmy się przez chwilę: czy aby na pewno niezbędny jest nam kolejny odtwarzacz multimedialny? Twórcy udostępnianych za darmo aplikacji do nagrywania odpowiadają na to pytanie krótko i dobitnie: nie i zdecydowanie stawiają na najważniejszą funkcję, czyli sprawne zapisywanie informacji na nośnikach CD i DVD. Mimo że akcent na ten drugi format nie jest może położony zbyt mocno, to nikt chyba nie ma wątpliwości, że czas na dopracowanie technologii związanej z CD-R(W) już minął i na topie znalazły się płyty DVD. Wzrastająca popularność kamer i aparatów cyfrowych (oraz spadające ceny nagrywarek – patrz: $(LC119796: Wirujące gigabajty )$) powodują, że niedługo niemalże codzienną czynnością będzie wypalanie za jednym zamachem 4,37 GB danych albo i plików o większej objętości. Ostatecznie standardowi Dual Layer w zdobyciu szerszej popularności przeszkadza wyłącznie cena stosownych nośników. Sprawdźmy zatem, jakie są cechy charakterystyczne freeware’owych programów do nagrywania krążków DVD.

Multimedia w odwrocie

Prezentację zaczniemy trochę przekornie: od tego, czego za pomocą bezpłatnych aplikacji nie zrobimy. Na pewno nie dokonamy authoringu płyty wizyjnej, i to niezależnie od tego, czy chcielibyśmy mieć krążek VCD, SVCD czy DVD. Wyjątkami od reguły są DeepBurner, bo za jego pomocą można zapisać płytę VCD, oraz burnatonce, oferujący rejestrację materiału w formacie DVD-Video. Tworzenie cyfrowych galerii zdjęć też nie wchodzi w rachubę – trudno bowiem brać pod uwagę DeepBurnera, który potrafi tylko zaoferować obsługę specyficznego formatu PhotoCD.

Nie jest jednak aż tak strasznie. Jeśli komuś wydawało się, że cięcia w multimediach objęły także zapisywanie płyt audio, to informujemy, że akurat „część słuchowa” ma się całkiem dobrze. W żadnym programie nie znajdziemy np. edytora audio, ale za to CDBurnerXP Pro dysponuje modułem do zgrywania muzyki z napędu CD-Audio. Dzięki temu narzędziu możliwe jest między innymi kodowanie muzyki do postaci plików MP3. Podczas takiej operacji wykorzystywany jest kodek LAME 3.91.

Cztery aplikacje są w stanie przekonwertować więcej niż jeden format skompresowanych danych na postać strawną dla krążka audio. Chodzi przede wszystkim o pliki MP3, OGG i WMA, choć zdarza się, że program do nagrywania umie wypalić krążek audio, mając jako materiał wejściowy zbiory FLAC i AAC. Konieczna jest tu też jedna uwaga: niewykluczone, że ktoś używa Windows Media Playera w wersji niższej niż 9. Jeśli tak właśnie jest, to w wypadku aplikacji CDBurnerXP Pro niezbędne okaże się dodanie do systemu operacyjnego biblioteki Windows Media Format 9 Series Runtime.

Wydaje sie to dziwne, ale jedynie CDBurnerXP Pro i burnatonce potrafią pobierać dane z internetowych baz CDDB. Druga wymieniona aplikacja jest też jedyną oferującą obsługę standardu CD-Text. Obydwa programy oraz narzędzie Burn4Free należy polecić melomanom lubiącym zapisy koncertowe. Aplikacje te potrafią nagrać ścieżki bez przerw między utworami. Wszelkim miłośnikom muzyki musimy przy tym odradzić programy Easy Burning i Quickly Burn, nie oferują one bowiem w ogóle funkcji wypalenia krążka audio.

