Tajemnice alkowy

Service Pack 2 dla Windows XP zabezpiecza peceta nie tylko przed sieciowymi włamywaczami, lecz zablokuje też transfer danych na pendrive'y oraz pozwoli współdzielić komputer wielu osobom

Nie będziemy tu roztrząsali zasadności instalowania Service Packa 2 dla Windows XP. Zajmiemy się za to jego niektórymi funkcjami.

Nie skopiujesz, choćbyś chciał

SP2 przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo systemu operacyjnego. Niekiedy jednak zagrożenie stanowi sam użytkownik, który dysponując np. pamięcią przenośną, podłączaną do portu USB, ukradnie ważne dane. Jak się okazuje, możemy dość łatwo zapobiegać takim zdarzeniom.

Microsoft w dodatku Windows XP Service Pack 2 umożliwił blokowanie zapisu na przenośnych pamięciach masowych. Jeżeli chcemy skorzystać z takiej funkcji, uruchamiamy Edytor Rejestru (

Start | Uruchom | regedit

) i odszukujemy klucz

HKEY_LOCAL_ MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies

. Zmieniamy tutaj wartość pola

WriteProtect

(typu DWORD) na 1. Po tej operacji zapis danych na przenośnych dyskach USB nie będzie w ogóle możliwy.

Kilku na jednym pececie

Dotychczas na maszynie z Windows XP mogła pracować tylko jedna osoba zalogowana lokalnie lub zdalnie. Ale swego czasu świat obiegła informacja, że wraz z wprowadzeniem SP2 możliwe będzie włączenie w opcjach usługi Zdalny Pulpit obsługi sesji wielu użytkowników.

W jednej z wersji beta Service Packa 2 (built 2055) wprowadzono funkcję włączenia sesji równoległych. Tymczasem z finalnego wydania SP2 usunięto tę opcję. Na szczęście można temu zaradzić, dokonując niewielkich zmian w Rejestrze i Edytorze Polityki Grupowej oraz podmieniając w systemie istniejącą bibliotekę termsrv.dll .

Aby uaktywnić opcję nawiązywania wielokrotnych sesji równoległych, odnajdujemy w Rejestrze gałąź

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Terminal Server\Licensing Core

i dodajemy nowy wpis typu DWORD o nazwie EnableConcurrentSessions i wartości 1. Następnie uruchamiamy Edytor Polityki Grupowej (

gpedit.msc

) i wydajemy komendę

Local Computer Policy | Computer Configuration | Administrative Templates | Windows Components | Terminal Services | Allow users to connect remotely using Terminal Services

. Później zaznaczamy opcję Enabled .

Kolejną czynnością jest ustawienie limitu połączeń w sekcji Limit number of connections. Podajemy tu maksymalną liczbę użytkowników mogących jednocześnie pracować na danej maszynie.

Dodatkową operacją, jaką należy wykonać, jest podmiana pliku termsrv.dll znajdującego się w katalogach C:\Windows\System32 i

C:\Windows\System32\DllCache

. Zbiór zastępujemy plikiem o tej samej nazwie, ale pochodzącym z wersji beta Service Packa 2 (built 2055). Aby uniknąć komunikatów ostrzegawczych systemu ochrony plików, warto przed tą operacją wyłączyć Usługi Terminalowe i zrestartować komputer. Po dokonaniu zamiany zbiorów należy ponownie włączyć Usługi Terminalowe i znowu zrestartować maszynę.

Trzeba pamiętać, że obsługa sesji równoległych działa poprawnie tylko wtedy, gdy uaktywnione są zarówno ekran powitalny, jak i szybkie przełączanie użytkowników. Niestety, cała operacja uaktywnienia sesji konkurencyjnych dla usługi Zdalny Pulpit jest możliwa tylko w wypadku Windows XP SP2 w wersji angielskiej.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.