Wyścig trwa!

Najpierw był Google. W Polsce modę zapoczątkował Tlen.pl, a teraz do wyścigu kont pocztowych o dużej pojemności dołączają kolejne portale - Wirtualna Polska i Gazeta.pl

Zgodnie z przewidywaniami wyrażonymi w artykule o kontach pocztowych (patrz: $(LC117138:Wielka poczta)$) konkurencja na rynku wymusiła kolejne zmiany. Usługi darmowych kont pocztowych zmodernizowały portale: Wirtualna Polska, Gazeta.pl i pionier „wielkości” w Polsce, czyli warszawska firma o2.pl.

WP zwiększyła objętość do wielkości 256 MB. Dalsza rozbudowa wiąże się już z opłatą – dostępne są wersje jedno- i dwugigabajtowe. Gazeta oferuje na początek konto o takiej samej pojemności – 256 MB. Jednak magnesem może być bardzo ciekawa, niespotykana gdzie indziej możliwość rozbudowy skrzynki – za darmo. Ale pod pewnymi warunkami, zgodnymi zresztą ze zdrowym rozsądkiem. Otóż większą pojemność uzyskamy, jeśli rzeczywiście jest nam ona potrzebna! Można zatem rozbudować skrzynkę, pod warunkiem że przeczytamy wszystkie listy z ostatnich 30 dni (wiadomości z folderów Kosz i Wysłane nie są brane pod uwagę), a stopień zapełnienia skrzynki wynosi 91%. W takiej sytuacji raz na 7 dni możemy zwiększyć objętość jednorazowo o 16 MB. Proste i skuteczne: zablokowana zostaje możliwość wykorzystania konta pocztowego jako swego rodzaju magazynu, do którego niektórzy skłonni byliby wrzucać różnego rodzaju „śmieci” na wszelki wypadek.

Wirtualna Polska
nowoczesny interfejs
02.pl
największa, bezwarunkowa, darmowa pojemność
Gazeta.pl
elastyczna skrzynka

Gęstniejącej atmosfery nie wytrzymał także o2 i także zdecydował się na zmianę. Po prostu zakasował konkurencję, zwiększając pojemność swoich darmowych skrzynek pocztowych do 1 GB. Takie konto otrzymujemy od razu bez żadnych wstępnych warunków. Dzięki temu o2.pl wydaje się najbardziej atrakcyjne wśród krajowych portali.

Nowością Wirtualnej Polski jest również nowy interfejs (w chwili pisania tekstu jeszcze w fazie publicznych testów) wyposażony na przykład w możliwość wydawania poleceń za pomocą menu kontekstowego otwieranego po kliknięciu prawym przyciskiem myszki. Poza tymi różnicami omawiane konta dysponują podobną, odpowiadającą dzisiejszym czasom funkcjonalnością: zabezpieczenia antywirusowe, antyspamowe itd. Nic, tylko korzystać. Z którego portalu? A, to już zależy głównie od naszego widzimisię: różnice w wyposażeniu poszczególnych kont są minimalne. Miejmy nadzieję, że taki stan nie będzie trwał długo: wkrótce powinna zakończyć się wojna na pojemności. Dokąd może ona bowiem zaprowadzić? Do absurdalnych 2, 5, 10 gigabajtów pojemności? Trzeba będzie użytkowników przyciągać jakąś inną „marchewką”. Nie musimy się obawiać, że się znudzimy – specjaliści od marketingu na pewno coś wymyślą. Może wręcz zmienią nazwę tej usługi, którą do tej pory znamy jako pocztę elektroniczną? Pożyjemy, zobaczymy.

Parametry skrzynek pocztowych
PortalGazeta.plWirtualna Polskao2
WWW [http://]www.gazeta.plwww.wp.plwww.o2.pl
Pojemność skrzynki256 MB*256 MB1 GB
Maks. objętość jednej wiadomości20 MB10 MB20 MB
Obsługa polskich znaków+++
Książka adresowa+++
Wyszukiwanie +-**
Obsługa przez POP3+++
Ochrona antyspamowa+++
Ochrona antywirusowa+++
Filtry+++
Obecność reklam++
Likwidacja nieużywanego konta po upływie3 miesięcy45 dni ***60 dni
+ – tak; – – nie; * – początkowo; ** – opcja płatna; *** – usunięcie korenspondencji
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.