Może ktoś właśnie zadał sobie pytanie: „A co z muzyką na DVD”? Odpowiadamy: właściwy moduł znajduje się w Zilla CD-DVD Rip N’burn. Mówiąc dokładniej, program ten zawiera riper ścieżek dźwiękowych zapisanych na płytach DVD. Zilla CD oferuje też możliwość „wyprucia” takich ścieżek z pliku VOB umieszczonego uprzednio na dysku twardym.

Tak na marginesie: skoro pojawiła się już nazwa Zilla, to wywołajmy jeszcze jedną – Burn4Free – i powiedzmy, że obie te aplikacje należą nie tylko do grupy freeware, ale też spyware. Proponujemy zatem zastosować odpowiednie komputerowe „przepisy BHP” podczas ich instalowania (patrz: $(LC85333:Jak na wojnie)$).

Z Linuksem pod rękę

Wśród kilku darmowych programów do wypalania płyt pod Windows znajdują się dwa z linuksowym rodowodem: burnatonce i Easy Burning. Obie te aplikacje do prawidłowego działania wymagają zainstalowania Cygwina, czyli środowiska umożliwiającego korzystanie z wywołań systemowych Linuksa. Jednak instalator Easy Burning nie wywiązał się ze swej roli i nie skopiował na dysk twardy biblioteki cygwin1.dll, niezbędnej Cygwinowi do działania. Konieczne było więc ręczne uzupełnienie systemu wspomnianym plikiem.

Oba „linuksopochodne” narzędzia korzystają też z programu mkisofs. Oznacza to, że przygotowana przez nas kompilacja jest przekształcana w obraz ISO i dopiero później trafia na krążek. W wypadku burnatonce obsługa płyt DVD wymusza na użytkowniku doinstalowanie programu cdrecord-ProDVD i dopisanie jednej zmiennej systemowej stanowiącej klucz rejestracyjny. Ów klucz jest dostępny za darmo (#) pod warunkiem niewykorzystywania ProDVD do celów komercyjnych.

Procedura uruchomienia burnatonce jest trochę skomplikowana, ale za to sam program ma spore możliwości. Jako jedyny potrafi skorzystać nie tylko z obrazu w formacie ISO, ale zaakceptuje też CUE i TOC. Aplikacja bardzo dobrze sobie radzi z płytami audio, pozwala na wykonanie kopii krążka i jest bardzo stabilna. Z kolei Easy Burning wyróżnia się wśród konkurentów obecnością osobnego modułu do tworzenia kompilacji i sprawdzania jej poprawności (żeby użyć tej funkcji, nie trzeba wcale uruchamiać całego programu) oraz… brakiem jakiegokolwiek systemu pomocy.

Reklama

Minimalizmem wykazał się twórca Quickly Burna – napisał bowiem program, którego wersja instalacyjna zajmuje jedynie 278 KB! To tłumaczy brak dokumentacji i bardzo ubogi interfejs, ale niekoniecznie może być wymówką za nie do końca stabilne działanie. Trzeba jednak przyznać, że gdy już udało się rozpocząć nagrywanie, to do jego efektów nie mieliśmy zastrzeżeń.

