Czytnik na sterydach

W poszukiwaniu alternatywy dla Outlook Ekspressa warto przyjrzeć się możliwościom programu Forte Agent 2.0 oraz jego darmowej edycji Free Agent 2.0. Czy za mało atrakcyjnym interfejsem użytkownika kryje się godny konkurent dla produktu Microsoftu?

Choć trudno to sobie wyobrazić, minęło już 10 lat od udostępnienia pierwszej publicznej wersji Forte Agenta. Ten czytnik grup dyskusyjnych z funkcją programu pocztowego pomimo swoich możliwości nadal pozostaje aplikacją niszową. Przyczyny należy szukać przede wszystkim w na pierwszy rzut oka niezbyt atrakcyjnym interfejsie użytkownika. Po uruchomieniu zobaczymy tradycyjnie wyglądające okienko, przywodzące na myśl wyglądem klasyczne programy pisane dla Windows 3.1x, a nie współczesne aplikacje z interfejsem w stylu XP.

Forte Agent 2.0
Wymagania: Windows 98/Me/NT/2000/XP ok. 15 MB na dysku
+ duża funkcjonalność i możliwości konfiguracji, obsługa grup binarnych
– archaiczny interfejs użytkownika, problemy z wyświetlaniem polskich znaków na liście wiadomości, ograniczenie do jednego serwera NNTP/POP3/SMTP
Cena: 29 USD (Forte Agent 2.0), freeware (Free Agent 2.0)
www.forteinc.com

Pozory jednak mylą. Forte Agent to narzędzie o potężnej funkcjonalności, zdecydowanie przewyższającej możliwości systemowego Outlook Expressa. Główne okno czytnika podzielone zostało na trzy części: w jednej wyświetlana jest lista grup dyskusyjnych, w kolejnej drzewiasta struktura artykułów w wybranej grupie, w trzeciej natomiast – zaznaczona wiadomość. Artykuły mogą być sortowane na podstawie zadanych kryteriów, np. po dacie, po autorze, również z uwzględnieniem wątków. Istnieje możliwość zdefiniowania własnych trybów wyświetlania wiadomości, np. tylko takich, które mają przypisaną flagę „watch” (obserwowane). Istotną właściwością Forte Agenta jest sprawnie zaimplementowana obsługa grup binarnych. Czytnik radzi sobie z wieloczęściowymi artykułami zakodowanymi algorytmem yEnc. Agent oferuje bardzo proste kolejkowanie wiadomości do pobrania bez możliwości nadawania priorytetów czy innych zaawansowanych opcji. Mimo to do codziennego użycia, i to nie tylko grup binarnych, możliwości Agenta wydają się więcej niż wystarczające.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.