Porównanie cech aplikacji do nagrywania płyt z Nero Burning ROM
Program CDBurnerXP Pro 3.0.113 DeepBurner 1.1.1.129 Zilla CD-DVD Rip N’burn burnatonce 0.99.5 Easy Burning 1.71 Burn4Free Quickly Burn 0.31 Nero Burning ROM 6
http:// www.cdburnerxp.se www.deepburner.com www.zillasoft.ws www.burnatonce.com www.paehl-info.de/cdr/ www.burn4free.com ghosthunter.6x.to www.ahead.com
Polska wersja językowa 8) +5) + +3) +5) 1) +
Zalety możliwość zgrywania płyt audio moduł do backupu moduł do ripowania ścieżek audio z płyt DVD obsługa baz CDDB i CD-Text moduł do sprawdzania poprawności kompilacji obecność w menu kontekstowym, Fly Window bardzo mała objętość plików instalacyjnych najlepszy pakiet do wypalania CD i DVD
Wady konieczność instalowania bibliotek Windows Media Format brak narzędzi do zgrywania płyt audio powolne działanie, instaluje program szpiegujący, brak obsługi płyt „minus” konieczność instalowania cdrecord-ProDVD konieczność ręcznego instalowania biblioteki cygwin1.dll obecność programu szpiegującego brak obsługi płyt audio, niepewne działanie aplikacji, niewielkie możliwości, brak obsługi nośników „plus”, ubogi interfejs aplikacja płatna
Funkcje podstawowe
Formaty zapisu ISO/CDDA ISO/CDDA/Video-CD ISO/CDDA ISO/CDDA/CD-Text ISO ISO/CDDA ISO wszystkie dostępne
Informacja o nośniku: rozmiar dysku/ilość zajętego miejsca/sesje +/+/+ +/+/+ -/+/+ +/+/+ +/+/+2) +/+/+ +/+/- +/+/+
Nagrywanie płyt powyżej ich nominału (overburning) + + + +
Współpraca z nośnikami CD-RW/DVD-R/DVD-RW/DVD+R/DVD+RW +/+/+/+/+ +/+/+/+/+ +/-/-/+/+ +/+/+/+/+11) +/+/+/+/+ +/+/+/+/+ +/+/+/-/- +/+/+/+/+
Możliwość kasowania płyt CD-RW/DVD-RW/ DVD+RW +/+/+ +/+/+ +/-/+ +/+/+ +/+/+ +/+/+ +/+/- +/+/+
Nagrywanie
Technika drag & drop + + + + 4) + 4) +
Tworzenie płyt startowych/hybrydowych +/- +/- -/- +/- +/- -/- +/- +/+
Tworzenie płyt wizyjnych VCD/SVCD/DVD/miniDVD -/-/-/- +/-/-/- -/-/-/- -/-/+12)/- -/-/-/- -/-/-/- -/-/-/- +/+/+/+
Praca w trybie multisession: tworzenie nowych sesji/rozpoznawanie istniejących +/+ +/+ +/+ +/+ +/+ +/+ +/+ +/+
Kopiowanie „w locie”/ przez obraz -/- +/+ +/+ +/+ -/- -/- -/- +/+
Wybór prędkości nagrywania + + + + + + + +
Określanie liczby kopii +
Nagrywanie z obrazu płyty ISO ISO ISO, BIN, DAT ISO ISO ISO ISO, BIN, NRG
Tworzenie obrazu płyty ISO ISO ISO ISO ISO ISO, NRG
Funkcje audio i wideo
Zgrywanie ścieżek audio na dysk/możliwość ustawienia parametrów zgrywania +/+ -/- -/- -/- -/- -/- -/- +/+
Obsługa CDDB/tworzenie płyt audio CD-Text +/- -/- -/- +/+ -/- -/- -/- +/+
Tworzenie płyt audio z plików MP3/WMA/OGG/FLAC +/+7)/+/- +/-/+/- -/+/-/- +/+10)/+/+ -/-/-/- +/+/+/- -/-/-/- +/+/+/-
Tworzenie płyt audio bez przerw między utworami + + + +
+ – jest; – – brak; 1) – brak dokumentacji; 2) – informacje o ilości wykorzystanego miejsca nie są kompletne; 3) – brak pliku pomocy; 4) – integracja z powłoką systemową; 5) – do pobrania ze strony WWW; 6) – w formacie PhotoCD, 7) – konieczna instalacja bibliotek Windows Media Format; 8) – pomoc po polsku na stronie WWW; 9) – pomoc tylko na stronie WWW; 10) plug-in do pobrania ze strony WWW; 11) – wymaga instalacji zewnętrznej aplikacji cdrecord-ProDVD; 12) – tworzy w projekcie katalogi AUDIO_TS i VIDEO_TS